pP.doc

(53 KB) Pobierz
Konspekt zajęcia

Konspekt zajęcia

 

Prowadzący: Aleksandra Rawska

Uczestnicy: dzieci 6-letnie

 

Zajęcie pierwsze

Temat: Zapoznanie dzieci z litera P, p wielką i małą, drukowaną i pisaną na podstawie piosenki Spacer Poldka oraz wyrazów: Poldek, papuga             

Cele ogólne:

- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery P, p

- określenie głoski p jako spółgłoski

- ćwiczenie słuchu fonemowego

- kształcenie poczucia rytmu

- doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi ustnych

- rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowo-wzrokowej

- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela

Cele operacyjne - dziecko:

- rozpoznaje graficzny obraz litery P i p oraz identyfikuje go z głoską p

- intuicyjne rozpoznaje głoskę p jako spółgłoskę

- wypowiada się na podany temat

- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela

- orientuje się w schemacie swojego ciała

- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów

- tworzy akompaniament rytmiczny na instrumentach perkusyjnych

Formy: z całym zespołem, indywidualnie, w parach

Zasady: stopniowania trudności, indywidualizacji

Metody:             

- metoda dobrego startu

Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1C., gazety, instrumenty perkusyjne w liczbie odpowiadającej dzieciom (bębenki, tamburyny, grzechotki, talerze), woreczki z grochem (po dwa dla jednego dziecka), kredki świecowe, kredki ołówkowe, tacki z kaszą, karty z wzorem litery P, p, karty ćwiczeń, obrazek z literą P, p,, litery P i p drukowane i pisane małe i wielkie, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki, obrazki (pomidor, ogórek, lody, dom, ekran, kot).

Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1. 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

I. Z a j ę c i a  w p r o w a d z a j ą c e

1.      Powitanie

Zabawa Powitanie

Dzieci swobodnie poruszają się po sali w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce witają się z jak największą liczbą dzieci.

2.      Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni

Dzieci dobierają się w pary i wykonują ćwiczenia zgodnie z instrukcją nauczyciela:

- stańcie naprzeciw siebie

- przywitajcie się podając sobie prawe dłonie

- wskażcie te prawe części ciała osoby z pary, które ona wymienia np.: wskaż moje prawe ucho (po chwili zamiana ról)

- wyobraźcie sobie, że idziecie na spacer. Ustawcie się w parach jedno za drugim. Osoba, która jest z tyłu, nich kieruje krokami stojącego z przodu, mówiąc np.: idź przed siebie, teraz skręć w lewo, cofnij się, skręć w prawo (po chwili zamiana ról)

3.      Wprowadzenie do tematu zajęć

- rozwiązanie zagadek: jak się taki ptak nazywa, co nie lata, tylko pływa? Pływa w bardzo zimnej wodzie, nosi czarny frak na co dzień (pingwin). Śliczny, czarno-biały miś, chce się z nami bawić dziś (panda). Ryby łowi, bo je lubi, żadnej z dzioba wiec nie zgubi (pelikan).

- polecenie: posłuchajcie uważnie piosenki pt. Spacer Poldka

4.      Słuchanie piosenki pt. Spacer Poldka

5.      Ćwiczenia funkcji językowych

ü      Omówienie piosenki:

- jakie zwierzęta widział chłopiec?

- czy wiecie, które z wymienionych w piosence zwierząt są ssakami, a które ptakami? Czy różnią się ptaki od ssaków?

Ciekawostka: Pyton jak każdy wąż jest gadem. Pytony są bardzo duże, niektóre ważą nawet 100 kg.

- gdzie spacerowali Poldek z mamą?

- czy wy również byliście kiedyś w zoo? Jakie zwierzęta tam widzieliście?

ü      Kończenie słów piosenki: Tutaj pumy, tam …? (pytony), tu pingwiny, tam…(pawiany). Pandy, pawie i …(papugi), pelikany…(pelikany)

ü      Uzupełnianie brakującej sylaby w słowach: py…, pin…, peli…,

ü      Jaką głoskę słyszycie na początku tych słów? (p)

ü      Czy głoska p jest samogłoską czy spółgłoską? (spółgłoską)

ü      Podawanie przykładów wyrazów z głoska p

ü      Zagadka: zwykle bywa kolorowa, wciąż powtarza różne słowa. Dziób ma gruby i jest śliczna, a do tego egzotyczna? (papuga)

ü      Ciekawostka: papuga została nazwana egzotyczną, ponieważ jest ptakiem pochodzącym z dalekich, gorących krajów, w których żyją zwierzęta inne niż w Polsce.

ü      Rozmowa n/t papug: czy w naszym kraju papugi żyją na wolności? Gdzie można zobaczyć papugi? Co to znaczy „papugować”?

ü      Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu papuga.

- dzielenie na głoski wyrazu papuga

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu papuga z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie papuga

- budowanie modelu wyrazu papuga

- pokaz drukowanej małej litery p             

- umieszczenie pod modelem wyrazu papuga małej drukowanej litery p oraz poznanych liter

ü      Nauczyciel wypowiada słowa: spacerek, papuga, kopyta, jedzie, pada, jeśli w danym sowie występuje głoska p dzieci wstają

ü      Udzielanie odpowiedzi na pytania:

- jak chłopiec, który zwierzał zoo z mamą? (Poldek)

ü      Tworzenie wyrazu Poldek z pierwszych głosek nazw przedmiotów i postaci przedstawionych na obrazkach (pomidor, ogórek, lody, dom, ekran, kot)

Wypowiadanie nazw obrazków. Wypowiadanie pierwszej głoski każdej nazwy. Złączenie pierwszych głosek, wypowiedzenie utworzonego wyrazu Poldek.

ü      Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu Poldek

- dzielenie na głoski wyrazu Poldek

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Poldek z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Poldek

- budowanie modelu wyrazu Poldek

- przypomnienie pisowni imion

- pokaz drukowanej wielkiej litery P             

- umieszczenie pod modelem wyrazu Poldek wielkiej drukowanej litery P oraz poznanych liter

ü      Podawanie przez dzieci innych imion na głoskę p

 

II. Z a j ę c i a  w ł a ś ci w e

1.      Ćwiczenia ruchowe

Zabawa Papugi

Dzieci w parach, naprzeciw siebie. Jedno dziecko z pary wykonuje różne gesty, drugie je naśladuje („papuguje”). Po chwili zmiana ról.

Zabawa Zwierzęta

Nauczyciel proponuje, aby dzieci zastanowiły się jakimi zwierzętami, w których nazwach na początku słychać głoskę p, chciałyby być podczas zabawy. Chętne dzieci poruszają się po Sali w sposób charakterystyczny dla danego zwierzęcia. Pozostali odgadują. 

2.      Ćwiczenia ruchowo-słuchowe

- dzieci słuchając piosenki, rytmicznie uderzają w woreczki z grochem wewnętrzną stroną oby dłoni jednocześnie.

- dzieci słuchając piosenki, rytmicznie grają na instrumentach perkusyjnych (bębenki, tamburyna, grzechotki, talerze)

3.      Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

Przyjrzyjcie się uważnie wielkiej pisanej literze P. Jaką inną literę wam przypomina? Czym różni się od wielkiej litery B? Z jakich elementów się składa? Ile ich jest? Podstawienie litery P pisanej w wyrazie Poldek. Zwróćcie, w jaki sposób należy pisać literę P: w którym miejscu należy zacząć, w jakim kierunku prowadzić dłoń. Zobaczcie jak się pisze literę P podczas śpiewania piosenki. Wykonajcie następujące ćwiczenia:

- napiszcie literę P palcem na wzorze

- powtórzcie to ćwiczenie słuchając piosenki

- śpiewajcie piosenkę i piszcie literę P na tacce z kaszą,

Umieszczenie litery p pisanej w wyrazie papuga. Przyjrzyjcie się małej literze p. z jakich elementów się składa? Ile ich jest? Jak sądzicie, który z tych elementów należy napisać najpierw? Zwróćcie uwagę, w którym kierunku podąża dłoń.

- napiszcie literkę p palcem na wzorze.

- zobaczcie jak pisze literkę p wypowiadając sylaby: pa-pu-ga

- wypowiadając sylaby: pa-pu-ga napiszcie literkę ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin