Zajęcia ruchowe w kształceniu zintegrowanym.pdf
(
190 KB
)
Pobierz
untitled
mgr Krystyna Korzeniewska
nauczyciel wych. fizycznego
w Szkole Podstawowej nr 4
w Augustowie.
ZAJĘCIA RUCHOWE W KSZTAŁCENIU
ZINTEGROWANYM Kl. I-III
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH
Konstrukcja zajęć jest połączeniem edukacji ruchowo-zdrowotnej z
elementami edukacji przyrodniczej i społecznej, a nawet matematycznej
(stosunki potrzebne, kierunki, kształty geometryczne w otoczeniu, liczby
porządkowe) i polonistycznej (wypowiedzi uczniów podsumowujące zajęcia,
kultura słuchania i mówienia) w ramach kształcenia zintegrowanego
obowiązującego w klasach I – III.
Czynności ruchowe połączono fabułą odnoszącą się do działu
tematycznego związanego z Puszczą Augustowską i przyrodą naszego regionu.
Zajęcia te można przeprowadzić w naturalnym środowisku, ale można
treści przyrodnicze traktować jako osnowę zabaw ruchowych i ćwiczeń
realizowanych w pomieszczeniach szkolnych – KORYTARZ. W drugim
przypadku odwołujemy się do wyobraźni i zdobytych wcześniej wiadomości
przyrodniczych.
BLOK TEMATYCZNY:
W Puszczy Augustowskiej
ierzęta: roślinność w naszych lasach
OBSZARY EDUKACJI:
ruchowa, zdrowotna, przyrodnicza i
społeczna
1
TEMAT ZAJĘĆ RUCHOWYCH:
POKONYWANIE TORU PRZESZKÓD
Miejsce:
zastępcza sala gimnastyczna, korytarz szkolny
Przybory i sprzęt:
materace, ławeczki gimnastyczne, obręcze, pachołki,
piłki lekarskie 1kg.
Czas trwania:
45 min.
Liczba uczestników
: cała klasa (20 – 26 uczniów)
CELE OGÓLNE:
9
ćwiczenie umiejętności skupienia uwagi podczas zabawowych czynności
ruchowych
9
wyrabianie nawyku bezpiecznego wykonywania ćwiczeń
9
kształtowanie szybkiej i celowej reakcji spostrzegawczości orientacji
9
kształtowanie dyscypliny, umiejętności współdziałania w grupie
9
kształtowanie odpowiednich postaw w toku współzawodnictwa
9
rozwijanie wyobraźni
¾
ćwiczenie wytrwałości
¾
doskonalenie naturalnych form ruchu
¾
kształtowanie właściwej postawy ciała
¾
kształtowanie cech motoryki (szybkość, wytrzymałość, zwinność)
¾
wzmocnienie aparatu kostno – stawowo – więzadłowego
¾
doskonalenie umiejętności efektywnego relaksu
¾
utrwalanie pojęć związanych z edukacją ruchową
•
utrwalenie pojęć związanych z tematyką przyrodniczą (nazwy zwierząt,
roślin, ciekawych miejsc w Puszczy Augustowskiej)
•
kształtowanie poczucia przynależności do regionu
•
przypomnienie zasad zachowania się w lesie
•
kształtowanie postaw proekologicznych
2
CECHY OPERACYJNE
Uczeń potrafi:
–
przygotować się do zajęć ruchowych
–
zastosować się do zasad bezpieczeństwa podczas zajęć ruchowych
–
wykonywać czynności ruchowe na miarę swoich możliwości zgodnie z
poleceniem
–
porządkować i przygotować sprzęt sportowy pod kontrolą nauczyciela
–
wyjaśnić znaczenie odpoczynku po intensywnej pracy i wysiłku
–
zapamiętać określone pojęcia związane z krajobrazem i przyrodą Puszczy
Augustowskiej
–
wyjaśnić jak należy zachować się na szlaku turystycznym
–
współdziałać w grupie podczas zabaw ruchowych
METODY:
słowna (opowiadania, opis, rozmowa kierowana
samorzutne wypowiedzi) praktycznego działania
FORMY PRACY:
indywidualna, grupa (jednorodna i zróżnicowana)
zbiorowa
3
PRZEBIEG ZAJĘĆ
SYTUACJE DYDAKTYCZNE / OBSZARY EDUKACJI
SYTUACJE EDUKACYJNE-OPIS ĆWICZEŃ I ZABAW-
POJĘCIA
UTRWALANE
W TOKU
POSTAWY
ZACHOWANIA
KSZTAŁTOWANIE W
WIADOMOŚCI
EDUKACJA PRZYRODNICZA
EDUKACJA RUCHOWA I
ZDROWOTNA
I SPOŁECZNA
ZAJĘĆ
TOKU ZAJĘĆ
1. Moment organizacyjny:
zbiórka, sprawdzanie strojów
sportowych przedstawienie tematyki
zajęć
¾
Przypomnienie tematu dnia,
podkreślenie przynależności
do regionu i środowiska
przyrodniczego,
czystość, higiena
osobista,
bezpieczeństwo,
dyscyplina,
troska o własną higienę
(odpowiedni
strój
sportowy,
kultura
przypomnienie
zasad
słuchania
zachowania się podczas zajęć
ruchowych
przypomnienie nauczania
współodpowiedzialności za
bezpieczeństwo
region
przyrodniczy
2. Zabawa orientacyjno-porządkowa
cz. I – na sygnał (gwizdek)
1x
bieg w dowolnym kierunku
WIADOMOŚCI PUSZCZY
AUGUSTOWSKIEJ
¾
w Puszczy rosną drzewa
Puszcza
Park
Bezpieczne wymijanie,
uważne
Narodowy
drzewa iglaste,
słuchanie,
przygotowanie
do
2x
ustawienie się dz. I chł. W dwóch
szeregach na wymaganych liniach
(DWA SZEREGI „DRZEW”)
3x
dzieci naśladują sposoby
iglaste i liściaste
¾
w lesie żyje wiele gatunków
zwierząt, poruszają się w
charakterystyczny dla siebie
drzewa liściaste,
nazwy zwierząt,
zwierzęta
chronione
zachowań
proekologicznych
poruszania się zwierząt [dz. – sarenki,
chł. – wilki] Zabawa ze zmianą ról np.
zające
sposób (uczniowie w oparciu
o swoją wiedzę naśladują
zwinne sarenki i sprytne liski i
inne zwierzęta)
cz. II – na sygnał (klaśnięcie)
1x
uczniowie ustawiają się w dwóch
kołach (chł. i dz.)
2x
wszyscy uczniowie tworzą jedno
¾
w Puszczy Augustowskiej jest
wiele różnych jezior
¾
wyobrażam sobie jezioro
jezioro,
kształt–koło,
owalny,
szybkość reakcji,
ostrożność,
współdziałanie
w
zespole
koło
3x
ustawienie w rzędach dziewczynek
i chłopców
4x
ustawienie w jednym szeregu
Necko – najlepiej nam znane
¾
ścieżki leśne są wąskie i
długie
wielkość,
długość,
szerokość
3. Doskonalenie naturalnych form
ruchu
a)
marsz po obwodzie koła
-
na palcach - RR uniesione w górę
krążenie dłoni
WIADOMOŚCI: „W LESIE”
zainteresowanie
¾
zrywamy szyszki, szukamy
nasionek
¾
chodzimy po wąskich leśnych
szyszki, nasiona
otaczającym
środowiskiem
przyrodniczym
szlak turystyczny
4
-
na piętach – RR – w bok,
ścieżkach omijając wystające
grzyby – nazwy
wyprostowane, zaciskanie pięści
-
na zewnętrznych krawędziach stóp
RR swobodnie
-
w przysiadzie
korzenie i kamiennie
¾
zbieramy grzyby i jagody
¾
chowamy się w krzakach
¾
myśliwy ucieka przed dzikiem
¾
zając ucieka przed wilkiem
¾
spłoszone jelonki uciekają
przed hałasem
jagody
nazwy krzaków
ssaki leśne
dokładność
podczas
ćwiczeń
kształtowanie szybkości
b) bieg po obwodzie koła
-
ze zmianą tempa
-
ze zmianą kierunku
-
na czworakach
reakcji
kształtowanie
cech
motorycznych
-
zwinność, gibkość
c)
skoki
-
podskoki obunóż
d) chód
- po wyznaczonych liniach
¾
na łące skaczą żabki, zajączki
mieszkańcy łąk
ostrożność podczas zajęć
ruchowych i wycieczek
¾
chodzimy po kładce nad
strumieniem
4. Przygotowanie toru przeszkód:
wskazanie grupy uczniów rozkładających sprzęt w wyznaczonych
sprzęt sportowy
ład i porządek
współdziałanie
zdyscyplinowanie
miejscach. Zwrócenie uwagi na geometryczne kształty sprzętu (materace,
ławeczki, obręcze, piłki, itp.)
Omówienie zasad podczas pokonywania toru przeszkód
kształty
geometryczne w
naszym
otoczeniu
odpowiedzialność
bezpieczeństwo
5. Pokonywanie toru przeszkód
WERSJA I – „Na skraju lasu”
WIADOMOŚCI:
„WĘDRUJEMY
LEŚNYM
tor przeszkód
uważne słuchanie,
a)
przeskok przez materac (rys. pkt.
1)
b) bieg po slalomie (rys. pkt.2)
SZLAKIEM”
¾
przeskakujemy
nad
slalom
kierunki
szlak
turystyczny,
zapamiętanie,
kolejność ćwiczeń,
wytrwałość w
pokonywaniu trudności,
strumykiem
¾
mijamy krzewy malin i
c)
przeskoki
zawrotne
przez
jałowców
¾
przeskakujemy przez zwalone
drzewo leżące na leśnej
ścieżce
¾
biegniemy pod nisko
opadającymi gałęziami,
złamanymi przez burzę
¾
zające skaczą po leśnej
polanie
¾
przejście po wąskiej kładce
nad głębokim strumykiem
krzewy, drzewa,
prostokąt,
koło,
wielkość
dokładność,
zachowanie ostrożności,
wzbogacenie wyobraźni
dziecka
ławeczkę (rys. pkt. 2)
d) bieg na czworaka po slalomie (np.
pkt.4)
długość,
szerokość,
liczebniki
porządkowe
e)
skoki obunóż na materacach (np.
pkt. 5)
f)
przejścia równoważne przez
ławeczkę (rys. pkt. 6)
g) skoki obunóż przez leżące obręcze
(rys. pkt. 7)
¾
chcemy wyjść z lasu, ale z
nogi spadł but, skaczemy na
jednej nodze
5
Plik z chomika:
beata_cw1
Inne pliki z tego folderu:
Zajęcia ruchowe w kształceniu zintegrowanym.pdf
(190 KB)
Zabawy terenowe.pdf
(168 KB)
Zabawy integracyjne.doc
(67 KB)
Zabawy DESZCZYK, MY JESTEŚMY KRASNOLUDKI.docx
(12 KB)
Zabawy ruchowe dla maluszków.docx
(15 KB)
Inne foldery tego chomika:
Pliki dostępne do 19.01.2025
───────────── ●●●Ciasta
2001 xxx
2003 xxx
202 prace z papieru
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin