Scenariusz zajęć przedszkolnych
Data: 10.10.2008
Prowadząca zajęcia: Elżbieta Nejman
Grupa: „Biedronki” (czterolatki)
Blok tematyczny: Jesień w sadzie i w ogrodzie
Temat zajęć: Warzywa i owoce
Cele ogólne:
v Kształtowanie pojęć odnoszących się do liczebności zbiorów (więcej, mniej, tyle samo)
v Utrwalanie znajomości owoców i warzyw rosnących w Polsce
v Kształtowanie umiejętności liczenia do 5
v Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania wiersza recytowanego przez nauczyciela
Cele szczegółowe:
v Dziecko zna i potrafi wymienić owoce i warzywa krajowe
v Dziecko potrafi prawidłowo posługiwać się określeniami: więcej, mniej, tyle samo
v Dziecko uważnie słucha wiersza recytowanego przez nauczyciela
v Dziecko próbuje odpowiadać pełnymi zdaniami na pytania odnośnie wiersza
v Dziecko rozumie i prawidłowo wykonuje polecenia nauczyciela
v Dziecko potrafi liczyć do 5
v Dziecko potrafi zgodnie współpracować z kolegami z grupy
Formy pracy:
v Zbiorowa
v Indywidualna
Metody pracy:
v Podająca
v Praktyczna
Środki dydaktyczne:
v Papierowe sylwety warzyw i owoców dużych i małych, papierowe emblematy koszy
v Wiersz „Warzywa i owoce” Czesława Janczarskiego, wiersz „co można zrobić z ziemniaka” Hanny Łochockiej
v Ziemniaki, patyki, piórka, druciki, jarzębina, kartonowe uszy
v Warzywa i owoce: jabłko, gruszka, śliwka, kapusta, pomidor, cebula, marchew, cytryna, pomarańcza, natka pietruszki
v Zabawkowy samochód z przyczepą
Przebieg zajęć:
„Słoneczko ma bardzo dobre zwyczaje, mówi dzień dobry gdy rano wstaje, my też ten zwyczaj znamy, mówimy dzień dobry, gdy się spotykamy”.
„Wszyscy są? Żegnam Was, bo zakończyć już czas. Idę ja, idziesz Ty, raz, dwa, trzy.”
dorotka880