Co zabrać ze sobą do szpitala.doc

(37 KB) Pobierz
Co zabrać ze sobą do szpitala

Co zabrać ze sobą do szpitala?

 

Co powinno znajdować się w torbie do szpitala? Przede wszystkim nie można zapomnieć o wszelkich niezbędnych dokumentach. Są one potrzebne do przyjęcia na oddział. Ponadto trzeba jeszcze spakować ubrania dla siebie i partnera (jeżeli będzie uczestniczył przy porodzie). Nie można też zapomnieć o ubrankach dla dzidziusia. W końcu to on jest sprawcą tego całego zamieszania. Należy jeszcze wziąć przybory toaletowe. Nie zaszkodzi zapakować parę zbędnych, aczkolwiek przydatnych rzeczy. Można zabrać książkę lub gazetę, aparat fotograficzny, kamerę.

            Dokumenty są bardzo istotne. Nie można o nich zapomnieć. Oprócz dowodu osobistego przydadzą się jeszcze inne dokumenty. Lista jest długa. Przede wszystkim trzeba zabrać dowód tożsamości oraz kartę przebiegu ciąży. Ponadto trzeba mieć ze sobą ważne ubezpieczenie zdrowotne. W tym celu potrzebna będzie legitymacja ubezpieczeniowa lub rodzinna. Osoby, które uczą się będą musiały wziąć legitymację studencką lub uczniowską. Warto wiedzieć, że student ma prawo do świadczeń do czterech miesięcy po ukończeniu studiów. Osoba bezrobotna powinna zabrać z Urzędu Pracy lub Ośrodka Pomocy Społecznej zaświadczenie o płaceniu składek zdrowotnych. Należy wziąć jeszcze numer NIP pracodawcy lub swój w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W przypadku porodów rodzinnych niektóre placówki wymagają zaświadczenia o ukończeniu kursu w szkole rodzenia.

            Oprócz wyżej wymienionych dokumentów trzeba jeszcze wziąć wyniki badań z okresu ciąży. Mogą się okazać potrzebne. Do porodu nie potrzeba skierowania. Oto lista potrzebnych badań przeprowadzonych podczas ciąży:

- grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi

- wyniki badań moczu i morfologia zrobione na miesiąc przed pobytem w klinice położniczej

- dokument potwierdzający zaszczepienie się przeciwko żółtaczce WZW lub HBS Ag ( ważne przez pół roku)

- wynik posiewu z przedsionka pochwy i/lub odbytu w kierunku Streptoccocus agalactiae

- wszystkie wyniki badań USG  wykonywane podczas ciąży

- w przypadku ciąży zagrożonej inne istotne, dodatkowo wykonane badania

            Oprócz dokumentów trzeba zabrać ze sobą przybory toaletowe. Należy pamiętać, że musimy je spakować dla siebie i dla dziecka. Jeżeli przy porodzie uczestniczy partner jemu też trzeba spakować odpowiednie rzeczy. Oto lista przyborów, które należy mieć dla siebie i partnera:

- szczoteczka do zębów

- pasta do zębów

- dezodorant, mydło

- krem, mleczko do ciała itp.

- można zabrać dodatkowo szminkę, tusz do rzęs itp.

- podpaski, wkładki higieniczne

- ręczniki ( kąpielowy i zwykły)

- wkładki laktacyjne, żeby nie pobrudzić ubrania wyciekającym z piersi mlekiem

- papier toaletowy

- przyrządy do golenia, jeżeli partner regularnie się goli

            Należy pamiętać, aby wziąć odpowiednie rzeczy dla maleństwa. Trzeba przygotować dla dzidziusia:

- 10 pieluszek tetrowych, paczkę jednorazowych

- puder, oliwka lepiej by były to rzeczy ze sprawdzonych i znanych firm

- krem do stosowania w razie odparzeń

- chusteczki nawilżające do wycierania pupy

- ręcznik, kocyk

- mydło dla niemowląt

            Bardzo ważną kwestią są ubrania. Trzeba oczywiście pamiętać o zabraniu rzeczy do przebrania dla siebie, ewentualnie partnera, oraz dziecka. Dobrze jest spakować ubranie, w którym często chodzi się po domu. Sprawi to, że w obcej sali będzie można się poczuć bardziej swojsko. Oto lista ubrań, które powinna zabrać ze sobą kobieta:

- biustonosz do karmienia piersią

-para kompletów bielizny na zmianę

- siatkowe majtki, które po porodzie podtrzymują opatrunki, a jednocześnie nie tamują przepływu powietrza

- piżama (najlepiej, żeby była rozpinana, co ułatwi karmienie)

- szlafrok, papcie

- gumowe klapki do kąpania,  lepiej mieć je ze sobą, żeby np. nie zarazić się grzybicą

-można zabrać ciepły sweter, gdyby na oddziale było zimno

- ubranie do wyjścia ze szpitala, buty

            Sporo ubranek należy wziąć dla dziecka. Mogą się one często brudzić, więc dobrze jest mieć przygotowane parę kompletów na zmianę. Dla maleństwa należy spakować:

- bawełniane kaftaniki lub body

- śpioszki, dobrze jest kupić takie, w których istnieje możliwość rozpięcia od dołu, żeby nie ściągać całego ubranka w celu zmienienia pieluszek

- dwie czapeczki, skarpetki

Trzeba pamiętać, że wszystkie ubrania dla dziecka powinny być wcześniej wyprane, nawet jeżeli są one prosto ze sklepu. Do prania trzeba używać specjalnych proszków, np. Jelp, który nie ma w składzie drażniących substancji, sztucznych barwników. Po innych proszkach maleństwo może się uczulić.

            Ubrania, dokumenty, przybory kosmetyczne to rzeczy niezbędne podczas pobytu w szpitalu. Można zabrać ze sobą parę innych drobiazgów mniej koniecznych, ale bardzo przydatnych. Nie zaszkodzi wziąć ze sobą aparatu fotograficznego lub kamery, aby uwiecznić maleństwo podczas pierwszych godzin życia. Można zabrać także telefon komórkowy lub kartę telefoniczną.

            Noworodek bardzo dużo śpi. W okresie, kiedy maleństwo nie jest aktywne można odczuwać nudę. Dobrze, więc zabrać ze sobą książkę, gazetę. Można spakować pamiętnik lub zeszyt, aby napisać swoje uwagi, spostrzeżenia odczucia dotyczące maluszka. Po te zapiski można powrócić po jakimś czasie. Ich odczytanie z pewnością będzie bardzo przyjemne. Dzienniczek można też pokazać swojemu dziecku, kiedy będzie starsze.

            Nie zaszkodzi wziąć ze sobą coś do picia, ulubione przekąski np. orzeszki, czekoladki. Pozwoli to lepiej poczuć się w obcym pomieszczeniu, wśród nieznanych osób. Warto mieć ze sobą jakiś drobiazg, który będzie się kojarzył z czymś miłym. Można także wziąć rzeczy bardziej praktyczne, jak np. zegarek czy tzw. jasiek, który będzie można podłożyć pod główkę dziecka w czasie karmienia.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin