TABELKA.doc

(37 KB) Pobierz
twórcy

 

 

TWÓRCY,GŁÓWNI PRZEDSTWICIELE

CZAS POWSTANIA

JAK WIDZI CZŁOWIEKA?

GŁÓWNE POJĘCIA

METODY BADAŃ

PSYCHOANALIZA

Zygmunt Freud

Lata 90. XIX wieku

Człowiek rodzi się z nieświadomymi popędami, nad którymi ma niewielką kontolę.Świadomość człowieka to tylko wierzchołek góry lodowej,nieświadomość jest najważniejsza. Człowiek nie jest wolny, gdyż sterują nim siły oddziałujące           z nieświadomości.

ID, EGO, SUPEREGO, nieświadomość, świadomość, przedświadomość,

popędy, metoda katartyczna , osobowość

hipnoza, metoda „wolnych skojarzeń”

BEHAWIORYZM

John Watson, Burrhus Skinner

XX wiek

Człowiek przychodzi na świat, jako „nie zapisana kartka”, która potem dopiero zapełniana jest kolejnymi przeżyciami. Przeżycia te determinują zachowanie człowieka. Człowiek jest kształtowany przez interakcję z otoczeniem. Surowy behawioryzm głosił, że zachowanie człowieka pozostaje pod wyłączną kontrolą środowiska,człowiek nie ma uczuć, myśli, poglądów.

zachowanie, uwarunkowania,

bodziec, reakcja,(psychologia S-R:  

stimulus-response), doświadczenia, kontrola środowiska, radykalny behawioryzm, teoria społecznego uczenia się

eksperyment

PSYCHOLOGIA POZNAWCZA

Wilhelm Wundt, Jean Piaget

Lata 50. XX wieku (około)

Człowiek jest jednostką samodzielną, aktywną, badaczem rzeczywistości, istotą szukającą nowych bodźców. Potrafi obserwować, przewidywać, formułować hipotezy, eksperymentować, planować, wnioskować. Dzięki temu przystosowuje się do świata i kształtuje (interpretuje) go.

 

introspekcja, atomizm, paralelizm psychofizyczny, umysł, aktywne procesy poznawcze, pogląd interakcjonistyczny, porządkowanie i przekształcanie informacji,

introspekcja 

PSYCHOLOGIA HUMANISTYCZNA

Carl Rogers, Abraham Maslow

Lata 40. XX wieku

Człowiek może podejmować własne decyzje i przejąć odpowiedzialność za swoje życie-jeśli będzie miał ku temu okazję. Posiada wolną wolę,    a jego celem ma być samorealizacja. Człowiek z natury jest dobry. Psychologia humanistyczna kreśli niewątpliwie korzystny obraz natury człowieka.

samorealizacja, odpowiedzialność społeczna, wolna wola, „dobra natura człowieka”, teorie osobowości, rozwijanie osobowości, piramida potrzeb Maslowa

dialog między badanym, a badaczem     (w poradniach)

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin