prad.doc

(1331 KB) Pobierz
Temat: Tajemniczy pstryk - światło będzie w mig

 

Temat: Bezpieczna Energia – czyli mądre rady Świetlika.

(propozycja lekcji otwartej dla rodziców)

 

CELE:

Obecność rodziców podczas tych zajęć ma na celu nie tylko obserwację pracy swoich pociech ale również przypomnienie im o niektórych sytuacjach, które mogą zagrażać im samym i ich dzieciom.

Podnoszenie świadomości bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych.

Uczeń:

- wymienia korzyści jakie daje człowiekowi energia elektryczna,

-          rozpoznaje zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas korzystania z urządzeń elektrycznych

-          przewiduje skutki niewłaściwego korzystania z energii - ma świadomość zagrożenia zdrowia i życia.

 

METODY:

elementy dramy, pogadanka, rozmowa, praktycznego działania.

 

FORMY:

praca indywidualna i grupowa.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

wiersz J. Tuwima „Pstryk”, opiekacz, suszarka do włosów, żelazko, teksty wierszy i scenek napisane przez autorki scenariusza, plansza plakatu, piktogramy, paski papieru z wydrukowanymi hasłami z wiersza „Krzyknij NIE”, klej, żółte i czerwone kredki, ołówki.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

WSTĘP ( 7 – 10 minut)

1.             Lekcja rozpoczyna się w zaciemnionej sali. Nauczyciel czyta, recytuje z pamięci lub włącza nagranie magnetofonowe z wierszem J. Tuwima „Pstryk”. W trakcie recytacji włącza i wyłącza światło ilustrując w ten sposób treść wiersza i wprowadzając dzieci w tematykę zajęć – świat energii elektrycznej.

 

 

Pstryk

Sterczy w ścianie taki pstryczek,

Mały pstryczek -  elektryczek,

Jak tym pstryczkiem zrobisz pstryk,

To się widno zrobi w mig.

Bardzo łatwo:

Pstryk – i światło!

Pstryknąć potem jeszcze raz –

Zaraz mrok otoczy nas.

A jak pstryknąć trzeci raz –

Znowu dawny świeci blask.

Taką siłę ma tajemną

Ten ukryty w ścianie smyk!

Ciemno – widno, widno – ciemno.

Któż to jest ten mały pstryk?

Może świetlik? Może ognik?

Jak tam dostał się i skąd?

To nie ognik. To przewodnik.

Taki drut, a w drucie PRĄD!

Elektryczny, bystry PRRRĄD!

I stąd światło?

Właśnie stąd!

J. Tuwim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.             Nauczyciel dzieli klasę na grupy poprzez losowanie kartek w czterech kolorach (zielony, czerwony, niebieski, fioletowy). Uczniowie zajmują miejsca przy stoliku, na którym znajduje się karta punktacji w odpowiednim kolorze. Nauczyciel wyjaśnia, że grupa po otrzymaniu punktu koloruje na żółto - „zapala” jedną żarówkę.

 

Karta punktacji Grupy I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Zapalanie” żarówek ma na celu uatrakcyjnienie zajęć, wprowadzenie elementów rywalizacji, jak również ułatwi dokonanie oceny uczniów.

3.             Każda grupa otrzymuje zadanie wypisania jak największej ilości urządzeń elektrycznych w domu w określonym czasie ( 1 minuta). Przedstawiciel pierwszej grupy czyta głośno wypisane urządzenia, pozostali liczą i uzupełniają innymi nie wymienionymi przez tę grupę. Grupa która wypisała najwięcej urządzeń „zapala”- zamalowuje na żółto 3 żarówki na planszy, kolejna 2, następna 1, ostatnia nie zapala żadnej. (W razie remisu nauczyciel decyduje o ilości zapalonych żarówek).

4.             Krótka rozmowa na temat korzyści jakie dają człowiekowi urządzenia elektryczne w domu. Uczniowie uświadamiają sobie jak bardzo jesteśmy uzależnieni od otaczającego nas świata energii i jak przydatna jest ona dla człowieka.

 

ROZWINIĘCIE (28 – 25 minut)

1.             Nauczyciel lub wcześniej przygotowany uczeń czyta jeszcze raz wiersz pt. „Pstryk” w zmienionej przez autorki scenariusza wersji. Nawiązując do treści wiersza poprzez rozmowę z dziećmi nauczyciel podkreśla ogrom korzyści dostarczanych przez energię jednocześnie zwraca uwagę na to jak wielkim ona może być zagrożeniem, kiedy jest niewłaściwie użytkowana. Wiersz jest również inspiracją do rozważań na temat bezpiecznego, mądrego korzystania z urządzeń elektrycznych co jest zasadniczym celem naszych zajęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

2.             Praca grupach. Nauczyciel przydziela dzieciom teksty scenek w których główna postać Świetlika ostrzega uczniów przed różnymi niebezpiecznymi sytuacjami, które mogą zdarzyć się z powodu wadliwych urządzeń lub niesprawnej instalacji. Zadaniem poszczególnych grup jest przedstawienie scenek w oparciu o tekst i własne pomysły obrazujących niewłaściwe, niebezpieczne obchodzenie się z urządzeniami elektrycznymi, a także ukazanie postępowania właściwego czyli bezpiecznego. W sali zgromadzone są rekwizyty, które uczniowie wykorzystują podczas prezentacji scenek (żelazko, magnetofon, opiekacz).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Włączamy rodziców w ocenianie dzieci, teraz oni zadecydują ile żarówek może „zapalić” każda grupa za wykonanie tego zadania – maksymalnie 3 żarówki.

3.             Uczniowie przygotowują prezentację scenki, nauczyciel czuwa nad pracą dzieci udziela niezbędnych rad i wskazówek (7 – 10 minut). Przygotowane inscenizacje scenek obserwują inne dzieci i ich rodzice. Poprzez prezentację, która jest odgrywaniem ról, dzieci przeżywają określone sytuacje, a obserwator dzięki sprzężeniu bodźców wzrokowych, słuchowych i emocji zmuszony jest do chwili refleksji nad zasygnalizowanym problemem (tyczy się to zarówno uczniów jak i rodziców ) Mamy także nadzieję, że taka forma przekazu poprzez działanie i przeżywanie pozostawi w pamięci trwały obraz zagrożenia i sposobu jego uniknięcia.

4.             Po prezentacji rodzice przyznają grupom punkty, a dzieci „zapalają” odpowiednią ilość żarówek.

5.             Następnie nauczyciel prowadzi z uczniami rozmowę na temat skutków jakie niesie za sobą niewłaściwe korzystanie z urządzeń elektrycznych. Nauczyciel informuje dzieci o skutkach porażenia prądem elektrycznym: poparzenia, utrata przytomności, urazy mechaniczne i śmierć.

6.             Kolejne zadanie dla grup polega na szybkim, poprawnym udzieleniu odpowiedzi na pytania zadawane przez nauczyciela. Za każdą poprawną odpowiedź grupa „zapala” sobie jedną żarówkę. Grupy mogą losować numer pytania lub pytanie może być przydzielone przez nauczyciela.

 

LISTA PYTAŃ.

1.      Jaką czynność należy wykonać przed przystąpieniem do naprawy jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego?

2.      Czym grozi człowiekowi rozkręcanie urządzenia elektrycznego przez który płynie prąd?

3.      Dlaczego Świetlik ostrzegał Kasię, że może stracić życie?

4.      Na co powinniśmy zwrócić uwagę, co sprawdzić przed włożeniem wtyczki do gniazdka?

5.      Dlaczego w domu Hanki przepaliły się bezpieczniki?

6.      Co należy zrobić przed podłączeniem urządzenia do sieci elektrycznej?

7.      Czy dzieci mogą same oklejać taśmą izolacyjną uszkodzone, przerwane przewody elektryczne?

8.      Jakie niebezpieczeństwo czyha na dzieci wspinające się na słupy wysokiego napięcia?

 

 

ZAKOŃCZENIE (10 minut)

1.             Nauczyciel ponownie zaciemnia klasę i uczniowie w ciszy słuchają słów wiersza „Krzyknij Nie!”, nagranego wcześniej na taśmie magnetofonowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Na podsumowanie i utrwalenie zdobytej wiedzy proponujemy grupom wykonanie plakatów. W tym celu uczniowie otrzymują przygotowane wcześniej piktogramy, paski papieru z wydrukowanymi hasłami z wiersza „Krzyknij NIE” oraz arkusz papieru z hasłem przewodnim. Nauczyciel informuje uczniów o zadaniu i potrzebnych do tego materiałach zachęcając jednocześnie do stworzenia własnego piktogramu lub ułożenia hasła. (Potrzebne piktogramy mogą wykonać inni uczniowie na zajęciach techniki, świetlicy itp.).
  2. Po zakończeniu lekcji uczniowie wywieszą plakaty w korytarzu szkoły, aby w ten sposób dotrzeć ze swoimi przemyśleniami do całej społeczności szkolnej.

4.             Na koniec zajęć uczniowie pokazują plansze z „zapalonymi” żarówkami, najlepsi otrzymują oceny wyrażone słownie lub cyfrowo. Jako pracę domową nauczyciel poleca wykonanie krzyżówki.

5.             Nauczyciel dziękuje rodzicom za udział w zajęciach apelując jednocześnie o ich czujność i rozwagę przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych. Podkreśla, że do dorosłych należy kontrola i dbałość o stan techniczny urządzeń elektrycznych.

WZÓR PLAKATU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 


 

WZORY KART PUNKTACJI


 

WZÓR PLAKATU

 

ENERGETYCZNY ŚWIAT W SPRAWNEJ ZAWSZE SIECI,

NIECH PRZEZ WIELE LAT, BEZPIECZNIE NAM ŚWIECI!

 

Nie podłączaj niesprawnych urządzeń do sieci!      Nie dotykaj wystających przewodów!

 

                  

 

Nie szarp wtyczki za przewody!              Nie wkładaj żadnych przedmiotów do gniazdka!

                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KRZYŻÓWKA

 

1. Płynie w przewodach.

2. Często zrywane przez wichury.

3. Powoduje przepalenie bezpiecznika.

4. Ptaka na drzewie, elektryczne w ścianie.

5. Cenny wynalazek Edisona.

6. Przewód lub donosiciel potocznie.

7. Może być telefoniczny, listowny, w ścianie.

8. Mechaniczna, cieplna lub elektryczna.

9. Zabezpiecza instalację elektryczną.

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin