PIELĘGNACJA NIEMOWLĘCIA.doc

(766 KB) Pobierz

 

.

PIELĘGNACJA NIEMOWLĘCIA

              WYRA S T ANIE

Z PIELUCH

U

zyskanie kontroli nad funkcjami wydalniczymi jest bardzo ważnym krokiem w rozwoju małego dziec­

ka. Nie trzeba go uczyć tej umiejętności, podobnie jak nie była mu potrzebna nauka chodzenia. Jest to jeden z etapów naturalnego rozwoju. Wystarczy, że będziesz wspierać i zachęcać dziecko oraz stwarzać mu okazje do wykazania się samodzielnością. Pod koniec drugiego ro­ku życia, dziecko zaczyna orientować się, że ma wypeł­niony pęcherz lub odbytnicę. Następny etap, to uświada­mianie sobie, że wkrótce nastąpi wypróżnienie. Gdy dziecko raz skojarzy swoje odczucia z ich następstwami, szybko nauczy się siadania w porę na nocniku, jeżeli stoi on w łatwo dostępnym miejscu. Opanowanie tej umiejęt­ności przebiega w nierównym tempie; dziecko może szybciej zacząć sobie radzić z oddawaniem stolca, przez pewien czas jeszcze mocząc się bezwiednie, może też być odwrotnie. Licz się więc z tym, że po rozstaniu się z pieluchami, "wypadki" będą częste. Jeżeli nawet dziec­ko uczy się powoli, wszelka "nauka" przed uzyskaniem pełnej gotowości organizmu jest stratą czasu.

Majteczki "do nauki" Wykonane z materiału

frotte pokrytego plasti­

kową folią wchłaniają znacznie więcej wilgoci niż zwykłe majteczki.

PRAKTYCZNE RADY

Pamiętaj, że zbyt silne naciski z twojej strony mogą zdezorientować dziecko, któremu zrozumienie

i spełnienie twoich życzeń sprawia jeszcze trudność. . Nauka używania nocnika jest najłatwiejsza wtedy,

gdy w życiu dziecka pojawia się stosunkowo nie­

              wiele nowych doświadczeń i sytuacji, do któ­

i

              rych musiałoby się ono dostosowywać,

...              ,              a także gdy ty jesteś w stanie zachować

              _ \f'J"'""

~

              .              spokój i poczucie humoru.

--: ~ ..              . Staraj się tak kierować nauką, by

." "'. dziecko siadało na nocniku wówczas,

.L."              gdy ma największą szansę sukcesu. Je­

              żeli dziecko uzna, że nic mu się nigdy

              nie udaje, przestanie próbować.

              . Gdy się mu powiedzie, po­

              chwal je, ale nie wpadaj

w nadmierny entuzjazm.

. Zdarzające się "wypadki" przyjmuj ze zrozumieniem ­nigdy z irytacją.

li

.. ł!JIII'II­

              f~

\

Nocnik

Dziecko szybko zrozumie, do czego on służy i będzie dumne z tego: że umie się nim posługiwać.

KONTROLOWANIE FUNKCJI Wy­DALNICZYCH W CIĄGU DNB.

1

Zaczekaj na osiągnięcie

przez dziecko gotowości

Dziecko jest gotowe do nauki, gdy: . ma dwa, dwa i pół roku (u chłopcó~ gotowość może pojawić się dopierc w wieku trzech lat)

. zauważa, że zrobiło "coś" do pielucto. na przykład wołając, pokazując lub in­formując w inny sposób

. jest często suche po spaniu w dzień.

2

Wprowadzanie nocnika

Pokaż mu nocnik i wytłumacz, do cze­go służy. Przez kilka dni, zanim za­czniesz jakąkolwiek naukę, pozosta" nocnik w łazience, by dziecko mogle się do niego przyzwyczaić. Pokaż mI... jak usiąść na nim, ale nie zdejmuj mti pieluchy.

3

Wyznacz odpowiednią porę

na naukę

Najlepiej przeznacz na to dwa tygodrue podczas letnich wakacji, gdy wszy~. jesteście w domu, a dziecko dużo prze­bywa na dworze. Jeżeli nie jest to moż­liwe, mimo wszystko warto koncentro­wać się na nauce przez dwa tygodnie w takim okresie, w którym kilka _wpa­dek" nie zdezorganizuje życia rodzin: Nie zaczynaj nauki w okresie, w któ­rym tryb życia rodziny odbiega od ustalonego rytmu; na przykład wakaę'e spędzane poza domem nie są odpo­wiednią porą.

4

Włóz mu majteczki i często prz}'~ minaj o ufyciu nocnika

W ciągu tych dwóch tygodni wkłada! dziecku majteczki - zwykłe albo spe­cjalnie przeznaczone do nauki - wcrn..­niające przynajmniej część moczu. :'\0.::­nik powinien stać zawsze w pobliżu. Przypominaj dziecku o użyciu nocnik:. po każdym posiłku, wypitym napoit.. małej przekąsce lub drzemce i za każ­dym razem, gdy zdradza jakiekolwi~ objawy takiej potrzeby.






WYRASTANIE Z PIELUCH


 

5


7


KONTROLOWANIE RJNKCJI WY­DALNICZYCH W CIĄGU NOCY


Pomóz dziecku siadać na nocniku Powinnaś zachęcać dziecko, a nie wy­wierać na nie nacisk. Zdejmij mu maj­teczki i pomóż usiąść na nocniku, wsu­wając do środka nocnika prącie chłopca. Jeżeli dziecko samo ci zasygnalizowało, że chce usiąść na nocniku, nie zapomnij mu podziękować.

 

jeżeli dziecko natychmiast wstaje Spróbuj namówić je, by posiedzało je­szcze chwilę - około pięciu minut, za­chęcając je zabawką lub książeczką. Je­żeli nic nie zrobi, pozwól mu wstać

i bawić się dalej.

 

Gdy dziecko odniesie sukces

W takiej sytuacji zawsze chwal je i mów mu, jak bardzo jest grzeczne. Zetrzyj po­zostałe kropelki moczu lub wytrzyj mu pupę papierem toaletowym (u dziew­czynek wycieraj zawsze od przodu do tyłu). Gdy wstaje, przytrzymuj nocnik i włóż majteczki. Nie okazuj wstrętu na widok zawartości nocnika, po prostu wyrzuć wszystko do ubikacji, wymyj nocnik i wypłucz go płynem dezynfeku­jącym. Umyj ręce.

 

6

 

Nie krzycz na dziecko, gdy przyda­rzy mu się "wypadek"

Na tym etapie nie można jeszcze oczeki­wać, że będzie ono samo pamiętać o po­trzebie użycia nocnika. Prawdę mówiąc, wina leży po twojej stronie - nie przypo­minałaś mu o tym dość często. Okaż wy­rozumiałość, umyj mu pupę i włóż czyste majteczki.

 

jeśli dziecko nie rozumie, o co chodzi Jeśli po dwóch tygodniach dziecko wciąż nie wykazuje oznak zrozumienia i nie sygnalizuje chęci użycia nocnika przynajmniej od czasu do czasu, nie jest jeszcze gotowe do rezygnacji z pieluch. Nakładaj mu je jeszcze przez kilka tygo­dni, a potem spróbuj ponownie - byćmoże trzeba będzie przejść nawet kilka dwutygodniowych "kursów", nim dziecko nauczy się w porę siadać na nocniku.


Zacznij kłaść je spać w dzień

bez pieluchy

Gdy dziecko używa już nocnika w ciągu dnia w miarę sprawnie, a po drzemce po­południowej budzi się suche przez co naj­mniej tydzień, zacznij kłaść je do łóżka bez pieluchy - może nawet samo cię o to po: prosi. Zaproponuj dziecku, by usiadło na nocniku zaraz po przebudzeniu. Jest to dobre ćwiczenie, pomocne w uzyskaniu kontroli nad funkcjami fizjologicznymi, także w ciągu nocy.

 

8

 

Poza domem

Dopóki dziecku zdarza się jeszcze, że popuści w majtki - ilekroć wychodzicie z domu, wkładaj mu pieluchę. Staraj się jednak, by przed wyjściem dziecko usia­dło na nocniku, ale nie zmuszaj go do te­go. Jeśli wybieracie się na przejażdżkęsamochodem, włóż dziecku w majtki pieluchę, chyba że zatrzymanie się po drodze nie sprawi żadnych trudności. Zabierz nocnik, zapasowe ubranka i sta­ry ręcznik na wypadek "nieszczęścia".

 

9

 

Zaproponuj dziecku, by zaczęło korzystać z ubikacji

Po kilku tygodniach prawidłowego używa­

nia nocnika w ciągu dnia zaproponuj dziec­ku, by idąc w twoje ślady zaczęło korzystaćz ubikacji. Nałóż na sedes specjalną nakład­kę dla dzieci, dzięki niej nie wpadnie do

środka, natomiast przed sedesem postaw stołeczek, po którym będzie mogło wspiąć się na odpowiednią wyso­kość. Pomagaj mu na początku, dopóki nie opanuje tej umiejętno­

ści. Jeśli chce tylko zrobić siusiu Ci

jest chłopcem), podnieś pokrywę sedesu i pokaż mu, jak ma ustawić prącie. Możesz też po prostu po­

móc dziecku zdjąć majtki i wspiąć

się na sedes; w tym wypadku nie

ma różnicy między chłopcami

i dziewczynkami. Bądź w pobli­

żu, dopóki nie skończy, wytrzyj ~

mu pupę i pomóż zejść z sede- J

su; dziecko nie będzie w stanie

I

zrobić tego samo przed ukoń­

czeniem co najmniej czterech i .

lat. Prawdopodobnie dziecko zechce potem spuścić wodę ­jest to istotna część zabawy ­

i umyć ręce: sobie i tobie.


1

 

Zaczekaj do czasu, gdy dziecko samo przestanie moczyć się w nocy Jeżeli przez cały tydzień dziecko budzi­ło się suche, zacznij je kłaść spać bez pieluchy.

 

2

 

Kładź je do łóZka rozebrane od dołu Przez pierwszy tydzień kładź dziecko spać bez pieluchy, majtek lub spodni od piżamy. Możesz chronić łóżko przed przemoczeniem, podkładając nieprze­makalne prześcieradło. Dopilnuj, by dziecko przed położeniem się do łóżecz­ka poszło do ubikacji. Najprawdopodob­niej dziecko prześpi całą noc bez żad­nych kłopotów; gdyby jednak stało sięinaczej - dziecko po prostu nie dojrzało jeszcze do spania bez pieluszek.

 

3

 

Nawrót nocnego moczenia

Jeżeli dziecko, które przez całe tygodnie lub miesiące pozostawało w nocy suche, znowu zaczyna się moczyć, prawdopo­dobnie przeżywa jakiś poważny wstrząs. Nigdy nie rób mu wymówek ani nie karz go za zmoczenie łóżeczka. Jeżeli zbudzi się w nocy mokre, bądź wyrozumiała, szybko je umyj, wytrzyj, nałóż mu czystą piżamkę i zmień prześcieradło. Jeżeli zdarza się to częściej, zacznij znowu wkładać mu na noc pieluchę, dopóki

dziecko nie odzyska równo­

              wagi i dopóki przez sie­

              dem kolejnych dni nie

              będzie się budziło rano

              suche. Może się oka­

zać, że dziecko moczy się w nocy aż do ukończenia pięciu, sześciu lat. Nie jest to

1'..~ nic niezwykłego. Zakaz

              picia w łóżku przed snem

              nic nie da.

 

Przypinana nakładka na sedes Zmniejsza ona wycięcie w sedesie, dzięki czemu dziecko czuje się pewniej.


 

157


j




WYRASTANIE Z PIELUCH


 

5


7


KONTROLOWANIE FUNKCJI WY­DALNICZYCH W CIĄGU NOCY


Pomó:i dziecku siadać na nocniku Powinnaś zachęcać dziecko, a nie wy­wierać na nie nacisk. Zdejmij mu maj­teczki i pomóż usiąść na nocniku, wsu­wając do środka nocnika prącie chłopca. Jeżeli dziecko samo ci zasygnalizowało, że chce usiąść na nocniku, nie zapomnij mu podziękować.

 

jeżeli dziecko natychmiast wstaje Spróbuj namówić je, by posiedzało je­szcze chwilę - około pięciu minut, za­chęcając je zabawką lub książeczką. Je­żeli nic nie zrobi, pozwól mu wstać

i bawić się dalej.

 

Gdy dziecko odniesie sukces

W takiej sytuacji zawsze chwal je i mów mu, jak bardzo jest grzeczne. Zetrzyj po­zostałe kropelki moczu lub wytrzyj mu pupę papierem toaletowym (u dziew­czynek wycieraj zawsze od przodu do tyłu). Gdy wstaje, przytrzymuj nocnik

i włóż majteczki. Nie okazuj wstrętu na widok zawartości nocnika, po prostu wyrzuć wszystko do ubikacji, wymyj nocnik i wypłucz go płynem dezynfeku­jącym. Umyj ręce.

 

6

 

Nie krzycz na dziecko, gdy przyda­rzy mu się" wypadek"

Na tym etapie nie można jeszcze oczeki­wać, że będzie ono samo pamiętać o po­trzebie użycia nocnika. Prawdę mówiąc, wina leży po twojej stronie - nie przypo­minałaś mu o tym dość często. Okaż wy­rozumiałość, umyj mu pupę i włóż czyste majteczki.

 

jeśli dziecko nie rozumie, o co chodzi Jeśli po dwóch tygodniach dziecko wciąż nie wykazuje oznak zrozumienia i nie sygnalizuje chęci użycia nocnika przynajmniej od czasu do czasu, nie jest jeszcze gotowe do rezygnacji z pieluch. Nakładaj mu je jeszcze przez kilka tygo­dni, a potem spróbuj ponownie ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin