matematyka.doc

(87 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z OBSZARU EDUKACYJNEGO :

POZNAWANIE I ROZUMIENIE SIEBIE I ŚWIATA –

Kształtowanie  pojęć matematycznych

 

1. Data :                                 22.03.2005r.

2. Oddział:                             II – dzieci 4-5-letnia

3. Prowadząca:                      Lidia Tylak

4. Temat dnia:                       Obchodzimy DNI MORZA

5. Temat zajęcia:                  Matematyczne wyzwania Kapitana Haka

6. Treści programowe:

 

·                   Posługiwanie się określeniami dotyczącymi kierunków w przestrzeni: przed siebie, za siebie, w bok;

·              Poznawanie określeń  dotyczących stronności własnego ciała (pokazywanie prawej ręki, nogi, ucha)

·                           Próby odwzorowywania kształtu poznanych figur, tworzenie figur ze sznurka;

·                           Porządkowanie przedmiotów  według wielkości,

·                           Posługiwanie się nazwami figur geometrycznych : koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt;

·                           Klasyfikowanie przedmiotów według jednej lub więcej cech;

·                           Posługiwanie się liczebnikami głównymi (1-4) – dzieci 4-letnie,1-6 – dzieci 5-letnie;

·                           Wycinanie i naklejanie dowolnych kształtów i cięcie po linii prostej i krzywej o nieskomplikowanym kształcie;

·                           Próby wykonywania prac plastycznych w zespołach;

·                           Prawidłowe reagowanie ruchem na słyszaną muzykę;

·                           Posługiwanie się liczebnikami porządkowymi w zakresie 1-5.

 

7. Cele operacyjne:

 

·       Dzieci wiedzą o święcie morza w związku z obchodzeniem Dnia Bałtyku;

·       Dzieci znają zasady zabawy integracyjnej „Morskie fale”;

·       Dziecko potrafi posługiwać się podczas zabawy „Liczenie paluszków” liczebnikami porządkowymi, zgodnie ze słyszaną muzyką;

·       Dzieci znają i potrafią rozpoznawać podstawowe kolory;

·       Dzieci potrafią klasyfikować przedmioty wg jednej lub dwóch cech;

·       Dzieci porównują liczebność elementów zbioru (mniej, więcej, równo, o jeden więcej, itd.);

·       Dzieci podczas zabaw ze sznurkiem  rozumieją pojęcia dotyczące kierunków w przestrzeni oraz próbują prawidłowo stosować określenia dotyczące stronności własnego ciała;

·       Dzieci rozwijają wyobraźnię oraz twórczą aktywność podczas ozdabiania kartonów-„Skrzyń skarbów”.

 

 

PRZEBIEG:

 

1.     Zabawa „Liczenie paluszków”

2.     Zabawa integrująca „morskie fale’ (pedagogika zabawy Klanza) – z wykorzystaniem muzyki relaksacyjnej.

Dzieci tworzą małe zespoły (dwuosobowe), przy nagraniach z odgłosami morskich fal – jedno dziecko reaguje ruchem na słuchaną muzykę (jest „falą”) a drugie stara się je naśladować. Potem następuje zmiana ról.

3.     Wprowadzenie postaci Kapitana Haka (wycięta sylwetka), który uwięził

„Złotą Rybkę” oraz poprzenosił muszle – domki pozostałych rybek.

Personifikacja – dzieci zmieniają się w „rybki” – każde z nich otrzymuje emblemat przedstawiający rybkę z naklejonym imieniem.

Zabawa ruchowa pt. „Zagubione rybki” . Dzieci – „rybki” muszą odnaleźć swój domek z muszelki, na której umieszczona jest ich wizytówka (metoda czytania Ireny Majchrzak).

4.     Zabawa dydaktyczna „Muszelki”-klasyfikacja przedmiotów wg jednej lub dwóch cech.  Kapitan Hak żąda od rybek w zamian za uwolnienie Złotej Rybki – ich domków. Karze im kolejno wkładać kufra:

- domki małe i duże (dzieci 4-letnie)

- domki duże i żółte, domki małe i czerwone , itd. (dzieci 5-letnie)

5.     Zabawa „Uwaga rekin” rozróżnianie podstawowych kolorów,

Porównywanie liczebności zbiorów. Nauczycielka przyjmuje rolę „rekina”. Dzieci – „rybki”- „pływają” po dywanie . Na hasło :”uwaga rekin!” nauczycielka odwraca się tyłem do dzieci i odlicza do 5. Następnie sprawdza, czy „rybki” trafiły do odpowiednich muszelek- tzn. czy „rybki”w kolorze czerwonym trafiły do czerwonych muszelek, itd.tworząc małe koła. Potem następuje przeliczanie dzieci z poszczególnych kół, porównywanie liczebności zbiorów.

6.     Zabawa „Ukryte skarby”- każde dziecko otrzymuje kopertę, w której znajdują się ukryte skarby-figury geometryczne. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich przed sobą i policzenie. Następnie dziecko wybiera pierwszą figurę , którą próbuje odwzorować za pomocą sznurka.

7.     Zabawa ze sznurkami: Kapitan Hak oznajmia, że teraz naprawdę wypuści

Złotą Rybkę, pod warunkiem, że dzieci wykonują określone zadanie:

- położą sznurek przed sobą,

- położą sznurek za sobą,  

- nad głową

- przełożą sznurek pod nogą,

- dzieci 5-letnie pokażą; prawą rękę, nogę , ucho

- odwzorują ze sznurka wylosowana figurę geometryczną.

8.     „Uwolnienie Złotej Rybki” – Kapitan Hak uwalnia Złotą Rybkę.

Dzieci wykonują pracę plastyczną : ozdabiają wycinając i naklejając kolorowe obrazki z gazet, tworząc w ten sposób własne skrzynie skarbów.

 

 

Scenariusz z rozwijania pojęć matematycznych

Grupa mieszana wiekowo

 

Temat : Konstruowanie gry matematycznej – układanie zasad gry

i    respektowanie ich reguł.

 

Cel: - wyzwolenie  wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie, 

          odkrywanie, przeżywanie, działanie.

 

Dziecko: 

-         zna cyfry, liczby  i znaki matematyczne, potrafi je umiejętnie i praktycznie zastosować,

-         potrafi kodować informacje przez oznaczenie na torze pułapek i premii

-         przestrzega uzgodnionych umów obowiązujących w grze,

-         potrafi poradzić sobie z emocjami i rozumnie zachować się w sytuacjach trudnych, pełnych napięć,

-         umie  nabyte umiejętności  zastosować w praktycznym działaniu,

-         myśli logicznie i samodzielnie,

-         wie jak należy współdziałać i współpracować w zespole,

-         potrafi rozpoznać cyfry i znaki matematyczne, odczytać wyrazy,

-         wie jaka jest aktualna pora roku, potrafi nazwać i rozpoznać na ilustracji wszystkie pory roku.

 

Forma organizacji pracy:

                   ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin