O fotowoltaice.doc

(42 KB) Pobierz

O FOTOWOLTAICE



Słońce jest niewyczerpalnym źródłem czystej energii. By można było z niej korzystać stworzono fotoogniwa - urządzenia do przemiany światła słonecznego w energię elektryczną. Kilkadziesiąt fotoogniw łączy się w moduły fotowoltaiczne, aby uzyskać jednostki dające energię elektryczną o większym napięciu i mocy niż pojedyncze ogniwo. Obecnie moduły fotowoltaiczne są wykorzystywane w coraz szerszym zakresie. Dzięki swym zaletom: uniwersalności, niezawodności, modułowości oraz długiej żywotności, są one stosowane w setkach różnych instalacji - zarówno autonomicznych jak i połączonych z siecią energetyczną.

Moduły fotowoltaiczne działają niezależne od pogody, produkując energię elektryczną nawet w pochmurne dni.

Jak to działa?


Ogniwo fotowoltaiczne składa się z płytki z półprzewodnika posiadającej złącze P (positive) - N (negative). W strukturze takiej występuje pole elektryczne (bariera potencjału). W chwili, gdy na ogniwo pada światło słoneczne, powstaje para nośników o przeciwnych ładunkach elektrycznych, elektron - dziura, które zostają następnie rozdzielone przez pole elektryczne. Rozdzielone ładunki powodują, iż w ogniwie powstaje napięcie. Po dołączeniu obciążenia (urządzenia pobierającego energię) następuje przepływ prądu elektrycznego.

Objaśnienia do schematu budowy i działania ogniwa fotowoltaicznego:

1. elektrody metalowe,
2. półprzewodnik typu N,
3. pole elektryczne (bariera potencjału),
4. półprzewodnik typu P,

Obecnie fotoogniwa najczęściej produkuje się z krzemu, który jest drugim (po tlenie) najpopularniejszym pierwiastkiem na kuli ziemskiej (występuje m.in. w piasku). Istnieje kilka technologii produkcji fotoogniw z krzemu:

1.       technologia krzemu monokrystalicznego,

2.       technologia krzemu polikrystalicznego,

3.       technologia krzemu amorficznego (a-Si).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin