Światło.doc

(33 KB) Pobierz
Światło

Światło

 

 

 

Rośliny doniczkowe do wzrostu i rozwoju potrzebują światła. Jego ilość jest różna dla odmiennych gatunków roślin.

Rośliny doniczkowe tempem wzrostu nigdy nie dorównają swoim odpowiednikom rosnącym w warunkach naturalnych. Jednakże świetnie przystosowują się one do panującejw mieszkaniu temperatury i wilgotności powietrza, dostarczanych substancji odżywczych i oświetlenia, Pierwszy z wymienionych warunków hamuje wzrostroślin, dzięki czemu możemy w domu hodować rośliny osiągające w naturze bardzo duże rozmiary.
Jakość oświetlenia
Nieprawidłowa jakość lub ilość światła mogą w efekcie powodować umieranie roślin, Należy więc zapewnić roślinom takie warunki oświetlenia, jakie mają w warunkach naturalnych, Pamiętajmy, że potrzeby roślin pochodzących z cienistego podszycia lasów tropikalnych oraz tych rosnących na pustyni są diametralnie różne.
 

Cel oświetlania roślin
Życie wszystkich roślin, z wyjątkiem grzybów, uzależnione jest od procesu fotosyntezy. Bez oświetlenia rośliny żyją wykorzystując zmagazynowane skrobie i cukry. Jeśli źródło światła jest nieodpowiednie lub w ogóle nie istnieje, rośliny nie odnawiają tych zmagazy-nowanych zapasów, które bardzo szybko się wtedy wyczerpują, Rośliny, naturalnie rosnące w miejscach mniej lub bardziej zacienionych, maja wolniejszy proces absorpcji CO2 (dwutlenku węgla) w porównaniu z roślinami, które wolą miejsca nasłonecznione. W refekcie tego, jasne światło niszczy chlorofil roślin rosnących w cieniu o wiele szybciej niż roślina jest w stanie go odbudować. Większość wody ulega odparowaniu i w elekcie roślina więdnie. Wiele gatunków roślin preferujących cień, jak choćby paprocie, ma znacznie cieńsze liście, Żeby roślina mogła się prawidłowo rozwijać, tempo fotosyntezy musi być większe od tempa parowania. Jeśli jest odwrotnie, stan zdrowia rośliny pogarsza się, Ponieważ światło jest kluczowym czynnikiem w procesie fotosyntezy, tempo przyrostu rośliny zależy od ilości światła, jaką ona otrzymuje.
 

Dobór warunków
W różnych pokojach panują odmienne warunki do uprawy roślin. Używając światłomierza fotograficznego można się upewnić, w których miejscach pomieszczenia znajduje się największa ilość światła i zgodnie z tym rozmieścić poszczególne rośliny. Pod uwagę należy także wziąć sezonowe zmiany oświetlenia.
Odpowiednio rozmieszczone lustra lub jasno pomalowano ściany zwiększą ilość światłaodbitego
w pokoju, W pomieszczeniu pomalowanym na ciemny kolor, ilość odbitego światła ulega redukcji. Firanki i żaluzje zmniejszają ilość światła bezpośredniego, dają za to dobre światło pośrednie. Rośliny lubiące światło umieszczaj wyżej niż te, które wolą cień. Podlewając kwiaty, obracaj tez doniczki o ćwierć obrotu, by w ten sposób zrównoważyć ich kształt. Nie przemieszczaj roślin pączkujących, gdyż mogą zrzucić pączki.
 

W pokojach północnych
nie ma bezpośredniego światła słonecznego. Zimą oświetlenie jest tu słabe, latem światło słoneczne także nie jest bezpośrednie. Temperatura jest tu zazwyczaj dużo niższa niż w pokojach z oknami wychodzącymi na południe czy zachód. Ta część mieszkania rna najbardziej ujednolicone warunki oświetlenia i jest odpowiednia dla paprotek, begonii i wielu innych roślin liściastych. Nie jest to jednak wystarczające, by zapewnić dobre warunki kwitnienia, chyba że do pokoju wpada duża ilość światła odbitego.
 

Pokoje południowe
są pod ciągłym wpływem promieni słonecznych w czasie lata i zimy. Takie warunki dobrze służą roślinom światłolubnym, lecz wysokie temperatury na parapecie rnogą się okazać zgubne w skutkach. Koniecznie należy roślinom za-pewnić dobrą wentylację! Doskonałe miejsce dla kwitnących latem kaktusów (kaktusy kwitnące zimq, latem powinny być przeniesione w chłodniejsze miejsce), ziół, koleusa, bugenwilli i roślin cytrusowych, które lubią pełne światło słońca.
W pokojach z oknami wychodzącymi na wschód
światło słoneczne obecne jest od rana do południa. Dlatego tez są one dobrze oświetlone, a przy tym nie narażone na zbyt wysokie temperatury. Hodować w nich można np. hoję piękną, fiołka afrykańskego oraz poinsecje.
 

Pokoje zachodnie
nagrzewają się bardzo gwałtownie, szczególnie latem. Rośliny należy ustawiać w nich z dala od okna Oświetlenie jest tu dobre, lecz może być zbyt intensywne. Miejsce dobre do hodowli: pelargonii , begonii stale kwitnącej, allamandy i wielu innych roślin.


KROTKO O FOTOSYNTEZIE
Światło zapewnia energię niezbędną do uaktywnienia chlorofilu (zielonego barwnika) w liściach roślin, Chlorofil zapoczątkowuje proces, podczas którego w wyniku syntezy dwutlenku węgla (COs) i wody produkowane są substancje odżywcze -skrobie i cukry - które rośliny przetwarzają na energię. Dzięki temu mogą rosnąć,

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin