Problem narkotyków.doc

(128 KB) Pobierz
Scenariusz spotkania z rodzicami w ramach pedagogizacji rodziców na temat „Problem narkotyków wśród młodzieży”

11

 

Scenariusz spotkania z rodzicami w ramach pedagogizacji rodziców

na temat

„Problem narkotyków wśród młodzieży”

 

Opracowała i przeprowadziła pedagogizację w dniu 24 stycznia 2003r. wychowawczyni klasy IIIA: mgr E. Jurska- nauczyciel Gimnazjum w Radziłowie

 

I Cele:

-          przedstawienie „sygnałów ostrzegawczych”, czyli zachowań młodzieży, na które należy zwrócić uwagę,

-          omówienie wpływu narkotyków na organizm człowieka,

-          omówienie najbardziej popularnych rodzajów narkotyków,

-          zapoznanie ze słownictwem, jakim posługują się nastolatkowie, którzy zetknęli się z narkotykami,

-          zachęcenie rodziców do większej czujności i uważniejszego obserwowania nastolatków,

-          nawiązanie więzi z rodzicami, podkreślenie solidarności, troski o ich dzieci.

 

II Przebieg zajęć:

 

1.      Sygnały ostrzegawcze, czyli na co należy zwrócić uwagę

      Spotkanie zaczęłam od takiego właśnie problemu. Podkreśliłam, iż pierwsze próby z narkotykami dziecko zwykle starannie ukrywa przed dorosłymi. Wszelkie niepokojące zmiany będzie na pewno łatwiej zauważyć, jeśli rodzice mają z dzieckiem dobry kontakt, wiele ze sobą rozmawiają i dużo czasu spędzają razem.

 

Pamiętać jednak trzeba, że niektóre zachowania i postawy mogą mieć inne przyczyny, takie jak kłopoty szkolne lub rodzinne, zranione uczucia, niepowodzenia w kontaktach z rówieśnikami i wiele innych, które należy traktować równie poważnie i starać się pomóc dziecku je rozwiązać.

 

Zmiany w zachowaniu: (prezentacja foliogramu z pomocą rzutnika)

-          nagłe zmiany nastroju i aktywności, okresy wzmożonego ożywienia przeplatane ze zmęczeniem i ospałością;

-          nadmierny apetyt lub brak apetytu;

-          spadek zainteresowań ulubionymi zajęciami;

-          pogorszenie się ocen, wagary, konflikty z nauczycielami;

-          izolowanie się od innych domowników, zamykanie się w pokoju, niechęć do rozmów;

-          częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza;

-          wypowiedzi zawierające pozytywny stosunek do narkotyków;

-          bunt, łamanie ustalonych zasad, napady złości, agresja;

-          nagła zmiana grona przyjaciół na innych, zwłaszcza na starszych od siebie;

-          niewytłumaczalne spóźnienia, późne powroty lub też noce poza domem;

-          kłamstwa, wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu, trudno wytłumaczalny przypływ gotówki;

-          tajemnicze, krótkie rozmowy telefoniczne, nagłe wyjścia.

 

2.      Jak narkotyk wpływa na zdrowie- omówienie (prezentacja foliogramu).

-          mózg:

·         uszkodzenie kory mózgowej,

·         obniżenie sprawności umysłowej,

·         choroby psychiczne,

·         zniszczenie komórek nerwowych

-          serce:

·         niewydolność,

·         zaburzenia krążenia,

·         arytmia,

·         zatory,

·         martwica tkanki mięśniowej

-          płuca:

·         zapalenie płuc,

·         obrzęki,

·         rak,

·         ropnie

-          wątroba:

·         żółtaczka,

·         marskość,

·         stany zapalne,

·         nerki (martwica, zanik kanalików, stany zapalne)

-          inne zmiany

·         choroby skóry,

·         choroby weneryczne,

·         zmniejszenie poziomu testosteronu,

·         impotencja.

 

3.      Omówienie najpopularniejszych narkotyków i ich wpływu na organizm.

 

-          polska heroina, czyli kompot:

·         ryzyko zachorowania na AIDS i żółtaczkę,

·         stan zapalny żył,

·         uszkodzenia nerek i wątroby,

·         niewydolność serca,

·         obrzęk płuc,

·         osłabienie CUN,

·         zmiany osobowości,

·         kłopoty z pamięcią i koncentracją,

·         zanik zainteresowań,

·         śmierć.

-          amfetamina:

·         duże zmęczenie,

·         bezsenność,

·         kłopoty z koncentracją,

·         wzrost agresji,

·         zaburzenia pracy serca,

·         krwawienie z naczyń mózgowych,

·         uszkodzenie CUN,

·         anemia,

·         psychoza amfetaminowa,

·         halucynacje,

·         śmierć.

-          marihuana:

·         zmniejszenie zainteresowania światem zewnętrznym,

·         upośledzenie spostrzegawczości i koncentracji,

·         kłopoty z pamięcią;

·         zaburzenia koordynacji ruchowej,

·         impotencja,

·         psychozy,

·         zapaść,

·         rak płuc.

-          LSD:

·         niewyraźne widzenie,

·         trudności w skupieniu uwagi,

·         psychozy,

·         zapaść,

·         silny lęk,

·         śmierć z powodu psychozy.

-          ekstaza:

·         wyczerpanie organizmu,

·         podwyższone ciśnienie,

·         uszkodzenie nerek i wątroby,

·         choroby psychiczne,

·         padaczka,

·         śmierć wskutek przegrzania organizmu.

-          kokaina:

·         halucynacje,

·         huśtawki nastrojów,

·         bezsenność prowadząca do wyczerpania,

·         zaburzenia pracy serca,

·         impotencja,

·         śmierć.

-          kleje:

·         trwałe uszkodzenie mózgu,

·         śmierć wskutek uduszenia,

·         utrudniona koncentracja,

·         kłopoty z pamięcią,

·         podwójne widzenie,

·         bóle głowy,

·         krwawienie z nosa,

·         ból w klatce piersiowej,

·         kłopoty z koordynacją ruchową i mową.

-          halucynogeny:

·         halucynacje,

·         zaburzenia funkcjonowania mózgu,

·         psychozy,

·         kłopoty z pamięcią,

·         zaburzony kontakt ze światem zewnętrznym,

·         zanik zainteresowań

·         śmierć.

 

 

 

 

4.      Mały słowniczek sloganu związanego z narkotykami (prezentacja foliogramu).

 

       Zwróciłam uwagę, że jeżeli rodzice usłyszą te nazwy w rozmowach swoich dzieci i ich znajomych, nie powinni wpadać w panikę i nie traktować ich jak potencjalnych narkomanów. Być może narkotyki pojawiły się w ich otoczeniu i warto na ten temat porozmawiać. Oto przykładowe słownictwo, jednak należy pamiętać, że sloganowy język młodzieżowy jest niezwykle żywy i ciągle przybywają nowe określenia. Sloganowe nazwy narkotyków zostały podane przy charakterystyce poszczególnych substancji.

 

a)      akcesoria do używania narkotyków:

-          do palenia, wdychania: lufka, fifka, fifa, bongo (fajka wodna), srebro, folia

-          dożylnie: sprzęt, strzykawka, igła, pompka, gary, garnki,łyżka

b)     handlarz narkotykami: diler

c)      końcowa faza działania narkotyku: zejście, zjazd, dół

d)     miejsce handlu narkotykami: bajzel

e)      narkotyki ogólnie: towar, dragi, czady, materiał

f)       narkoman: ćpun, grzejnik

g)     określenie osoby ze względu na rodzaj zażywanej substancji: trawiarz, zielarz (palacz marihuany), brałniarz (palacz heroiny), klejarz (zażywający środki wziewne)

h)     porcja narkotyku: działka, gram, giet, bit, setka (np. 100g amfetaminy), cent

     (1 cm 3 heroiny), gruda, linia, ścieżka, kreska (porcja kokainy, amfetaminy)

i)       stan po zażyciu: kop, jazda, trzepanie, odlot., odjazd, podróż, kręcenie, śmiechawa, trip

j)       stan związany z odstawieniem narkotyku: głóg, być na głodzie, skręt, absta

k)     zażyć narkotyk:

-          ogólnie: ćpać, brać, grzać, przygrzać, nagrzać, zapodać, nawalić się, przyhajcować, rąbnąć sobie

-          dożylnie: dawać w kanał, wjechać, pukać, huknąć, cyknąć

-          palić: jarać, najarać się, spalić, przypalić, upalić się, kopcić, palić fifę

-          wciągać nałogowo (amfetaminę, kokainę): snifować, zasnifować

-          wziewanie: kirać, kleić się, dmuchać, przydmuchać, buchać

l)       zaburzenia psychiczne po zażyciu narkotyków: łapać paranoję, łapać flesze, łapać haluny

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin