anaruk chlopiec grenlandii.doc

(31 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla III klasy szkoły podstawowej (3 godz

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla III klasy szkoły podstawowej (3 godz.)

 

Krąg tematyczny: Nasze lektury

Temat: Przeprowadzamy konferencję prasową z Anarukiem bohaterem lektury pt. „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”

Cele ogólne:

·         doskonalenie umiejętności konstruowania i poprawnego zapisywania pytań

·         kształcenie umiejętności komunikatywnego przeprowadzenia rozmowy

·         wykorzystanie podczas generowania pytań wiedzy zaczerpniętej z lektury

·         rozwijanie twórczego myślenia poprzez tworzenie skojarzeń słownych oraz konstruowanie oryginalnych pytań

·         rozszerzenie umiejętności matematycznych poprzez liczenie sposobem Eskimosów

·         doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych

·         rozwijanie zdolności plastycznych poprzez tworzenie pracy zbiorowej na dużym formacie (rolka tapety)

Cele szczegółowe:

Uczeń:

·         potrafi poprawnie skonstruować i zapisać pytania do Anaruka wykorzystując wiedzę zaczerpniętą z lektury

·         poprawnie przeprowadza rozmowę (wywiad)

·         tworzy różnorodne skojarzenia słowne

·         potrafi wykonać proste obliczenia sposobem Eskimosów

·         rozwiązuje zadania z treścią

·         potrafi współpracować w grupie podczas tworzenia pracy plastycznej

Metody: drama, oglądowe, aktywizujące (twórcze rozwiązywanie problemów)

Formy pracy: zbiorowa jednolita, grupowa zróżnicowana

Środki dydaktyczne: Karteczki z wydrukowanymi wyrazami, tekst lektury, akcesoria dla Anaruka np. futrzana czapka, „mikrofon”, zeszyty.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa na tworzenie skojarzeń.

Dzieci losują przygotowanie w pudełeczku karteczki, po przeczytaniu tworzą słownie skojarzenia.

Przygotowane wyrazy to: Grenlandia, śnieżyca, igloo, foki, mróz, futro, kry, chłopiec, niedźwiedź, polarny, ryby, sople, polowanie, biel.

Zadaniem dzieci jest stworzenie skojarzenia np. gdy wylosuje wyrazy futro i polowanie, może stworzyć skojarzenie: „Gdy jest zimno na polowanie trzeba zabrać futro” lub „Niekiedy poluje się w celu uzyskania futra”.

2. Burza pytań – tworzenie pytań do Anaruka i zapisanie ich w zeszycie.

3. Konferencja prasowa z Anarukiem.

Jedno dziecko gra rolę dziennikarza a drugie Anaruka. Rozmowa przebiega według przygotowanych pytań.

4. Liczenie sposobem Eskimosów.

Dzieci siadają w kole i nauczycielka zadaje im pytania np. „Jaką liczbę przedstawia drugi palec u nogi pierwszego człowieka”, lub „Ile to będzie trzeci palec u drugiej ręki drugiego człowieka”. Z trzecioklasistami można w ten sposób liczyć do stu.

5. Rozwiązywania zadań tekstowych związanych z tematyką polarną.

6. Rysowanie krajobrazu polarnego na rozwiniętej rolce tapety.

Pracuje cała grupa jednocześnie. Rolka jest rozwinięta na dywanie, dzieci siadają naprzeciwko siebie i tworzą zbiorową kompozycją o dużym formacie.

Do rysowania można wykorzystać: kredki, pisaki, pastele, kredę.

7. Podsumowanie zajęć.

Uwagi własne:

              Lekcja ta odbyła się jako kolejna w kręgu tematycznym poświęconym opracowaniu lektury pt.: „Anaruk chłopiec z Grenlandii”. Miała miejsce po zrealizowaniu tematów dotyczących: opisywania krajobrazu Grenlandii, omówieniu ciekawych wydarzeń, ustaleniu odpowiedzi na pytanie: „Jakimi ludźmi są Eskimosi?”

              Po przeczytaniu lektury  dzieci oceniły ją jako mało ciekawą, lecz zmieniły zdanie po przeprowadzeniu lekcji, która w ciekawy, wręcz zabawowy sposób pozwoliła na zdobycie i poszerzenie informacji o życiu ludzi na Grenlandii.

 

                                                                                                  Krystyna Gąszczyk

                                                                                    Szkoła Podstawowa nr 8 w Policach

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin