Scenariusz pojec matematycznych.doc

(36 KB) Pobierz
Doskonalenie znajomości liczb i cyfr w zakresie dostępnym dziecku

Scenariusz zajęcia z doskonalenia pojęć matematycznych

 

Temat: „Wiosenne kłopoty zajączka Śmigacza”    Doskonalenie znajomości liczb i cyfr w zakresie dostępnym  dziecku.

              

 

Cel:

·        kształtowanie umiejętności liczenia: rozszerzanie zakresu liczenia  i  ustalanie ile jest policzonych obiektów;

·        wyzwolenie  wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie, 

             odkrywanie, przeżywanie, działanie.

·         rozwijanie zainteresowania znakami graficznymi symbolizującymi liczbę;

·         uświadomienie w jaki sposób należy poprawnie liczyć przedmioty.

 

Forma organizacji pracy: - grupowa, indywidualna

 

Metody : czynna – zadań stawianych dziecku  do  wykonania

           

Dziecko:   

-          zna cyfry i liczby, potrafi je umiejętnie i praktycznie zastosować;

-          kojarzy liczbę elementów z jej odpowiednikiem;

-          potrafi tworzyć ciągi liczbowe;       

-          potrafi wskazać liczbę następną i poprzednią;

-          zna miejsce liczby w szeregu;

-          przestrzega uzgodnionych umów;

-          uczy się wytrwałości i samodzielności w wykonywaniu zadań;

-          potrafi poradzić sobie z emocjami i rozumnie zachować się w sytuacjach trudnych pełnych napięć;

-          dokłada przedmioty i liczy je razem, zabiera przedmioty i liczy dla ustalenia, ile zostało;

-          umie  nabyte umiejętności  zastosować w praktycznym działaniu;

-          myśli logicznie i samodzielnie;

-          wie jak należy współdziałać i współpracować w zespole;

-          dziecko prawidłowo reaguje ruchem na słuchaną muzykę;

-          potrafi rozpoznać cyfry pisane i drukowane i odczytać wyrazy;

-          potrafi określić liczbę elementów zbioru i porównać liczebność zbiorów;

-          liczy na miarę swoich możliwości;

-          umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie mu dostępnym;

-          umie rozróżnić błędne liczenie od poprawnego;

 

Pomoce:

             Liczmany / kamyki, korale, motyle, pszczoły, kwiatki./,  plansza  wiosenna łąka,    

             cyfry pisane i drukowane, kartoniki z imionami dzieci,  kody  do zadań na dywanie 

            nagranie  CD  muzyka do zabawy ruchowej, karty pracy,  zajączek,

 

Przebieg:

1.      Przywitanie się dzieci z zajączkiem Śmigaczem.

2.      Korygowanie przez dzieci błędów w liczeniu popełnianych przez zajączka.

3.      Określanie przez dzieci  swojego wieku, dobieranie odpowiedniej ilości kamyczków oraz  przyporządkowanie cyfry.

4.      Wykonanie poszczególnych zadań o które prosił zajączek Śmigacz.

·         Zaznaczenie na planszy ile jest kwiatów na łące, ile pszczół i motyli.

·         Określanie czy każdemu owadowi przyporządkowany jest kwiat.

·         Przeliczanie ile owadów pozostało bez kwiatów.

·         Tworzenie ciągu liczbowego.

5.      Wykonanie zadań  w grupach .

6.      Zaproszenie dzieci do zabawy  ruchowej przy  piosence „Wiosna”.

7.      Nagrodzenie dzieci przez zajączka Śmigacza – karty pracy dostosowane do indywidualnych możliwości i umiejętności dzieci./ dziecko zaznacza wykonane zadanie kartonikiem ze swoim imieniem /

 

mgr  Marzena Sadurska

Miejskie Przedszkole Nr 9

im. Jana Brzechwy

                           w Jarosławiu

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin