Ćwiczenia relaksujące.docx

(177 KB) Pobierz

Ćwiczenia relaksujące

 

Joga

Joga to idealne ćwiczenia dla osób, które nie potrafią spojrzeć na życie z dystansu, odciąć się od spraw, na które nie masz wpływu. Joga to nie tylko ćwiczenia, lecz także filozofia życia. Potrafi być świetnym lekarstwem na stres, pozwala zachować spokój nawet podczas aktywnego działania.

Najważniejszą rzeczą w jodze są pozycje czyli tak zwane asany. Są to dynamicznie ruchy, które rozciągają, wzmacniają, a także relaksują mięśnie, stawy, narządy wewnętrzne, najdrobniejsze nerwy i komórki ciała. Celem tych ćwiczeń jest doprowadzenie do harmonii ciała. Zesztywniałe i napięte ciało należy rozciągnąć i rozluźnić, natomiast ciało zbyt rozluźnione trzeba wzmocnić. Nie są to ćwiczenia wymagające wysiłku, ale raczej skupienia, koncentracji i wielu powtórzeń.

Joga

Według jogi ciało i umysł tworzą jedność i wzajemnie na siebie oddziaływują. Stan umysłu ma wpływ na stan ciała. Tym smamym stan ciała ma wpływ na stan umysłu. Na stan umysłu nie można bezpośrednio wpłynąć, ale można tego dokonać pośrednio, poprzez praktykowanie asan. Jeśli problem umysłu jest odzwierciedlony w ciele poprzez przykurcz (np. pod kolanami, bardzo powszechny), to przepracowując problem przykurczu przepracowujemy również problem naszego umysłu.

Zalety uprawiania jogi to między innymi: wzmacnienie i rozluźnienie ciała, poprawa krążenia, zwalczanie bólów głowy i stawów. Joga wpływa także pozytywnie wpływają na siłę mięśni, ścięgien, układ krwionośny, system nerwowy a także na umysł i psychikę. Asany wymagają skupienia na oddechu co z kolei wpływa na pracę serca a to wspomaga ukrwienie organizmu i procesy metabolizmu.

Joga

Joga może być uprawiana przez wszystkich niezależnie od wieku czy kondycji. Wszystko czego trzeba to koc, kilka metrów podłogi i otwarte okno. Aby osiągnąć sukces trzeba wykonywać odpowiednio dobrane ćwiczenia - najlepiej więc skorzystać ze wskazówek instruktorów.

Fit ball

Piłka fit ball to kolorowa duża elastyczna kula wykonana z miękkiego a jednocześnie wytrzymałego i przyjaznego w dotyku tworzywa PCV, którego wytrzymałość sprawia, że możemy na niej siedzieć, leżeć a nawet skakać. Piłki produkowane są rozmaitych rozmiarach. Ich średnica może wahać się od 35 cm aż do 180cm (tak zwane piłki megaball stosowane do zabaw grupowych). Z reguły na potrzeby treningu w klubie fitness wystarczające są piłki w rozmiarze od 65-75 cm średnicy.

Fit ball

Podczas ćwiczeń uczestnicy mogą siedzieć na piłce, leżeć przodem lub tyłem albo opierać się o nią bokiem. Ćwiczenia na fit ball pozwalają na rozluźnienie ciała, utrzymywanie równowagi i stabilizacji oraz poprawiają koordynację ruchową. Balansowanie na piłce i jej przetaczanie angażuje wiele grup mięśniowych. Szczególnie wzmacnia mięśnie szkieletowe odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy (mięśnie posturalne). Są to idealne ćwiczenia dla osób dla osób mających kłopoty z kręgosłupem.


Fit ball
Na zajęciach fit ball uczestnicy wykonują ćwiczenia relaksująco-rozciągające oraz wzmacniające. Ćwiczenia z piłką, rozwijają sprawność całego organizmu lub tylko wybrane partie ciała, np. brzuch czy pośladki. Uczestnik zająęć raczej na pewno nie sforsuje się nadmiernie, ale z pewnością poprawi ogólną kondycję, wzmocni mięśnie i poprawi sylwetkę.

Trening fit ball wykorzystywany jest od wielu lat w rehabilitacji osób cierpiących na problemy ortopedyczne - ćwiczenia znoszą ból i napięcie mięśni.

Wskazówki do ćwiczeń:

- Zanim zaczniesz trening wybierz odpowiednią dla siebie piłkę.
- Usiądź na piłce, kolana nie powinny być powyżej twoich bioder. Powinny tworzyć prostą linię razem z biodrami, ewentualnie mogą być trochę niżej.
- Piłka nie może być ani za bardzo napompowana (straci swą elastyczność) ani za słabo (będziesz się zapadać).
- Rozgrzej się trochę zanim zaczniesz ćwiczenia na piłce.
- Podczas ćwiczeń musisz kontrolować swoją postawę. Twoje plecy muszą być proste.
- Powinno się zaangażować wszystkie części ciała w ćwiczenie łącznie z rękami i nogami.
- Powwinno się unikać nagłych ruchów.
- Jedna seria ćwiczeń powinna trwać od 15 do 20 minut.
- Podczas ćwiczeń należy skupić się na poprawnym oddychaniu. Oddech powinien być powolny, płynny a jego prędkość powinna być zależna od ćwiczeń.
- Ćwicz razem z muzyką, będzie przyjemniej.

Tai-chi

Tai-Chi to dość nowe podejście do tematu ćwiczeń fizycznych - aktywna medytacja kształtująca ciało i duszę.

Trening sztuki walki, zwany Tai-Chi to nic innego jak sekwencje powolnych, płynnych ruchów wykonywanych tak, żeby nie było widać końca jednego i początku drugiego ruchu, które przerywane są gwałtownymi wyładowaniami "wystrzałowej" energii. Część styli (np. Chen, Hao) zawiera osobne sekwencje składające się w dużej części z "wystrzałowych" ruchów. W niektórych natomiast (Yang) wystrzałowe ruchy zanikły prawie zupełnie.

Tai-chi

Sekwencje w Tai-Chi wykonywane są także z tradycyjną bronią, która w tej chwili jest raczej przyrządami treningowymi. Najpopularniejsze to: miecz ("jian") i długi drąg ("guan"), ale można spotkać się z szablą ("dao") czy halabardą ("guandao"). Charakterystyczny dla Tai-Chi jest fakt iż w ruchu bierze zawsze udział całe ciało, a nie tylko ręce lub tylko nogi. Siłę czerpie się głównie z ruchu mięśni brzucha i lędźwi (talii), jednak opanowanie tych ruchów wymaga wieloletniej praktyki.

Tai-chi

Wykorzystanie wszystkich możliwości ciała ludzkiego to główna idea Tai-Chi. W czasie treningu aktywne są i ciało (zewnętrze), i umysł (wnętrze, należy rozumieć to jako uwagę). Nacisk tylko na jedną z tych stron mógłby spowodować zakłócenie równowagi, niepokój i brak siły. Dążenie do efektywności ruchu wynika z faktu oszczędności siły. Osiągnięcie maksymalnego efektu przy minimalnym wysiłku, co jest możliwe dzięki równowadze.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin