Konspekt lekcji historii w klasie I D Temat Najstarsze dzieje człowieka Paleoit Marek Biesiada 13. 09. 2006.doc.doc

(56 KB) Pobierz
Marek Biesiada

1

 

Marek Biesiada

             

Konspekt lekcji historii

w klasie I D

 

Temat: Najstarsze dzieje człowieka

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie:

·      rozumieją i właściwie posługuje się pojęciami: australopitek, Homo habilis, Homo erectus, Homo sapiens, paleolit, neolit, rewolucja neolityczna

·      rozumieją znaczenie rozpoczęcia przez człowieka uprawy i hodowli

·      rozumieją znaczenie przemian w okresie paleolitu

·      przedstawiają ewolucję człowieka do pojawienia się Homo sapiens

2.      Metody:

·         rozmowa nauczająca,

·         praca w grupach,

3.      Środki dydaktyczne:

·         Podręcznik: G. Wojciechowski, Historia I. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, ss. 10-13.

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

· sprawdzenie listy obecności

· zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.       Rekapitulacja wtórna:

·         Dlaczego w historii czas odgrywa najważniejszą rolę?

·         Co oznacza słowo chronologia?

·       W jaki sposób starożytne cywilizacje sporządzały kalendarz?

·       Kto w Imperium Rzymskim przeprowadził reformę kalendarza?

·       Dlaczego papież Grzegorz XIII dokonał reformy kalendarza?

·       Jak została przeprowadzona reforma kalendarza w 1582 r?

·       Od którego momentu liczymy czas w historii?

·       Czy wszystkie kultury przyjęły taki sam sposób odmierzania czasu w historii?

·       Dlaczego historycy dokonują podziału dziejów na epoki?

·       Co może świadczyć o tym, że żyjemy w całkiem odmiennych epokach historycznych?

·         Czy ludzkość zawsze przechodziła z jednej epoki w drugą?

·         Czy wszystkie państwa czy kultury przechodziły z danej epoki w drugą

·         Jak są dzielone epoki?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.    Realizacja nowych treści:

Temat: Paleolit – starsza epoka kamienna

 

1. Hominidy

·         Czym charakteryzują się „Hominidy” (co wyróżniało ich spośród innych istot)?

·         Jakie gatunki Hominidów wyróżniamy?

·         Czym zajmowały się poszczególne gatunki Hominidów?

 

 

 

 

 

 

 

2. Paleolit – starsza epoka kamienia

·         Czym charakteryzował się epoka kamienia

·         Jakie gatunki Hominidów żyły w epoce kamienia?

·         Jak żyli ludzie w epoce kamienia?

 

 

 

3. Neolit – młodsza epoka kamienia

·         Jak zmienił się tryb życia ludzi w okresie neolitu?

·         Jakich narzędzi zaczęli używać ludzie w celu uprawy roli i polowania na zwierzęta?

·         Gdzie archeolodzy znaleźli najstarsze osady miejskie?

·         Co spowodowało rozwój handlu i rzemiosła?

 

 

 

4. Epoka brązu

·         Jak wytwarzano brąz?

·         Do czego używano brąz?

 

 

 

 

 

5. Epoka żelaza

·         Jak wytwarzano żelazo?

·         Dlaczego żelazo było lepsze od brązu?

·         Jaki lud pierwszy wytwarzał żelazo i kiedy to miało miejsce?

 

 

 

6. Pradzieje ziem polskich

·         Kiedy  pojawili się pierwsi Hominidzi na ziemiach polskich?

·         Kiedy rozpoczęło się osadnictwo na ziemiach polskich?

·         Kiedy rozpoczęła się epoka brązu na ziemiach polskich?

·         Kiedy rozpoczęła się epoka żelaza na ziemiach polskich?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

1. Hominidy

·         Australopitek

·         Homo habilis – człowiek zręczny

·         Homo erectus – człowiek wyprostowany

·         Nandertalczyk

·         Homo Sapiens – człowiek rozumny

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Paleolit – starsza epoka kamienia

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Neolit – młodsza epoka kamienia

·         pojawienie się pierwszych rolników na Bliskim Wschodzie

·         udomowienie zwierząt – hodowla

·         pojawienie się pierwszych miast

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

4. Epoka brązu – stop miedzi i cyny

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

5. Epoka żelaza

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

6. Pradzieje ziem polskich

 

 

 

IV.    Rekapitulacja pierwotna

·         Czym charakteryzują się „Hominidy” (co wyróżniało ich spośród innych istot)?

·         Jakie gatunki Hominidów wyróżniamy?

·         Czym zajmowały się poszczególne gatunki Hominidów?

·         Czym charakteryzował się epoka kamienia

·         Jakie gatunki Hominidów żyły w epoce kamienia?

·         Jak żyli ludzie w epoce kamienia?

·         Jak zmienił się tryb życia ludzi w okresie neolitu?

·         Jakich narzędzi zaczęli używać ludzie w celu uprawy roli i polowania na zwierzęta?

·         Gdzie archeolodzy znaleźli najstarsze osady miejskie?

·         Co spowodowało rozwój handlu i rzemiosła?

·         Jak wytwarzano brąz?

·         Do czego używano brąz?

·         Jak wytwarzano żelazo?

·         Dlaczego żelazo było lepsze od brązu?

·         Jaki lud pierwszy wytwarzał żelazo i kiedy to miało miejsce?

·         Kiedy  pojawili się pierwsi Hominidzi na ziemiach polskich?

·         Kiedy rozpoczęło się osadnictwo na ziemiach polskich?

·         Kiedy rozpoczęła się epoka brązu na ziemiach polskich?

·         Kiedy rozpoczęła się epoka żelaza na ziemiach polskich?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

V.     Zadanie pracy domowej

 

W zeszycie ćwiczeń (W. Zdziabek, Historia 1, Skoroszyt gimnazjalisty...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin