badanie zdolności kredytowej osób prawnych.doc

(157 KB) Pobierz
BADANIE ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ PRZEDSIĘBIORSTW

 

 

 

 

 

 

Badanie zdolności kredytowej osób prawnych.

 

 

 

I.              Wstęp.

 

Reforma systemu gospodarczego i prawnego kraju, zapoczątkowana w latach 1989 – 1990, spowodowała głębokie zmiany z systemie bankowym. W wyniku tych przemian oraz nabywania w miarę upływu czasu doświadczenia banki zaczęły w inny niż do tej pory sposób kształtować swoje postępowanie wobec klientów. Na postępowanie to oprócz nowych warunków ekonomiczno-prawnych duży wpływ ma konkurencja na rynku bankowym. Wymienione czynniki w sposób zasadniczy odbiły się na stosunkach między bankiem a kredytobiorcami i ukształtowały je na nowo. Dotyczyło to głównie zasad i trybu udzielania kredytów oraz metod finansowo-ekonomicznej oceny kredytobiorców. W strukturze dochodów banków polskich udział dochodów z tytułu działalności kredytowej stanowi nadal znaczącą pozycje i na tle banków zagranicznych oceniany jest jako wysoki. W związku z tym niezmiernie ważną sprawą dla każdego banku  jest struktura i jakość portfela kredytowego.[1]Należy dodać, ze w dzisiejszych czasach w Polsce obserwuje się bardzo wysoki udział złych kredytów, dochodzi on do 80% udzielonych kredytów. Natomiast w grupie wszystkich kredytów 40% stanowią kredyty nie do odzyskania. Sytuacja ta tłumaczona jest ogólną złą sytuacją gospodarki polskiej. Pogarszająca się sytuacja finansowa firm będących klientami banków i rosnąca lawinowo fala bankructw zmusza banki do weryfikacji portfeli kredytowych, zaostrzania kryteriów oceny ryzyka i tworzenia dodatkowych rezerw.

 

II.              Pojecie zdolności kredytowej.

 

Banki udzielają kredytów podmiotom gospodarczym posiadającym zdolność kredytową, tzn. takim które posiadają zdolność do spłaty zaciągniętych kredytów wraz z odsetkami w umownych terminach płatności. Zdolność kredytową mają podmioty gospodarcze, których bieżące i przewidywane wyniki finansowe oraz stan majątkowy zapewniają wypłacalność. Banki oceniają zdolność kredytową w okresie do upływu terminu zwrotu kredytu, uwzględniając zasady systemowe oraz wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania ekonomiczne.

W momencie przyznania kredytu nie kończy się proces obserwowania i analizowania sytuacji finansowej kredytobiorcy, wręcz przeciwnie – przez cały czas trwania stosunku kredytowego banki dokonują oceny zdolności kredytowej jednostek gospodarczych korzystających z kredytu. Celem badania zdolności kredytowej przez bank jest stwierdzenie, czy kredytobiorca będzie w stanie zwrócić zaciągnięty kredyt wraz z należnymi odsetkami w terminie ustalonym w umowie.

Zdolność kredytową posiadają przedsiębiorstwa, których efektywność gospodarowania oraz stan majątkowy zapewniają wypłacalność. Efektywność finansowa działalności gospodarczej powinna zapewnić prawidłową działalność eksploatacyjną, a stan majątkowy powinien reprezentować taki stopień płynności składników majątkowych, aby mogły być one w razie potrzeby zamienione na pieniądz.

Badanie zdolności kredytowej ma na celu określenie w każdym postępowaniu o przyznaniu kredytu stopnia ryzyka, na jakie narażony jest bank. Bank przy udzielaniu kredytu narażony jest na dwa rodzaje ryzyk:

1)     aktywne:

a)      straty

b)     utraty płynności

c)      utraty ubezpieczenia

2)     pasywne:

a)      zmiany procentu

b)     zmiany kursu walutowego

c)      zmiany wartości pieniądza

 

Ryzyko pasywne jest w dużym stopniu niezależne od banku i w większości przypadków nie może być przez bank skompensowane. Natomiast ryzyko aktywne wynika z niepewności, czy przyszły kredytobiorca jest potencjalnie zdolny do spłaty kredytu wraz z procentami.

 

 

III. Zakres badania zdolności kredytowej.

 

Bank udzielając kredytu musi mieć pewność, że przedsiębiorstwo występujące o kredyt posiada zdolność kredytową oraz że w okresie korzystania z kredytu tej zdolności nie utraci. W przypadku utraty zdolności kredytowej przedsiębiorstwo powinno dysponować takim majątkiem płynnym, który pozwoliłby na pokrycie wszystkich zobowiązań (w tym z tytułu zaciągniętych kredytów bankowych).

W celu określenia zdolności kredytowej trzeba dokonać szeregu analiz, ocen, obliczenia wskaźników. Badanie zdolności kredytowej jest procesem ciągłym, gdyż bank w każdym momencie powinien znać sytuację gospodarczą i finansową przedsiębiorstwa, któremu pożyczył pieniądze.

Generalnie zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie danych o działalności przedsiębiorstwa obejmujących okres miniony (2 lub 3 lata wstecz) i teraźniejszy oraz okres przyszły, trwający do przewidywanego momentu zakończenia kredytowania.

Zakres oceny zdolności kredytowej powinien być uzależniony od okresu korzystania z kredytu, a mianowicie:

 

-          w przypadku występowania o krótkoterminowy kredyt obrotowy na sfinansowanie wymagalnych zobowiązań ocena zdolności kredytowej może polegać na ocenie standingu finansowego jednostki ubiegającej się o kredyt w danym momencie (bieżąca zdolność kredytowa),

-          przy ubieganiu się o kredyt obrotowy lub inwestycyjny - krótkoterminowy, średnioterminowy, długoterminowy - należy ocenić oprócz aktualnej zdolności kredytowej także zdolność kredytową w całym okresie korzystania z kredytu.

 

Wyróżnia się dwa rodzaje zdolności kredytowej:

-          bieżąca, zwana również średnioterminową,

-          perspektywiczna lub inaczej długoterminowa.

 

W obu wymienionych rodzajach ze względu na zakres prowadzonej oceny wyróżnia się:

-          pełną oceną zdolności kredytowej,

-          uproszczoną oceną zdolności kredytowej.

 

Uproszczoną ocenę bank przeprowadza głównie dla klientów, z którymi współpracuje od dłuższego czasu. Taka ocena może być również dokonywana, gdy kwota kredytu nie jest zbyt wysoka.

Wyodrębnia się dwie kategorie zdolności kredytowej:

 

-          zdolność kredytową pod względem formalno-prawnym, tj. wiarygodność prawną kredytobiorcy, dokonuje się jej poprzez weryfikację formalno-prawnych wniosków kredytowych i towarzyszącej im dokumentacji. Bada się wtedy m.in.: status prawny kredytobiorcy, podstawy funkcjonowania przedsiębiorstwa, pełnomocnictwa dla przedstawicieli kredytobiorcy do składania oświadczeń woli w zakresie jego praw i zobowiązań majątkowych, charakter i przeznaczenie wnioskowanego kredytu:

 

-          zdolność kredytową pod względem merytorycznym, tj. wiarygodność ekonomiczną kredytobiorcy. Zdolność kredytowa pod względem merytorycznym zawiera dwa podstawowe aspekty oceny:

 

· personalny (zaufanie do osoby kredytobiorcy: charakter, stan rodzinny,        stan majątkowy, reputacja, kwalifikacje zawodowe, dotychczasowe doświadczenie, zdolności menedżerskie, ocena etyczno-moralna, solidność i odpowiedzialność osobista kredytobiorcy za interesy prowadzonej firmy).

 

   · ekonomiczny (wskaźniki rentowności, płynności finansowej,        sprawności i zadłużenia).

 

Przy ocenie zdolności kredytowej podmiotów gospodarczych podstawowe znaczenie ma analiza działalności gospodarczej, która może być analizą statystyczno-porównawczą bądź analizą dokumentów źródłowych.

Podczas analizy zdolności kredytowej wykorzystuje się przede wszystkim następujące źródła informacji:

-          bilans,

-          rachunek wyników,

-          rachunek przepływów środków pieniężnych.

 

Dodatkowo bank może wymagać:

-          dokumentów określających status prawny wnioskodawcy,

-          planów finansowych,

-          danych dotyczących rozpoczętych inwestycji,

-          stanu zadłużenia w innych instytucjach kredytowych,

-          informacji o kwocie zobowiązań i należności krajowych i zagranicznych,

-          oświadczeń o rachunkach otwartych w innych bankach.

 

Banki korzystają również z innych źródeł, uzyskując informacje uzupełniające. Wykorzystuje się więc:

-          informacje zgromadzone w wyniku wizyty w przedsiębiorstwie,

-          informacje innych banków na temat solidności kredytobiorcy,

-          wyniki własnych badań sytuacji rynkowej określonych działów i branż gospodarki,

-          informacje dostarczane przez wywiadownie gospodarcze,

-          dane instytucji ubezpieczeniowych.

 

 

IV. BADANIE ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ PRZEDSIĘBIORSTW

 

 

1. Finansowanie działalności bieżącej firmy

 

Banki najczęściej badają zdolność kredytową firm w jednym z dwóch sposobów:

·            Prowadzenie analizy finansowej, analizy ekonomicznej i analizy finansowanego przedsięwzięcia kolejno po sobie

·            Opracowaniu analizy punktowej, w której wykorzystuje się wyniki analizy finansowej, analizy ekonomicznej i analizy finansowanego przedsięwzięcia według opracowanego algorytmu matematycznego.[2]

 

Analiza informacji o wnioskodawcy.

 

Badanie zdolności kredytowej zaczyna się zwykle od analizy informacji o wnioskodawcy, co ma stworzyć podstawy do dalszej analizy. Pozwala to także wyeliminować wnioskodawców działających w złej wierze oraz wstępnie oszacować, czy sytuacja firmy stanowi zagrożenie dla banku.

Analiza informacji o wnioskodawcy powinna obejmować:

·         Ocenę etyczną – poprzez osobiste rozmowy, zdobycie opinii środowiska i referencji, obserwacja sposobu zachowania się w banku, itp. dokonuje się subiektywnej oceny podmiotu

·         Ocenę umiejętności kierowania – poprzez ocenę:

-          Dotychczasowych osiągnięć, wykształcenia, kwalifikacji zawodowych, doświadczenia w branży i biznesie oraz umiejętności organizacyjnych

-          Fachowości w zarządzaniu finansowym

-          Świadomości ograniczeń i zagrożeń

-          Świadomości ryzyka

-          Umiejętności komunikowania się – pozwalającej zrozumiale przedstawiać własne pomysły

·         Analizę sytuacji w branży – poprzez ocenę takich elementów jak:

-          Charakter sektora – stabilny czy rozwojowy

-          Wielkość koniecznych środków kapitałowych i szczególnych zdolności

-          Cykliczność koniunktur i ich przyczyny

-          Istniejąca konkurencja – jej wielkość, siła i stopień rozeznania

-          Skala rynku – lokalny, regionalny, krajowy i międzynarodowy

-          Pozycja firmy na rynku – lider, konkurujący czy maruder

-          Strategia firmy – utrzymanie pozycji, innowacje i wzrost czy przetrwania

-          Stosowane formy marketingu

-          Partnerzy firmy – dostawcy i odbiorcy

·         Ocenę sytuacji finansowej firmy

·         Cel kredytu:

-   Finansowanie działalności bieżącej

-   Krótkookresowe sfinansowanie środków obrotowych

-   Rozwój prowadzonej działalności

-   Pokrycia strat związanych z dotychczasową działalnością

 

Analiza finansowa.

 

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie analizy finansowej podmiotu, która obejmuje następujące czynności:

·         Przedstawienie źródeł, wielkości i struktury przychodów oraz wyniku finansowego

·         Wyliczenie relacji zachodzących między poszczególnymi pozycjami bilansu i rachunku wyników

·         Określenie zwrotności i opłacalności angażowania kapitałów

·         Sprecyzowanie mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń rozwojowych

 

Do analizy finansowej wykorzystuje się dane liczbowe pochodzące z następujących źródeł: bilanse roczne, rachunki wyników, sprawozdania o stanie i ruchu środków trwałych, sprawozdania z działalności spółki, materiały analityczne dotyczące rentowności sprzedaży poszczególnych towarów, produktów i usług, księgi przychodów i rozchodów, business plan, itp.

Najważniejszym źródłem jest bilans, którego analizę przeprowadza się w układzie pionowym i poziomym. Na podstawie bilansu można stwierdzić:

·         Czy podmiot osiągnął zysk, czy poniósł stratę

·         W jakim stosunku do kapitałów własnych firmy ukształtował się zysk

·         Jaka jest wartość majątku własnego firmy

·         Jaka jest sytuacja finansowa podmiotu

·         Jakie zmiany nastąpiły w stosunku do poprzedniego okresu i jakie są tendencje zmian

 

Również rachunek wyników jest istotnym sprawozdaniem finansowym, który zawiera informacje o wyniku finansowym i elementach go kształtujących oraz informuje o działalności podmiotu w sferze przychodów, kosztów i zysku. Może być także analizowany w układzie pionowym i poziomym.

Po przeanalizowaniu tych dwóch źródeł bank przeprowadza ich analizę wskaźnikową. W tym celu wykorzystuje się następujące wskaźniki:

a)      Płynności – informują o możliwościach wywiązywania się z zobowiązań (od 1 do 2):

· Kapitał obrotowy netto - suma środków obrotowych, która pozostaje do dyspozycji przedsiębiorstwa i dzięki niej może ono zaciągać nowe kredyty, których spłatę gwarantuje kapitał obrotowy:

 

aktywa bieżące - zobowiązania krótkoterminowe

 

   gdzie:

aktywa bieżące = gotówka + należności + zapasy + środki na rachunkach bankowych

 

zobowiązania krótkoterminowe = bieżące zobowiązania z tytułu dostaw, wobec budżetu, z tytułu wynagrodzeń, kredyty krótkoterminowe + bieżąca część kredytów średnio- i długoterminowych.

 

Wielkość ta ze względu na swój specyficzny charakter nie może być używana w analizie porównawczej różnych firm.

 

· Stopa płynności (wskaźnik bieżący) - informuje o zdolności przedsiębiorstwa do wywiązywania się z bieżących zobowiązań. Wskazuje ona, ile razy bieżące aktywa pokrywają bieżące zobowiązania:

 

aktywa bieżące / zobowiązania krótkoterminowe

 

Wartość tego wskaźnika powinna być wyższa od 1,0; za optymalną uważa się wartość równą 2,0. Bardzo wysoka wartość tego wskaźnika przeważnie świadczy o wysokich zapasach, może oznaczać także nieefektywne windykowanie należności.

Używając tego wskaźnika do analizy porównawczej należy dobierać firmy o podobnej wielkości i dzi...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin