Scenariusz zajęć z dziećmi 4-5 letnimi
Temat: W marcu jak w garncu
Cele ogólne:
· Poprawne nazywanie zjawisk atmosferycznych towarzyszących różnym porom roku;
· Rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni;
· Inspirowanie zabaw ruchowo - naśladowczych do słyszanej muzyki;
· Rozwijanie sprawności manualnej;
Cele operacyjne:
· Uważnie słucha opowiadania nauczycielki;
· Poznaje nazwę zbliżającej się pory roku i charakterystyczne jej odznaki;
· Dziecko potrafi wyjaśnić znaczenie przysłowia ,,W marcu jak w garncu”;
· Wyraża muzykę ruchem;
· W sposób twórczy wykorzystuje w zabawie gazety;
· Przedstawia w formie plastycznej obserwacje środowiska przyrodniczego
Metody pracy:
· Słowna: rozmowa, objaśnienie
· Oglądowa: pokaz
· Aktywizujące
· Czynna
Formy pracy:
· indywidualna;
· grupowa.
Środki dydaktyczne:
· Opowiadanie ,,Marcowy spacer”’
· Szyfonowe chustki;
· Muzyka J. Straussa ,,Odgłosy wiosny”;
· Kartki z gazet;
· Wykropkowane rysunki garnka;
· Mazaki, kredki;
Przebieg zajęć:
Pewnego dnia Ola wyjrzała przez okno. Pomyślała ,,jaka piękna pogoda, chyba wybiorę się na spacer”. Na dworze świeciło słońce, a niektóre dzieci zaczęły jeździć na rowerkach. Ubrała czapkę, kurtkę i postanowiła pójść do parku. Spacerując oglądała pąki na drzewach, zieleniącą się trawkę. Rozpięła kurtkę, zdjęła czapkę, bo było jej ciepło. Nagle, w oddali zauważyła ciemną chmurę na niebie. Och, chyba będzie padało. Lepiej wrócę do domu. Poczuła jak zaczyna wiać coraz silniejszy wiatr. Chciała nałożyć czapkę, ale wiatr zerwał ją z głowy dziewczynki. Poczuła też mokre krople na twarzy. Postanowiła wracać, gdyż chmury były coraz ciemniejsze a wiatr coraz silniejszy. Po powrocie do domu, usiadła przy oknie i obserwowała. To padał deszcz, to śnieg, wiatr przeganiał chmury zza których zaglądało słoneczko. Tak na zmianę, raz to raz tamto. Tyle wydarzyło się w ciągu dzisiejszego dnia. No cóż, w marcu jak w garncu, pomyślała Ola.
· gramy na gazecie
- deszcz – uderzając lekko palcami jednej ręki
- wiatr – szeleszcząc, trzymając oburącz gazetę
· chodzenie w rytm muzyki
- omijanie kałuży – chodzenie między gazetami
- z gazetą jako peleryna
- z gazetą na głowie jako kapelusz
Bałwan się roztopił,
trawa nam urosła,
to są pewne znaki,
że nadchodzi? (wiosna)
W pewien ranek marcowy,
spadł dzieciakom na głowy,
spadł na kwiaty, liście,
ciepło, krótko, rzęsiście? (deszcz)
3
Aga7675