Konspekt Lekcji Techniki
w klasie 4B Sz.P. nr 33 w Krakowie
Prowadzący: huragan
Temat jednostki metodycznej: Mały Konstruktor
Temat lekcji: Warsztat Młodego Konstruktora
Cele dydaktyczne:
· poznawcze:
- poznanie pojęcia konstruktor
- rozróżnienie pojęć projektant i wykonawca
- poznanie konstrukcji zabawki-pajacyka
- poznanie niektórych narzędzi i przyborów niezbędnych konstruktorom
· kształcące:
- umiejętność zaplanowania pracy
- umiejętność zorganizowania stanowiska pracy
- umiejętność doboru potrzebnych narzędzi i środków
Cele wychowawcze:
· staranność wykonania pracy
· dbałość o porządek i ład na swoim stanowisku pracy
Metody stosowane przy prowadzeniu lekcji:
pogadanka, rozmowa z uczniami, praca z książką, zabawa
Środki dydaktyczne:
tablica, kreda, książka, krzyżówka, narzędzia i przybory
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przebieg zajęć:
L.p.
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Środki dydaktyczne
Czas
(min.)
1
· Powitanie
· Przedstawienie się
· Sprawdzenie obecności
· dziennik klasowy
· tablica
5
2
· Wprowadzenie do lekcji omówienie planowanych czynności
· Podanie tematu lekcji:
Warsztat młodego konstruktora
· uczeń zapisuje temat na tablicy
· przykładowy model
3
· Przejście do właściwych zagadnień
- poproszenie uczniów o omówienie obrazka
(kto widać na obrazku à projektant, jakie ma urządzenia i przybory, co robi à rysunek wg zasad i norm, co służy do rysowania à wyposażenie pokoju)
· uczniowie zgłaszają się i odpowiadają
· ćwiczenia
· Przejście do ćwiczenia nr 2
4
- poproszenie ucznia o przeczytanie treści ćwiczenia
· uczeń odczytuje treść ćwiczenia
- poproszenie klasy o ustalenie kolejności wykonywanych czynności
(zapytanie o to czy znają przykłady konstruowania, projektowania, majsterkowania z domu)
- rozróżnienie pojęć projektowania i wykonania
- polecenie wykonania ćwiczenia
· uczniowie zapisują odpowiedzi w ćwiczeniach
· Przejście do ćwiczenia nr 4
- poproszenie uczniów o zapoznanie się z ćwiczeniem
(rozróżnienie projektanta i konstruktora - kolory)
- polecenie wykonania ćwiczenia w poprawny sposób
· uczniowie odczytują treść ćwiczenia i udzielają odpowiedzi
· uczniowie zapisują odpowiedzi
· Wyjaśnienie dlaczego początkowo powinno nauczyć się rysować ręcznie, a potem na komputerze
- zapytanie uczniów dlaczego jeszcze stosuje się deski kreślarskie skoro dysponujemy komputerami
(komputer wymaga znajomości obsługi programów do projektowania, kartka i ołówek nie, ponadto proste rysunki i tak wykonuje się ręcznie)
· Przejście do ćwiczenia nr 3
- zapytanie uczniów o opisanie stanowiska oraz dobór narzędzi
...
JO_AN_NA