1. Sztuka relaksu.rtf

(10 KB) Pobierz

„SZTUKA RELAKSU. KURS AUTORELAKSACJI”

Opracowanie merytoryczne - dr Paweł Zieliński

Lektor - Piotr Makuch

Realizator nagrania - Tomasz Mazur

Projekt okładki - Grażyna Frankiewicz-Kabzińska

Tło muzyczne - kompozycje Antonia Vivaldiego

Płyta treningowa - Ośrodek Rozwoju Osobowości „Dobrostan”, Częstochowa 1998

UWAGA: Nie należy stosować tej płyty w trakcie prowadzenia pojazdów i w innych sytuacjach wymagających zwiększonej ostrożności!

WPROWADZENIE

Życie we współczesnym społeczeństwie jest pełne pośpiechu i stresorów. Reagujemy na nie wzmożonym napięciem psychicznym i fizycznym. Zdaniem niektórych psychologów i lekarzy wytwarza się ono również jako skutek złych przeżyć w dzieciństwie, negatywnej atmosfery psychologicznej w szkole i na studiach oraz w pracy, a także częstych nieporozumień i konfliktów w rodzinie. Jeżeli stan wzmożonego napięcia psychicznego trwa dłużej lub ciągle, osłabia się odporność organizmu i pojawiają się choroby. Jest to zgodne z dalekowschodnimi poglądami na zdrowie człowieka, ok. z chińską medycyną naturalną, wg której utrzymujące się napięcia mięśniowe blokują swobodny przepływ energii i krwi, powodując rozmaite schorzenia. Tak więc rzadko spotykana u ludzi umiejętność usuwania nadmiernego napięcia mięśniowego służy zachowaniu i pielęgnacji zdrowia i urody.

Umiejętność relaksowania się pozwoli Ci głębiej i szybciej odpoczywać. Przeciwdziała też bezsenności i chorobom psychosomatycznym oraz redukuje poziom bólu (ok. u dentysty, czy nawet w trakcie porodu). Może pomóc w korygowaniu niektórych wad postawy oraz w pewnych schorzeniach kręgosłupa. Ponadto: obniża poziom lęku (ok. podczas egzaminu), pomaga w wyzbyciu się nałogów, zwiększa skuteczność uczenia się, poprawia wydajność pracy umysłowej i fizycznej oraz ćwiczeń fizycznych, pogłębia trening duchowy, tj. modlitwę czy medytację. Pozytywnie wpływa również na jakość kontaktów międzyludzkich, także intymnych, oraz na jakość odbioru utworów muzycznych, dzieł literackich i filmowych. Uodparnia nas na oddziaływanie niekorzystnych warunków środowiska i wyraźnie poprawia nasze fizyczne i psychiczne samopoczucie.

Płyta „SZTUKA RELAKSU” zawiera zapis 4. wersji sesji relaksacyjnych (wcześniej wydanych w postaci kaset magnetofonowych) oraz „Wprowadzenie”, które należy wysłuchać przed przystąpieniem do ćwiczeń. Po ok. miesiącu systematycznych ćwiczeń możesz opanować umiejętność szybkiej i głębokiej autorelaksacji, nawet w czasie półtorej minuty! Do odsłuchu płyty raczej nie należy używać słuchawek, gdyż obniża to skuteczność jej oddziaływania.

1. wersję sesji relaksacyjnej wykonuj w pozycji leżącej na plecach z zamkniętymi oczami. Wybierz spokojne miejsce, ubierz się w luźny strój, możesz odwołać się do pomocy drugiej osoby, jeśli chcesz skorygować postawę ciała, jego  prawidłowe symetryczne ułożenie. Ustaw odpowiadającą Ci głośność odsłuchu i przystąp do ćwiczeń.

2. wersję wykonuj w wygodnej pozycji siedzącej. Siadając, wypchnij do tyłu pośladki oraz wyprostuj kręgosłup, a dopiero potem możesz się oprzeć, nie załamuj jednak linii kręgosłupa. Po pewnym czasie spróbuj samodzielnie wykonywać tę wersję wśród ludzi, np. w środkach publicznego transportu, jeśli panują sprzyjające warunki.

3. wersję wykonuj na stojąco z półotwartymi oczami, a potem w ruchu. Po uzyskaniu pełnej wprawy możesz jeszcze bardziej skrócić czas jej trwania. Później wystarczy tylko skupiać uwagę na poszczególnych partiach ciała i myśleć, że się rozluźniają, a wytrenowany organizm będzie szybko reagował odprężeniem. Przy odrobinie skupienia będziesz mógł wykonywać tę wersję w miejscach publicznych, prawie w każdych warunkach i w rozmaitych pozycjach ciała, zawsze jednak zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

4. wersja ćwiczenia (nieobowiązkowa), opracowana w oparciu o zasady dalekowschodniej wiedzy o przepływie energii życiowej przez ludzki organizm, pomoże Ci odprężyć ciało i wyostrzyć umysł, a jednocześnie zwiększy ilość i poprawi obieg energii w Twoim organizmie. Wykonując to ćwiczenie należy unikać sztucznego pogłębiania oddechu i wydłużania czasu jego trwania. Należy raczej sprawnie i szybko koncentrować swoją uwagę na poszczególnych obszarach ciała wg instrukcji nagranej na płycie. Jeżeli wykonywanie 4. wersji w staniu bądź ruchu sprawia Ci trudność, zacznij od nauki w pozycji leżącej lub siedzącej.

Ostatecznie od Ciebie zależy, którą wersję zastosujesz w życiu.

Wykonując samodzielnie ćwiczenia możesz je wzbogacić o technikę pracy z afirmacjami (np. gdy chcesz pozbyć się nałogu). Pomocne, wcześniej przygotowane pozytywne zadania, które akceptujesz, pomyśl sobie w fazie głębokiego relaksu, tuż przed odliczaniem bądź zakończeniem sesji.

Relaksja neuromięśniowa fizycznie bierna, zastosowana w nagranych wersjach sesji relaksacyjnych, jest jedną z najbezpieczniejszych metod relaksacji. Istnieje jednak  kilka  ewentualnych  przeciwwskazań  dotyczących  jej  stosowania.

Ćwiczeń tych nie powinny wykonywać osoby cierpiące na psychozy z zaburzeniami afektywnymi i umysłowymi oraz osoby upośledzone umysłowo, a także osoby chore na padaczkę. Jeśli masz wątpliwości, czy powinieneś zastosować kurs, skonsultuj się z lekarzem.

Przedstawione ćwiczenia są bardzo korzystne dla osób z wysokim ciśnieniem krwi, mogą też zwiększyć siłę oddziaływania lekarstw, zwłaszcza leków działających na układ krążenia, środków uspokajająco-nasennych. Relaksacja powoduje również spadek poziomu cukru we krwi, który trwa do czasu spożycia posiłku. Osobom z niskim ciśnieniem krwi, tj. w przedziale: 90 mm Hg skurczowe i 50 mm Hg rozkurczowe, nie wolno szybko wstawać w trakcie czy po relaksacji. Najlepiej aby poświęciły na wstawanie ok. 2-3. minut. Jeśli w trakcie ćwiczeń masz zawroty głowy albo inne nieprzyjemne doznania, otwórz oczy, rozejrzyj się, przeciągnij ciało, potem możesz powoli, stopniowo przejść do pozycji siedzącej lub stojącej. U osób z wysokim poziomem lęku w czasie sesji relaksacyjnej mogą pojawić się dotychczas głęboko wyparte myśli i emocje. Osoby te powinny pamiętać, że nie zagraża im niebezpieczeństwo, że panują nad sytuacją i akceptują ją. Osoby z nadmierną fantazją nie powinny rozbudowywać tych etapów sesji, w których odwołano się do wizualizacji. Osoby, które mają trudności z wizualizacją, nie powinny się tym przejmować, gdyż nawet w takich wypadkach płyta działa rozluźniające. Innym problemem jest nadmierne staranie się uczestnika o powodzenie sesji relaksacyjnej. Chodzi o to, aby nie myśleć o jej powodzeniu, ale po prostu uczestniczyć w sesji. Nie przejmuj się również tym, że początkowo nie panujesz nad swoimi myślami, które gdzieś umykają. W miarę kontynuowania treningu nastąpi poprawa, Niektóre osoby, gdy są zmęczone, zapadają w sen w trakcie relaksacji w pozycji leżącej, a nawet siedzącej. Sen zazwyczaj jest krótkotrwały, lecz czasami może trwać dłużej niż sama sesja. Po pewnym czasie, niezbędnym do regeneracji sił organizmu, osoby te obudzą się wypoczęte i odświeżone.

W czasie wykonywania ćwiczeń mogą pojawić się odczucia gromadzenia się i przepływu energii w ciele i wokół niego, ale jest to naturalne przejawianie się energetycznej natury naszego organizmu. Rzadko, ale zdarza się, że rozluźnienie pewnych partii ciała jest sygnalizowane lekkim bólem. Jeśli nie jest on dotkliwy, nie przerywaj sesji, a dolegliwości te ustąpią. Czasami korzystne oddziaływanie wykonywanych ćwiczeń wzrasta, gdy przed sesją zostaną delikatnie rozmasowane szczególnie napięte partie mięśni.

Życzę Ci opanowania sztuki głębokiej autorelaksacji. Czas poświęcony tej nauce na pewno nie będzie stracony.

dr Paweł Zieliński

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin