Scenariusz zajęć zintegrowanych
Data: 5.09.08r.
Prowadząca: Agnieszka Wyrwa
Klasa: I c
Krąg tematyczny: Witaj w szkole
Temat dnia: Z kim chciałbyś siedzieć w ławce?
Cele zajęć:
Ogólne:
» Dalsza integracja klasy
» Doskonalenie przedstawiania się
» Doskonalenie wypowiedzi ustnej
» Doskonalenie tworzenia i przeliczania zbiorów
» Kształtowanie dzielenia wyrazów na sylaby
» Doskonalenie porównywania przedmiotów pod względem wyróżnionej cechy wielkościowej
» Doskonalenie odgadywania warunków według którego ułożone są zbiory
» Kształcenie umiejętności dostrzegania i nazywania różnic między przedmiotami
» Wzbogacanie słownictwa – malarz, obraz, portret
Szczegółowe:
Uczeń:
» Integruje się z klasą
» Doskonali wypowiedź ustną
» Doskonali tworzenie i przeliczanie zbiorów
» Doskonali porównanie przedmiotów pod względem wyróżnionej cechy wielkościowej
» Doskonali odgadywanie warunków według którego ułożone są zbiory
» Kształci umiejętność dostrzegania i nazywania różnic między przedmiotami
» Doskonali dzielenie wyrazów na sylaby
Metody pracy: ćwiczeniowa, podająca, problemowa, aktywizująca
Formy pracy uczniów: Zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: Podręcznik z ćwiczeniami „Ja i moja szkoła” klasa I część 1, Domowniczek „Ja i moja szkoła” klasa I część 1, ilustracje obrazów, portretów i malarzy, płyta CD, kredki, blok, modele papierowe dzieci, klocki logiczne, piłka
Przestrzeń edukacyjna: sala lekcyjna
Literatura:
· Przewodnik metodyczny Ja i moja szkoła klasa I część 1,
· Rojewska Jolanta, Grupa bawi się i pracuje, UNUS 2000
Zakładane cele
Zadania dla uczniów
Czynności uczniów
Obszar aktywności
Uwagi
Wprowadzenie do tematu zajęcia, doskonalenie wypowiedzi ustnej
Wypowiedzi na temat koleżanek i kolegów, których poznali w przedszkolu, na podwórku, podczas wakacji. Odwołanie się do doświadczeń dzieci.
- Jakie imiona mają Wasi koledzy i koleżanki?
- Gdzie się z nimi najczęściej spotykacie?
- Jak długo się znacie?
- W jaki sposób się poznaliście?
- W co najchętniej się bawicie?
Wypowiada się na zadane pytanie
Edukacja polonistyczna
Doskonalenie wypowiedzi ustnej
Słuchanie czytanego przez nauczyciela opowiadania Ireny Landau „Pomysły”
Wypowiedzi na temat treści opowiadania.
- Czy podobało Wam się opowiadanie?
- Jaki miał nastrój?
- Czy ktoś z Was miał podobne problemy jak Jurek i Sebastian?
Formułowanie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu:
- Czym martwili się Jurek i Sebastian?
- Jakie mieli pomysły?
- Który pomysł okazał się najlepszy?
Słucha uważnie czytanego przez nauczyciela opowiadania, a następnie wypowiada się na temat oraz formułuje odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu
Podręcznik str. 3
Ćwiczenie śródlekcyjne
Ruchy naprzemienne – podnieś do góry prawe kolano i dotknij do niego lewą ręką.; następnie podnieś do góry lewe kolano i dotnij do niego prawą ręką
Uczeń staje obok ławki i wykonuje ćwiczenie
Wprowadzane, gdy dzieci przestają się skupiać
Tworzenie zbiorów
Zabawa utwórzcie grupy
Dzieci poruszają się po sali przy melodii piosenki Witaj, nasza dobra szkoło! Nauczyciel wymienia liczbę (od 1 do 10), a uczestnicy jak najszybciej łączą się w grupy o żądanej liczbie osób.
Poruszają się po sali w rytm melodii, a następnie łączą się w odpowiednie grupy
Edukacja matematyczna
Płyta CD
Wypowiadanie się na temat ilustracji zawartej w podręczniku
- omówienie wyglądu przedstawionych postaci
- czytanie przez chętnych uczniów podpisów pod ilustracjami
Wypowiadają się na temat przedstawionych ilustracji
Podręcznik str 14
Wybieranie przez uczniów osób, z którymi chcą siedzieć w ławce
- wykonanie ćw 1 str 15
Uczniowie dobierają się parami, uzgadniają czy chcą ze sobą siedzieć, uzasadniają swój wybór
Edukacja społeczna
Przedstawienie się koleżankom i kolegom
Chętne pary na forum klasy pokazują swoje sposoby prezentacji
Edukacja społeczna i polonistyczna
Doskonalenie dzielenia wyrazów na sylaby
Podział wyrazów na sylaby
- podział imion koleżanek i kolegów na sylaby
- uczniowie wskazują i nazywają przedmioty znajdujące się w klasie i dzielą je na sylaby
Dzielą imiona i nazwy podanych przedmiotów na sylaby
Odczytanie przez nauczyciela wierszy Mieczysławy Buczkówny Koledzy i Hanny Łochockiej Ona i ja
Analiza treści wierszy:
- Jak mieli na imię koledzy?
- W czym sobie pomagali?
- Kim dla Was jest przyjaciel?
- Kto jest bohaterem drugiego wiersza?
- Czy dziewczynki były takie same, czy się różniły?
- Czym się różniły?
Słuchają czytanych przez nauczyciela wierszy, a następnie odpowiadają na zadane pytania
Wzbogacanie słownictwa
Oglądanie reprodukcji obrazu Stanisława Wyspiańskiego Portret dziewczynki
- wypowiedzi dzieci na temat postaci przedstawionej na obrazie
- wprowadzenie terminów malarz, obraz, portret
Malarz - osoba zajmująca się malarstwem
Obraz – przedmiot, przeważnie płaski, na którym za pomocą plam barwnych i kreski, przy zastosowaniu różnych technik malarskich i graficznych autor dokonał zapisu pewnych treści.
Portret - obraz, zdjęcie lub inne dzieło będące przedstawieniem osoby i odwzorowujące jej wygląd zewnętrzny
Omówienie kompozycji obrazu: nauczyciel rysuje ramę obrazu i szkicuje postać dziecka, zwracając uwagę na usytuowanie postaci w ramie
Wyróżnianie i nazywanie części ciała ludzkiego, określanie ich kształtów i wielkości.
Uważnie oglądają dzieła i wypowiadają się na temat
Edukacja plastyczna
Wywieszenie na tablicy ilustracji malarza, obrazu i portretu
Rysowanie portretu
Podanie tematu pracy – portret koleżanki lub kolegi, z którym siedzę w ławce
Rysują kredkami kolegę lub koleżankę z ławki
ice006