SZTUKA BUDDYJSKA.doc

(22 KB) Pobierz
SZTUKA BUDDYJSKA

SZTUKA BUDDYJSKA

W kulturze tybetańskiej symbolika ma duże znaczenie i oddziaływuje na dwóch odmiennych poziomach. Pierwszy z nich to zwykły światowy poziom, uwarunkowany przez historię, stosunki społeczne, środki produkcji i procesy z tym związane. Drugi to doświadczenie umysłu i jego natury.

Formy Medytacyjne. W Tybecie owe formy Buddów nazywano ji - dam -"ji" oznacza " umysł", natomiast "dam" -"związek". Jidam - to związek naszego umysłu z jego doskonałą oświeconą naturą. Ta różnorodność form Buddów reprezentuje różne aktywności naszego własnego oświeconego umysłu. Pokazuje jacy wspaniali naprawdę jesteśmy. Medytowanie na te formy wyzwala naszą : mądrość, współczucie, nieustraszoność, miłość i inne pozytywne właściwości.

 

Tanki - zwijane obrazy

Tanki zawierają całą esencję tantrycznego Buddyzmu - wielkie bogactwo symboliki w ikonografii, łączność z praktyką medytacyjną oraz efekt wyzwalający umysł patrzącego na nie. Z tego względu muszą być one malowane bezbłędnie oraz zgodnie z przyjętym kanonem proporcji, który pochodzi bezpośrednio z nauk Buddy. Niezwykle istotna jest również ich właściwa kolorystyka, atrybuty postaci i ich pozycje.

Najczęściej tanki malowane są na gęstym, bawełnianym płótnie, bardzo trwałymi farbami mineralnymi i roślinnymi, oraz prawdziwym złotem i srebrem. Malarz przystępujący do malowania danej formy miał na nią "przekaz" od mistrza. Nierzadko przed przystąpieniem do pracy wykonywał specjalne praktyki oczyszczające, a w trakcie malowania recytował stosowne mantry i medytował na malowaną przez siebie formę. Po jej namalowaniu, tankę błogosławił Mistrz, dzięki czemu nabierała ona mocy i przenosiła błogosławieństwo Buddy, którego przedstawiała, stając się efektywną pomocą w praktyce. Do dzisiaj istnieje wiele szkół malowania tanek.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin