Pikle.doc

(39230 KB) Pobierz
Pikle z ogórków

Papryka czereśniowa

 

1 kg papryki czereśniowej, 5 ząbków czosnku, gałązka bazylii, ziarna pieprzu i ziela angielskiego, 2 liście laurowe, 0,5 l wody, 1 łyżeczka cukru, 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego

 

Paprykę umyć, ułożyć w słoikach. Do­dać czosnek, pieprz, ziele i listki bazylii. Wodę zagotować z cukrem i kwaskiem cytrynowym, zalać paprykę. Do każde­go słoika wlać po łyżce oleju, pasteryzo­wać 20 min w 95°C.

 

Papryka kiszona




1 kg papryki czerwonej, zielonej, żółtej, 2 czuszki, 6-7 ząbków czosnku, 3-4 listki laurowe, 1 łyżeczka ziela angielskiego, kilka baldachów kopru, 3 dag soli na 1 l wody


Papryki umyć, przekroić w poprzek, oczyścić z gniazd nasiennych. Czosnek obrać, liście laurowe pokruszyć, wodę zagotować z solą i zielem angielskim, przestudzić. W słojach układać warstwami papryki, wkładając jedną w drugą i przekładać czosnkiem, czuszką, koprem, liściami laurowymi. Zalać paprykę solanką. Słoje zamknąć, odstawić w ciepłe miejsce, na kilka dni. Następnie pasteryzować lub tylko wynieść w ciemne i chłodne miejsce.

 

Papryka kiszona


Papryka kiszona

3 kg strąków czerwone papryki, 5 zielonych ogórków, 6 dużych ząbków czosnku, 6 dag soli, ususzony koper z nasionami, 3 litry wody


Strąki papryki umyć, osączyć, przeciąć wzdłuż z jednej strony, wyjąć pestki. Ogórki umyć, nakłuć widelcem lub ostrym szpikulcem. Do kamiennego garnka lub szklanego słoja z dużym otworem włożyć paprykę i ogórki, dodać koper i obrany czosnek. Zagotować wodę z solą, wkładać warzywa, obciążyć. Pozostawić w temp. pokojowej 2 dni, potem wynieść do chłodnego pomieszczenia. Ukiszoną paprykę można przełożyć do mniejszych słoików i zapasteryzować. Używać jako dodatku do mięs albo pokroić i łączyć z innymi warzywami.

 

Papryka kiszona na ostro

 



1 kg strąków miniaturowej papryki białej i zielonej, 6 ząbków czosnku, 3 dag soli, 3 łyżki nasion kopru, 1 I wody, 3 listki laurowe, po 2 łyżeczki nasion kminku i gorczycy, po 6 ziaren pieprzu i ziela angielskiego

 

Papryki umyj i osusz. Czosnek obierz i pokrój wzdłuż na paski. W rondlu zagotuj wodę, dodaj sól, ziarna pieprzu, ziela angielskiego, nasiona kopru, kminku i gorczycy, listki laurowe. Zagotuj. Pa-pryczki ułóż w wyparzo­nych stoikach, pomiędzy nie powkładaj słupki czosnku. Zalej lekko prze­studzoną zalewą. Na szyb­kie zużycie (do tygodnia) wystarczy zakręcić i pozostawić w cieple na 4 dni a następnie trzymać w chłodzie. Na dłuższe przechowywanie: po 4-6 dniach od przygotowania szczelnie zakręć słoiki i pasteryzuj 20 minut  (w piekarniku lub w z wodą). Niektórzy twierdzą, że takie papryczki są o wiele lepszym pikantnym dodatkiem niż kiszone ogórki.

 

Papryka konserwowa



Paprykę (mięsistą) pokroić na połówki lub ćwiartki, (jak kto lubi), króciutko obgotować we wrzątku, tylko, aby tylko lekko zmiękła. Nakładać do słoików dość ciasno, dodać przyprawy. Zalać zalewą, do każdego słoika wlać łyżkę oleju na wierzch.

Zalewa: 1 szkl. octu 10%, 6 1/2 szkl. wody, 2 płaskie łyżki soli, 5 łyżek cukru, kawałek listka laurowego, ziele angielskie, 1/2 łyżeczki gorczycy do każdego słoiczka, 1 łyżka oleju na wierzch do każdego słoika.

Słoiczki z papryką pasteryzować, nie za długo, aby się nie rozgotowała, tak 10-15 minut chyba zależy od wielkości słoików (ja robię w małych, po dżemie, czy majonezie)

 

Papryka konserwowa nie pasteryzowana



1 1/2 kg papryki ZALEWA: 1 szkl. Octu, 4 szkl. wody, 1/2 szkl. Cukru, 1 łyżka soli, listek laurowy, 3-4 ziarenka ziela angielskiego, 5-6 ziarenek pieprzu czarnego, szczypta gorczycy, 2-3 ząbki czosnku

 

Gotujemy zalewę, do gotującej zalewy wrzucamy pokrojoną paprykę, i wszystko doprowadzamy do wrzenia, odstawiamy do ostygnięcia. Po 24 godz. zlewamy zalewę, zagotowujemy ją i w to wrzucamy paprykę już nie gotując. Po następnych 24 godz. odsączoną paprykę, upychamy w słoje, i zalewamy gotującą zalewą. Słoje zakręcamy i stawiamy do góry dnem. Może ten przepis wydawać się czasochłonny, ale tak nie jest najważniejsze, że nie trzeba pasteryzować słoików. Ja mam wypróbowany sposób bardzo podobny, ale troszkę szybszy. Do wrzącej zalewy wrzucam pokrojoną paprykę i parzę ją max 3 min. Następnie wyjmuje gorącą i układam do słoików. Gorącą zalewą zalewam i zamykam. Papryka jest doskonała już na następny dzień. Konserwuje się znakomicie. Nie jest zbyt miękka, ani zbyt twarda. Skórka nie odchodzi od niej.

 

Papryka marynowana


Papryka marynowana

1 szkl. Octu, 4 szkl. Wody, 8-10 łyżek cukru, 1 płaska łyżka soli, 1 łyżeczka oleju, goździki, liście laurowe, pieprz, ziele angielskie i gorczyca


Paprykę oczyszczoną gotujemy 1 min w wodzie z dodatkiem odrobiny octu. Wykładamy na durszlak. Wkładamy do słoików i zalewamy gotującą zalewą, zakręcamy mocno i pod koc do wystudzenia.

 

Papryka marynowana

 



1 kg papryki, 1/2 szklanki octu 10 proc., 1l wody, 1 łyżka oliwy lub oleju, 3 płaskie łyżeczki cukru, 1 płaska łyżeczka soli, kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego.

 

Paprykę przekroić, oczyścić z gniazd na­siennych, pokroić wzdłuż na cząstki lub paski • ułożyć ciasno w słoju • z octu, wody, oliwy, cukru, soli i przypraw przygotować zalewę, doprowadzić do wrzenia • gorącą zalać paprykę • lekko zakręcić przykrywki, pasteryzować 5 min, szczelnie zamknąć słoik.

 

 

 

Papryka marynowana



papryka najlepiej w trzech kolorach, marynata (proporcje na 1,5 litra), woda 1, l, cukier 2-3 szkl, ocet 1,5 -2 szkl., przyprawy sól (1 łyżka), pieprz (płaska, łyżeczka), gorczyca (1-2 łyżki).


Paprykę oczyścić, pokroić w paski (szer. ok. 1cm) i układać ciasno w litrowych słoikach. Przygotować marynatę: zagotować wodę z cukrem i gdy cukier będzie już prawie rozpuszczony dodać ocet, i przyprawy, zagotować i zalać paprykę w słoikach, do każdego słoika wlać 2 łyżki oleju, zakręcić i wekować (ok. 40 min) - ale nie za długo.

 

Papryka marynowana



4 kg papryki, 3 główki czosnku. Zalewa: 7 szklanek wody, 1 szklanka octu 10%, 2 łyżki soli, 6 łyżek cukru po kilka sztuk ziela angielskiego, pieprzu, gorczycy, szczypta estragonu


Paprykę umyć, oczyścić z nasion, pokroić na połówki lub ćwiartki. Gotować pod przykryciem 3 minuty. Odcedzić, przelać zimną wodą. Składniki zalewy zagotować. Włożyć do tej gorącej zalewy przygotowaną paprykę chwilę zagotować pod przykryciem. Nakładać w wygotowane słoiki, przekładać ząbkami czosnku, zalać zalewą i do każdego słoika wlać 1 łyżkę oliwy. Natychmiast słoiki przekręcić do góry dnem i okryć ręcznikiem na 20 min. Po tym czasie zdjąć okrycie i trzymać przekręcone do góry dnem do ostygnięcia.

 

Papryka marynowana

 



4 kg papryki żółtej, czerwonej i pomarańczowej, 1 mała ostra papryczka, oliwa z oliwek extra virgin, 3 słoiki półlitrowe

 

Piekarnik nagrzewamy do 220°C. Papryki powinny być mięsiste i nieuszkodzone. Myjemy je, wycieramy. Usuwamy pestki, kroimy wzdłuż na pół. Dwie płaskie blachy smarujemy oliwą, układamy na nich papryki skórką do dołu, wstawiamy do piekarnika i pieczemy ok. 45 minut. Skórka powinna się lekko przypalić. Upieczone papryki wyjmujemy z piekarnika i przykrywamy folią aluminiową. Gdy przestygną, delikatnie, by ich nie uszkodzić, zdejmujemy skórkę. Temperaturę w piekarniku zmniejszamy do 120° C. Paprykę wkładamy do słoików, zalewamy oliwą, wstawiamy do piekarnika na 40 minut. Podajemy na przystawkę, posypaną posiekanym czosnkiem i ewentualnie z kaparami lub suszonymi pomidorami lub anchois.

 

PAPRYKA MARYNOWANA


Papryka marynowana

proporcja na 4 - 6 litrowych słoików

2,5 kg papryki (różne kolory), 0,5 szkl. cukru, 12 ziaren ziela angielskiego, 12 ziaren czarnego pieprzu, 3 małe ostre papryczki, 6 liści laurowych, 2 łyżki nasion białej gorczycy, 6 płaskich łyżeczek (25 g) kwasku cytrynowego

 

Zagotuj 16 szklanek wody i pozwól jej ostygnąć. Powinna być ciepła, nie parzyć. W tym czasie umyj papryki, przekrój na pół, usuń gniazda nasienne. Każdą połówkę przekrój jeszcze wzdłuż na 3 równe części. Poukładaj papryki ciasno w słoikach. Dodaj po 2 ziarenka ziela angielskiego i czarnego pieprzu, jednym listku laurowym, kilka nasion gorczycy i 1/3 wcześniej umytej ostrej papryczki. Kiedy woda przestygnie, rozpuść w niej kwasek cytrynowy, cukier i 4 łyżeczki soli. Rozlej do słoików tak, żeby papryki były całkowicie zanurzone. Osusz dokładnie brzegi słoików i zakręć każdy starannie. Włóż słoiki, (jeżeli nie mieszczą się wszystkie, rób to partiami) do garnka, wyłożonego na dnie bawełnianą ściereczką, zalej wodą. Zakrętki powinny znaleźć się tuż nad poziomem wody. Nakryj garnek pokrywką, postaw na ogniu, gotuj 10 minut od zawrzenia. Zdejmij garnek z ognia i wyjmij słoiki. Tak zapasteryzowaną paprykę można jeść już po 2 - 3 tygodniach, ale radzę zaczekać na zimę.

 



Papryka marynowana z oliwkami


1 kg papryki kolorowej, 3 ząbki czosnku, 10 oliwek, sol, pieprz, 3/4szklanki octu

 

Piekarnik nagrzewamy do 250 st., umyte papryki wkładamy na blachę na 30 min aż skórka sczernieje. Jak wystygną trochę, obrać ze skórki - co nie będzie trudne, wypatroszyć, sok zostawić sobie. Pokroić papryki w szerokie pasy albo, jak kto lubi. Oliwki w plasterki. Do słoików wkładać na przemian paprykę, różne kolory, wlewając odłożony sok, plasterki oliwek i ząbki czosnku. Zagotować ocet z 3/4 szkl. wody, dodać szczyptę soli i pieprzu. Wrzącą marynatą zalać warzywa w słoikach, pasteryzować ok. 20 min.

 

Papryka po węgiersku

 

2 kg dużych, okrągłych papryk, główka białej kapusty (około 2 kg), 6 szklanek przegotowanej wody, 4 szklanki octu winnego, 12 dag cukru, 5 dag ziarenek białej gorczycy, 2 dag ziarenek kolendry, 1 dag ziarenek czarnego pieprzu, 3-4 łyżki soli

 

Umytą kapustę drobno poszatkować, obficie posypać solą, lekko skropić octem, zostawić na 2-3 godziny, po czym dokładnie odcisnąć sok. Papryki - po ścięciu wierzchów z szypułką i usunięciu gniazd nasiennych - umyć, osuszyć, nadziać odciśniętą kapustą. Wodę z cukrem, przyprawami korzennymi i odrobiną soli gotować na małym ogniu przez 5-6 minut, wlać ocet, znów zagotować, trochę odparowując. Faszerowane papryki ciasno ułożyć w wyparzonych słoikach, zalać gorącą marynatą, szczelnie zamknąć, pasteryzować na sucho.

 

Papryka w delikatnym occie

 



1 kg kolorowych papryk, 10 dag cukru, 5 g kwasku cytrynowego, 1/5 szklanki octu, 5 łyżek oliwy, płaska łyżka soli

 

Papryki umyj, przekrój na połówki, wyjmij nasiona, odetnij ogonki. Zagotuj gar­nek wody, wrzucaj papryki partiami na wrzątek. Zaraz po zagotowaniu wyjmuj je łyżką cedzakową i studź pod zimną bieżącą wodą. Obierz je ze skórki (chyba, że lubisz papryki ze skórą, to ją pozostaw). Otóż zblanszowane papry­ki ciasno w wyparzonych i osuszonych stoikach (ład­nie będą wyglądały w słoju, jeśli dasz różne kolory pa­pryk). Zagotuj 3 szklanki wody, dodaj cukier, sól i kwasek cytrynowy, chwilę pogotuj, aż cukier się rozpu­ści. Gorącą zalewą zalej pa­pryki w słojach. Na koniec do każdego wlej oliwę. Po­wierzchnia oliwy powinna znajdować się ok. 1-2 cm pod krawędzią słoika. Za­kręć szczelnie pokrywki i pa­steryzuj słoiki ok. 20 min w temp. 90°C. Przechowuj w chłodnym miejscu.

 

Papryka w occie korzennym



1,3 kg papryki, 80 dag cukru, 10 ziaren ziela angielskiego, kawałek kory cynamonu (ok. 7,5 cm), 10 goździków, 750 ml octu jabłkowego

 

Zagotuj ocet razem z przyprawami, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze ok. 10 min. Paprykę umyj, przekrój, wyjmij gniazda nasienne. Pokrój na 4 części,; wrzuć do wrzącego octu z przyprawa­mi, gotuj, aż papryki nieco zmiękną. Wyjmij łyżką cedzakową i włóż do go­rących wysterylizowanych słoików. Do octu wsyp cukier, gotuj, aż osiągnie konsystencję syropu. Zalej syropem papryki w słojach. Szczelnie zakręć.

 

Papryka w oliwie


Papryka w oleju

papryka 8-10 szt., oliwa z oliwek (dobra) 1 szkl., czosnek 2/3 ząbki, sok z 1. cytryny, pietruszka 4 łyżki posiekanej, przyprawy sól. pieprz, cukier

 

Paprykę opiec w piekarniku, obrać ze skórki i z gniazd nasiennych, pokroić w szerokie pasy. Z pozostałych składników zrobić sos, przyprawić do smaku. Paprykę układać w szerokim słoju / kamiennym garze i polewać sosem. Dobrze byłoby, żeby sos przykrywał paprykę - jeżeli tak nie jest, dolać jeszcze trochę oliwy. Wstawić do lodówki i potrzymać trochę, (co najmniej 5/6 godzin), może stać przez kilka dni i cały czas jest równie smaczna. Taka papryka jest pyszna jako dodatek do mięs i wędlin albo po prostu sama.

 

Papryka w pomidorach

 



1 kg zielonej (lub żółtej) papryki, 3/4 kg pomidorów, 2 łyżki cukru, 2 łyżki soli

 

Pomidory umyj, pokrój na kawałki. Włóż do rondla i uduś je pod przykryciem na papkę. Następnie prze­trzyj przez sitko z drobnymi oczkami. Masę pomidorową z powrotem włóż do rondla, przypraw solą i cukrem do smaku i duś jeszcze chwilę na małym ogniu, aby cukier rozpuścił się. Papryki umyj, osusz, przekrój każdą na 4 części, usuń gniazda na­sienne, białe części i ogon ki. Wrzucaj partiami kawałki papryk na wrzątek i blanszuj po ok. 4 min. Słoiki wyparz, wkładaj do nich (niezbyt cia­sno) zblanszowane papryki, zalewaj wrzącą pomidorową zalewą. Słoiki pozakręcaj i pasteryzuj 20 min w temp. 90°C. Ostudź na ściereczce i postaw w chłodnym miej­scu. Jest to świetny dodatek do sałatek i przekąsek z serami, drobiem, paszte­tem i wędliną.

 

Papryka w słodko-ostrej zalewie



Składniki na 2 słoiki o pojemności 800 ml:             

1,25 kg zielonej, żółtej i czerwonej papryki, 4 ząbki czosnku, 2 strąki czerwonej chili, 3/8 l białego octu winnego, 2 łyżki wódki anyżówki (niekoniecznie), sól, 75 g cukru, 4 listki laurowe

 

Paprykę umyć, oczyścić i pokroić na kawałki wielkości 2 cm. Czosnek obrać i pokroić w ćwiartki. Chili umyć i po­kroić w paski. Ocet zagotować z 3/5 l wody, 2 łyżeczkami soli, cu­krem, ewentualnie anyżówką, chili i czosnkiem. Paprykę włożyć do mary­naty i gotować w niej przez 3 minuty. Dodać listki lauro­we. Dobrze umyte słoiki napeł­nić papryką z gorącą zalewą, natychmiast zamknąć. Przed otwarciem marynować papry­kę co najmniej tydzień. Słodko-ostra papryka może być przechowywana w chłod­nym miejscu, co najmniej 6 miesięcy. Wariant W ten sam sposób można zamarynować dynię, ogórki, kapustę pekińską, cukinię oraz kalarepę. Bardzo miękkie warzywa, jak ogórki, nie mu­szą być obgotowywane, wy­starczy tylko zalać je wrzącą marynatą.

 

PAPRYKA w ZALEWIE



Papryka około 4,5-5 kg /może być różnokolorowa - ładnie wygląda/ ZALEWA: 5 litrów wody, 1/4l octu 10% tj.1 szklanka, 30 dag cukru, 17 dag soli, liść laurowy 3 szt., ziele angielskie 10 szt., Olej sojowy 6 łyżek /dodać do zagotowanej zalewy/

 

Oczyszczoną i przekrojoną paprykę ułożyć ciasno w słoikach. Połączyć składniki zalewy i zagotować. Do zagotowanej zalewy dodać  olej. Gorącą zalewą zalać paprykę w słoikach. Słoiki zakręcić, wstawić do garnka z wodą - pasteryzacja - 15 min.

 

Papryka w zalewie miodowej


Papryka w zalewie miodowej .

5 szklanek wody, szklanka octu winnego, 3/4 szklanki cukru, 2 łyżki miodu, (ale uwaga nie dawać miodu wrzosowego! W dziwny sposób nie pasuje do całości), 1 łyżka soli, 2 łyżki oleju .

 

Do każdego słoika z papryką dołożyć: 1 ząbek czosnku, kilka ziarenek pieprzu, trochę estragonu (szczypta suszonego lub kilka listków świeżego), ew. 1 ziarenko ziela angielskiego. Czerwoną paprykę dowolnie pokroić (ja kroję ją w szerokie paski), ułożyć w słoikach, dołożyć czosnek, ziarenka pieprzu, estragon i ziele angielskie. Składniki zalewy zagotować i zalać nią paprykę. Całość gotować (wekować) 10-15 minut. To zależy od wielkości słoika .

 

Paprykarz do chleba



3 kg pomidorów 1 kg cebuli 1 kg marchwi 1 szklanka ryżu 1/4 szkl....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin