Metoda Dennisona !!!.odt

(25 KB) Pobierz

Ruch jest drzwiami do uczenia się „ - Paul E. Dennison

 

Aby myśleć, tworzyć i uczyć się- ludzie muszą się ruszać. Uczenie się, myślenie, twórczość i inteligencja to procesy nie tylko mózgu ale całego ciała. Wielu z nas, kiedy zastanawia się nad procesem myślenia, uważa że jest on całkowicie oderwany od ciała, jakby stanowił on tylko zewnętrzną oprawę. Ciało gra integralną rolę  w całej naszej aktywności intelektualnej, poczynając od niemowlęctwa, aż do późnej starości. Poprzez zmysły naszego ciała, dostarczamy do mózgu bodźce z otoczenia potrzebne do zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości , a poprzez to możemy tworzyć nowe możliwości. Ruch znacznie zwiększa nasze możliwości poznawcze.

   Powszechnie panuje opinia, że uczenie się, rozumowanie, myślenie to wyłącznie sprawa mózgu. Paul Dennison przy pomocy swej metody udowadnia, że tak nie jest.

 

     Metoda Dennisona to uczenie metodami aktywizującymi włączania naturalnych mechanizmów integracji umysłu i ciała poprzez specjalnie zorganizowane ruchy. Kinezjologia edukacyjna staje się coraz bardziej popularna w terapii dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce czytania. Metodę stosuje się również w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

 

Metoda oparta jest na trzech założeniach :

Nauka jest naturalną, przyjemną sferą działalności kontynuowaną przez całe życie.

W naszym ciele ukryte są blokady, które utrudniają nam naukę, uniemożliwiają także łagodne przejście przez stresy.

Wszyscy w pewnej mierze mamy trudności w uczeniu się, lecz do tej pory nie czyniliśmy żadnych starań, aby je usunąć. Właściwie rozpoznane blokady mogą zostać usunięte, pod warunkiem prawidłowo prowadzonego treningu.

 

Paul Dennison uważa że wiele problemów z intelektualnym i emocjonalnym funkcjonowaniem człowieka wynika ze złego współdziałania obu półkul mózgowych i z braku równowagi między nimi. Mózg nie jest bowiem narządem symetrycznym-każda z półkul ma nieco inne zadanie:

Lewa półkula – odpowiedzialna za analizę szczegółu, wnioskowanie i operowanie mową

Prawa półkula – pamieta znajome twarze, steruje naszym życiem emocjonalnym

 

Dzięki harmonijnej współpracy obu półkul mózgowych dzieci jak i dorośli z łatwością przyswajają sobie nową wiedze, umiejętności. Brak równowagi między pracą obu półkul prowadzi do powstania różnego rodzaju zakłóceń. Dziecko może mieć problemy np.: w nauce czytania i pisania, z koncentracją uwagi, wyrażaniem własnych emocji.

 

Metoda Dennisona może dawać następujące efekty:

- pokonywać stresy i napięcia wynikające z trudności życia codziennego

- komunikować się z innymi ludźmi, uczyć się i zdawać egzaminy

- przezwyciężać trudności związane z dyslekcją, dysortografią i dysgrafią

- usuwać blokady  w naszym ciele

 

Dennison zaobserwował, które ruchy wywierają najbardziej zbawczy wpływ na dzieci i opierając się na tym stworzył kanon podstawowych ćwiczeń, które nazwał  GIMNASTYKĄ MÓZGU.

Gimnastyka mózgu- to program rozwoju ruchowego, ukierunkowany na łatwe uczenie się dzieci i na stymulowanie ich rozwoju. To także program aktywizacji układu nerwowego i uwalniania od stresu. Zaletą tej metody jest to, iż jej stosowanie wcale nie jest ani praco-,ani czasochłonne.

 

Gimnastyka mózgu zachowuje dobre zgranie układu umysł-ciało, pomaga wszystkim w ogólnym uczeniu się i rozumieniu, prowadzi do szybkiego i efektywnego sposóbu zmiany stanu fizycznego i psychicznego uczniów. Problemy w akceptacji gimnastyki mózgu spowodowane są tym że ćwiczenia  wydają się zbyt proste by działały. Większość z nas wierzy, że jeżeli program nie jest trudny, kosztowny i wymagający wiele czasu to jest mniej wartościowy. Gdy wyjdziemy poza takie myślenie, odkryjemy, że proste rozwiązania przynoszą najlepsze wyniki.

 

Zestaw ćwiczeń gimnastyki mózgu można podzielić na :

Podstawowy schemat ćwiczeń wprowadzających.

Ćwiczenia na przekraczanie linii środka.

Ćwiczenia wydłużające.

Ćwiczenia energetyzujące.

 

Literatura :

Kinezjologia Edukajcyjna” – Brain Gym

Zgłoś jeśli naruszono regulamin