Republika Islandii.doc

(35 KB) Pobierz
REPUBLIKA ISLANDII

REPUBLIKA  ISLANDII

 

I. Konstytucja Islandii.

1.       Islandia uzyskała uznanie swej państwowości 01.12.1918 roku i pozostawała w unii personalnej
z Danią. Pierwsza konstytucja uchwalona została w 1919 roku i utrwaliła odrębność Althingu jako parlamentu Islandii oraz rządu islandzkiego.

2.       17.06.1943 roku odbyło się ogólno islandzkie referendum podczas którego opowiedziano się za nie przedłużaniem unii z Danią i formą państwa jako Republiki. W 1944 roku Islandia wprowadziła w życie nową konstytucję, z prezydentem jako głową państwa, dwuczęściowym parlamentem i rządem odpowiedzialnym parlamentarnie.

3.       W 1992 roku przeprowadzona reforma doprowadziła do ujednolicenia składu Alghtingu. Władzę wykonawczą konstytucja podzieliła między prezydenta republiki oraz rząd pod przewodnictwem premiera, odpowiedzialnego przed parlamentem, natomiast władza sądowa należy do apolitycznych i niezawisłych sądów.

 

 

II. Rząd Islandii.

1.       Składa się z premiera jako szefa Rady państwa, oraz wyznaczonych przez niego ministrów resortowych (departamentów).

2.       Rząd funkcjonuje w dwóch postaciach:

a/  jako zgromadzenie członków gabinetu pod przewodnictwem głowy państwa (Rada Państwa),

b/  jako rząd sensu stricto, bez udziału głowy państwa.

3.       Formowanie rządu.

a/  rząd formuje partia lub koalicja partii dysponująca większością mandatów w parlamencie,

b/  przy  braku  większości parlamentarnej formowane są gabinety mniejszościowe przez koalicję par-tyjną, która w danej kadencji parlamentu dysponuje w nim największą reprezentacją,

c/  gabinety  mniejszościowe  (zwyczajowo)  funkcjonują  na  ogół  do  momentu, w  którym powstanie większość parlamentarna zdolna przejąć odpowiedzialność za rządzenie państwem a w szczegól-ności zdolna do utworzenia rządu większościowego.

4.       Minister jest politycznym szefem ministerstwa (departamentu). Taki sam charakter posiada stano-wisko sekretarza stanu (wice ministra). Pozostałe natomiast funkcje w ministerstwie mają charakter niepolityczny (z wyjątkiem doradców ministra).

5.       W gestii ministerstw (departamentów) podlega w znaczna pula spraw resortowych, co pośrednio rzutuje na umniejszenie potrzeb w zakresie powoływania centralnych urzędów lub rozszerzanie ich gestii decyzyjnej.

 

 

III. Parlament Islandii.

1.       Wybory do parlamentu.

a/  czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom Islandii, zamieszkującym na jej terytorium co najmniej 5 lat, którzy ukończyli 18 lat i korzystają z pełni praw publicznych,

b/  bierne prawo wyborcze przysługuje wyborcom po ukończeniu 21 roku życia.

2.       Parlament Islandii wybierany jest w wyborach powszechnych, bezpośrednich, równych, proporcjo-nalnych oraz tajnych.

3.       Skład Alghtingu wynosi 63 deputowanych wybieranych na 4-lo letnią kadencję,

4.       Funkcja kontrolna nad rządem.

a/  wykonywana jest na plenarnych posiedzeniach parlamentu,

b/  w pewnym zakresie – poprzez działania komisji stałych i powoływanych ad hoc (nadzwyczajnych),

c/  z inicjatywy indywidualnej lub grupowej deputowanych

 

 

IV. Prezydent Islandii.

1.       Jest głową państwa, wybieraną w wyborach powszechnych, bezpośrednich i tajnych.

2.       Kadencja wynosi 4 lata z nieograniczoną możliwością reelekcji i rozpoczyna się 01 sierpnia a upływa 31 lipca.

3.       Czynne prawo wyborcze posiadają wszyscy obywatele Islandii, którzy mają prawo wyborcze do parlamentu, na-tomiast bierne prawo wyborcze przysługuje osobom mającym prawo wybieralności w wyborach parlamentarnych, którzy ukończyli 35 lat.

4.       Na czas okresowej nieobecności prezydenta lub niemożliwości pełnienia przez niego funkcji, powoływane jest specyficzne kolegium złożone z premiera, przewodniczącego Alghtingu oraz prezesa Sądu Najwyższego.

5.       Uprawnienia prezydenta.

a/  powoływanie rządu (musi on uzyskać w parlamencie wotum zaufania),

b/  określanie liczny i zakresu kompetencji ministrów,

c/  prawo do obsadzania określonych ustawowo urzędów, oraz prawo do ich odwołania,

d/  prawo łaski (lub złagodzenia kary) oraz prawo do amnestii,

e/  prawo do zawierania umów z innymi państwami (bez zgody Alghtingu nie może zawierać umów które dotyczą suwerenności Islandii lub też wymaga zmian w konstytucji),

f/   prawo do mianowania (na wniosek rządu) ambasadorów i konsulów w państwach obcych,

g/  prawo do reprezentowania państwa wobec głów państw obcych i na forum najważniejszych orga-nizacji międzynarodowych,

h/  prawo zwoływania parlamentu na pierwszą sesję i zwoływania corocznych sesji parlamentu,

i/   prawo do rozwiązania parlamentu,

j/   sprawowanie wspólnie z Alghtingiem władzy ustawodawczej,

k/  prawo  do  wydawania  tymczasowych  aktów  prawnych z mocą ustawy w okresie między sesjami Alghtingu,

 

 

V. System wyborczy.

1.       Czynne prawo wyborcze do parlamentu przysługuje obywatelom Republiki Islandzkiej zamieszku-jącym na jej terytorium co najmniej od 5 lat, którzy ukończyli 18 lat i korzystają z pełni praw publicznych.

2.       Bierne prawo wyborcze przysługuje wyborcom po ukończeniu 21 roku życia.

3.       W Islandii obecnie funkcjonuje 63 okręgów wyborczych (w tym pięć 5-cio mandatowych, dwa 6-cio mandatowe i jeden stołeczny 12-sto mandatowy.

4.       Jedenaście mandatów stanowi ogólnopaństwową pulę mandatów wyrównawczych a mandaty te przydzielane są partiom stosownie do ilości oddanych na nie głosów w skali ogólno krajowej dla przybliżenia rozmiarów reprezen-tacji tych partii do skali poparcia wyborczego w państwie.

 

 

VI. Prawa obywatelskie.

1.       Problematyka wolności oraz praw obywatelskich zawiera się w postanowieniach rozdziału VII Konsty-tucji.

2.       Pierwszy segment poświęcony został wolnościom osobistym (wolność osobista, nie naruszalność mieszkania oraz tajemnica korespondencji).

3.       Drugi segment odnosi się do ochrony własności i innych praw majątkowych (prawo własności prywatnej – indywidualnej jako prawo nienaruszalne, a pozbawienie takiej własności tylko na cele publiczne może nastąpić jedynie w trybie określonym przez ustawę i za pełną rekompensatą).

4.       Trzeci segment (wolność podejmowania pracy zgodnie z preferencjami zainteresowanych, prawo do uzyskania po-mocy w oparciu o fundusze publiczne).

5.       Czwarty segment obejmuje gwarancje dla tzw. wolności publicznych (wolność druku, wolność zrzeszania się, wolność odbywania pokojowych zgromadzeń)

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin