132 przepisy na potrawy, przekąski, sałatki, napoje itp.doc

(247 KB) Pobierz
Barszcz grzybowy ciemnobrązowy

Barszcz grzybowy ciemnobrązowy

Składniki: garść suszonych grzybów - najlepiej prawdziwków sól pieprz ociupinka imbiru Sposób przygotowania: Suszone grzyby (oczywiście najlepsze są same kapelusze i to prawdziwków - w końcu to Wigilia) zalewam wrzątkiem i odstawiam do wystygnięcia. Należy pamiętać, że im mniejszą ilością wody zalejemy grzyby, tym barszcz będzie bardziej esencjonalny. Gdy przestygną zaczynam gotować na wolnym ogniu ok. 1 godziny. Grzyby wyjmuję, wykorzystam je do zrobienia farszu do pierogów i grzybów smażonych w cieście. Teraz pora barszcz doprawić. Solę, dodaję świeży zmielony czarny pieprz i odrobinę imbiru. Powinien być pikantny, postny i mocno rozgrzewający. Do barszczu podaję pierogi gotowane lub odsmażane oraz grzyby smażone w cieście.

Barszcz wigilijny

Sporządzić smak: do 1 1/4 l wody wrzucić pokrajane jarzyny: 3 średniej wielkości marchewki, 2 pietruszki, 1/4 selera, 1 pieczoną cebulę, 5 dag suszonych grzybów, 2 listki bobkowe, 4 ziarnka ziela angielskiego, 2-3 ziarnka pieprzu. Osobno pokrajać w talarki 4 buraki, zalać w osobnym garnuszku 1/2 l wody z dodatkiem 1 łyżki octu i gotować co najmniej 1/2 godziny. Gdy smak i barszcz z buraków jest już ugotowany, wszystko przecedzić, zlać razem, rozetrzeć ząbek czosnku z solą, dodać do wywaru, połączyć z kwasem buraczanym, doprawić cukrem. Grzyby z wywaru użyć do uszek. KWAS BURACZANY: 2-3 duże buraki obrać, pokroić w talarki, ułożyć w słoju lub glinianym garnku, zalać ok. 1 l przegotowanej, letniej wody. Na wierzchu położyć kawałek razowego chleba (najlepiej piętkę), obwiązać ściereczką i pozostawić w ciepłym pomieszczeniu na 5 - 8 dni. Gdy barszcz sfermentuje, zlać do butelki lub słoika, dobrze zamknąć, przechowywać w chłodnym miejscu. Uszka z grzybami: ciasto: 1 szklanka mąki, 1 jajo, trochę wody, sól; nadzienie: 10 dag suszonych grzybów, 1 cebula, 1 jajo, sól, pieprz, łyżka tartej bułki. Jeżeli nie używamy grzybów z barszczu lub jest ich za mało to grzyby starannie opłukać, ugotować, odcedzić, przepuścić przez maszynkę (wywar można zużyć do zupy lub sosu). Cebulę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na tłuszczu na złoty kolor, dodać grzyby, ostudzić. Następnie wbić do grzybów jajko i dobrze wymieszać, doprawić solą i pieprzem. W dużym garnku nastawić wodę do gotowania uszek. Mąkę przesiać, wymieszać z jajkiem, solą i wodą, wyrobić niezbyt twarde ciasto. Rozwałkować, pokroić w kwadraty (ok.4 x 4 cm), nakładać nadzienie. Zlepiać trójkąty, a następnie dwa rogi ze sobą. Gotować we wrzącej, osolonej wodzie. Po wyjęciu układać na półmisku i polewać masłem, aby się nie posklejały.

gołąbki z suszonymi grzybami

Gotuję ryż w torebkach 2szt , gotuję suszone grzyby im więcej tym lepiej. Ugotowane grzyby przepuszczam przez maszynkę, łączę z przestudzonym ryżem, dodaję jajko, trochę oliwy, sól, pieprz z młynka i dokładnie mieszam. Kapustę odparzam, odkrajam zgrubienia na liściach i nakładam farsz, zawijam tak jak gołąbki i gotuję z kostką grzybową. Z jednego liścia robię dwa gołąbki ,ponieważ trzeba spróbować każdej potrawy a gołąbki są wyśmienite. Danie to może być podawane z ziemniakami w okresie postu.

Karp smażony

1,5 kg karpia, sól, pieprz; DO PANIEROWANIA : jajko, tarta bułka, DO SMAŻENIA : oliwa Karpia sprawić, umyć, odciąć płetwy, ogon i łeb (przydadzą się na zupę rybną lub galaretę). Pokroić na dzwonka, lekko osolić (nie należy trzymać zbyt długo w soli). Każdy kawałek maczać w rozbitym jajku, a następnie w tartej bułce. Na patelni rozgrzać 2 - 3 łyżki oliwy, kłaść rybę na wrzący tłuszcz i zrumienić najpierw z jednej, potem z drugiej strony na złoty kolor. Przełożyć do żaroodpornego naczynia, wstawić do ciepłego piekarnika, żeby powoli doszła. Podawać z surówką z kiszonej lub białej kapusty.

Kutia

Specjalnie łuskaną pszenicę zalewamy wodą i gotujemy, aż będzie miękka (ok. godziny), ale nie rozgotowana. Należy uważać, żeby woda się nie wygotowała. Po ugotowaniu odcedzamy na sicie i odstawiamy do wystygnięcia. Mak zalewamy wrzącą wodą, chwilę gotujemy, odcedzamy na sitku wyłożonym gazą i przepuszczamy przez maszynkę do mięsa z gęstym sitkiem. Dodajemy miód (nasz uważny doradca Skrzacik proponuje spadziowy), sparzone rodzynki, orzechy laskowe, sparzone, obrane, drobno pokrojone migdały, pokrojone daktyle i figi oraz ugotowaną pszenicę (nie należy dawać jej zbyt dużo). Gotową kutię wkładamy do salaterki i przed podaniem wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Przed podaniem na stół dodajemy trochę śmietany lub jogurtu naturalnego. Kutię podajemy wraz z opłatkiem.

Rolada czosnkowo-ziołowa

Ok.1kg chudego surowego boczku bez kości 6-7 ząbków czosnku, po pół łyżeczki suszonej mięty, szałwii, cząbru, bazylii i majeranku, łyżka oliwy, łyżka białego wytrawnego wina, pół szklanki bulionu, łyżeczka soli, ćwierć łyżeczki pieprzu Czosnek utarty z solą połączyć z ziołami, pieprzem, oliwą i winem. Umyty i osuszony boczek bardzo dokładnie natrzeć przygotowaną pastą, ciasno zrolować owinąć folią, wstawić na noc do lodówki. Następnego dnia boczek w folii ułożyć na blasze wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 90 min, skrapiając bulionem. Pod koniec pieczenia odwinąć z folii, aby mięso się zrumieniło. Podawać na ciepło lub na zimno, z chrzanem lub innymi ostrymi sosami.

Uszka wigilijne z pieczarkami

Gdy nie mamy borowików, do farszu możemy użyć pieczarki. Z 500 g. mąki, 1 żółtka, szczypty soli i obowiązkowo letniej wody wyrobić elastyczne ciasto. (Gdy użyjemy zimnej wody, ciasto będzie twarde!) 400 g pieczarek oraz 2 średnie cebule drobno posiekać i podsmażyć na oleju, na koniec dodać sól i zmielony pieprz. Gdy farsz ostygnie, dodać pełną łyżkę utartej suchej bułki( nie używać gotowej ze sklepu)i całość wymieszać. Ciasto podzielić na 2 części (jedną część przykryć ściereczką, żeby nie wyschło)i rozwałkować na grubość 2 mm. Pokroić w kwadraty o boku 4 cm, nakładać farsz łyżeczką i lepić uszka. Wrzucać delikatnie do wrzącej, osolonej wody z łyżką oleju i gdy wypłyną na wierzch, ostrożnie wyjmować. Kobietom zapracowanym, które nie mają czasu na przygotowanie barszczu na zakwasie, polecam barszcz z kartonika marki \\\"Hortex\\\". Należy go dobrze podgrzać, ale nie zagotować.

wirówka-makówka

danie rosyjskie !!! 1kg mąki, łyżeczkę cukru, 5 żółtek, drożdże. woda gazowana, łyżeczkę cynamonu, całą skórkę utartą od cytryny mąkę z drożdżami zmieszać dodać 5żołtek i skórkę od cytryny dodać mąki i polać wszystko wodą gazowaną i posypać cynamonem położyć miskę na kaloryfer i poczekaćurośnie potem wylać na blachę i wsadzić do piekarnika piec w 180 stopniach około1.30min

Chrzan jajowy ze śmietaną

Składniki: szklanka chrzanu z kwaskiem cytrynowym półtorej szklanki, kwaśnej, gęstej i tłustej śmietany 4 jajka ugotowane na twardo sól pieprz łyżeczka cukru Sposób przygotowania: To potrawa z typu raz, dwa, trzy. Jajka siekam na drobne, ale nie za bardzo drobne kawałki, mieszam z chrzanem i śmietana. Sos doprawiam solą, pieprzem i cukrem.

Faszerowane pieczarki

Składniki: Kilkanaście dużych pieczarek, 2 opakowania tłustego twarogu, ząbek czosnku, 5 łyżek oliwy (najlepiej z oliwek), cytryna, 2 łyżki ziaren sezamu, 2 łyżki ziaren łuskanego słonecznika, sól, pieprz, tymianek, szałwia. Przygotowanie: Grzyby starannie oczyścić, wysuszyć. Odłączyć kapelusze od nóżek. Kapelusze zalać wywarem z oliwy i soku z cytryny, odstawić na kilka godzin do lodówki. Ziarna sezamu i słonecznika prażyć na złoty kolor na suchej patelni. Czosnek zetrzeć i połączyć z drobno siekanymi nóżkami grzybów, ziarnami i twarogiem. Doprawić solą, pieprzem, tymiankiem i szczyptą szałwii. Kapelusze wyjąć z zalewy i odsączyć. Wnętrze napełnić przygotowaną masą twarogową. Ułożyć na posmarowanej tłuszczem blasze do pieczenia, farszem do góry. piec w temperaturze 200 stopni około 30 minut. Po wyjęciu przełożyć na półmisek, udekorować. Można jeść z białym chlebem lub jako dodatek do dań głównych.

Jajka z pieczarkami

Przygotować:(dla 8 osób) -10 jajek na twardo -40 dag -majonez -sól, pieprz Sposób przygotowania: Jajka przekroić wzdłuż na pół i wyjąć z nich żółtka. Pokroić pieczarki i podsmażyć je na maśle, aż się zarumienią. Rozgnieść żółtka i zmieszać z drobno posiekanymi pieczarkami i majonezem. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Nadziać połówki białek masą pieczarkowo-żółtkową. Podawać jako przystawkę.

Krokiety

Naleśniki: Proporcje składników: 1 jajko, 1 szklanka mąki, pół szklanki wody, pół szklanki mleka, sól do smaku, łyżka oliwy. Farsz: Dusimy pieczarki z cebulką na odrobinie oleju. Nie podlewamy - odparowujemy wodę, którą puściły pieczarki. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Składamy krokiety. Naleśniki z farszem składamy w trójkąt lub w "chusteczkę". Obsmażamy krokiety z obu stron, studzimy i przykryte wkładamy do lodówki, żeby nie obsychały. Podajemy na gorąco. Krokiety możemy podać bezpośrednio po smażeniu lub wyjęte z lodówki odsmażyć.

Makaron świąteczny

5 sztuk jajek (całe) 5 żółtek (można zmniejszyć ilość żółtek i tym samym kolor makaronu) 1 kg. mąki pszennej, 100 gr. masła, sól do smaku Przygotowanie: Na początku prosimy zawsze (na wszelki wypadek) o przesianie mąki przez drobne sito. Jajka należy umyć i połączyć wspólnie z mąką i masłem. Zagniatamy ciasto, które należy dokładnie wyrobić a następnie rozwałkować na płaty (w razie potrzeby podsypać mąką stół lub stolnicę). Płaty, celem podsuszenia, układamy na czystych lnianych ręczniczkach. W chwili kiedy jeszcze jest lekko wilgotne, kroimy go w bardzo drobne niteczki, które długością powinny być zbliżone do rozmiaru zapałki ale ich szerokość powinna być jeszcze mniejsza niż grubość zapałki. Tak pokrojone ciasto (makaron) suszymy w ciepłym miejscu. Przypominamy, że makaron domowego przygotowania, powinien być przechowywany w torebkach z papieru lub płótna.

Mirsz -Marsz

Ugotowane na twardo jaja [ 6-8 ]drobno posiekać w kostkę, wymieszać z majonezem i chrzanem [chrzan w ilościach od upodobań czy ma być ostry czy łagodny ]można tez dodać odrobinę musztardy. Podajemy do zimnych mis, szynki gotowanej ,białej kiełbasy na zimno, dobrze tez smakuje do ryb w galarecie.

Panierowany seler

Gotujemy dwa duże selery w skorce do miękkości, gdy ostygną to trzeba je obrać i pokroić w plastry o grubości 1CM.Do potrawy tej potrzebny jest ser żółty Gouda ,dwa jajka ketchup, bulka tarta i ogórek kiszony,l ,pieprz. Gdy seler jest juz pokrojony i ostygnięty ,układamy go tak by powstały pary ,obtaczamy w jajku i bulce i przekładamy grubym plastrem sera żółtego, solimy i pieprzymy. Smażymy na patelni z oby dwóch stron. Upieczony seler układamy na półmisku ,polewamy ketchupem i potartym na dużych oczkach ogórkiem kiszonym. Potrawa jest wyśmienita jeżeli zje się ja na drugi dzien.

Paszteciki

NADZIENIE : 30 dag świeżych grzybów lub 10 dag suszonych, 1 czerstwa bułki, 1 duża cebula, łyżka tłuszczu, łyżka tartej bułki, sól, pieprz Przygotować ciasto naleśnikowe według przepisu na naleśniki bez piany, 2 - 3 łyżki ciasta zostawić do panierowania. Usmażyć 12 cienkich, małych naleśników. Grzyby opłukać, oczyścić, przyciąć korzonki, poszatkować, dodać obraną i pokrajaną w talarki cebulę, zasmażyć krótko na tłuszczu. Dolać 2 - 3 łyżki wody, gotować pod przykryciem. Bułkę namoczyć w wodzie, odcisnąć. Grzyby ugotowane z cebulką i bułką przepuścić przez maszynkę do mięsa. Przyprawić solą, pieprzem, dokładnie utrzeć. Usmażone naleśniki smarować cienko nadzieniem, zwijać w rulonik, a potem w kółko w ślimaczka, koniec zagiąć pod spód. Najlepiej zawijać naleśniki prawie gorące, lepiej się trzymają. Ostudzone ślimaczki zanurzać w cieście naleśnikowym, obsypywać tartą bułką, smażyć na tłuszczu z dwóch stron. Układać na okrągłym półmisku, przybrać gałązkami zielonej pietruszki. Podawać do czystych zup : barszczu, pomidorowej, grzybowej. CIASTO NALEŚNIKOWE BEZ PIANY 1 1/2 szklanki mleka, 1/2 szklanki wody, 1 jajko, 1 1/2 szklanki mąki, sól, 2 łyżki oliwy, masło do smażenia proporcja na 14-16 naleśników Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, najlepiej mikserem. Odstawić na ok. 1 godz. aby ciasto `dojrzało` (niekoniecznie). Nagrzać mocno patelnię, posmarować masłem, aby cała powierzchnia była lśniąca. Nalewać miarką niewielkie ilości ciasta, rozprowadzić po całej patelni. Smażyć na niezbyt silnym, równomiernym ogniu. Gdy lekko stężeje, odwrócić łopatką na drugą stronę, dosmażyć. Wyłożyć na talerz odwrócony do góry dnem.

Pieczarki w cieście

Wybieramy dość duże pieczarki, odcinamy ogonki, kroimy je w grubawe plastry (kapelusz na pół poziomi). Ciasto: jak na naleśniki nieco gęściejsze-posolone. Maczamy pieczarkę w cieście wrzucamy na rozgrzany olej, smażymy z obu stron. Podajemy gorące.

 

pierniczki

0,5kg mąki,20dkg margaryny,2jajka,1,5lyżeczki sody,3 łyżki mleka,3 przyprawy do piernika,2łyżki miodu,30dkg cukru, kakao, imbir, gałka muszkatołowa, ziele angielskie(wszystko zmielone), Ciasto zagnieść, rozwałkować i piec "na wyczucie".

Przypiekane ziemniaki z cebulą

Ziemniaki obrać umyć i osuszyć.(Do 5 ziemniaków normalnych rozmiarach dodać cebulę)Polać patelnie olejem ,pokroić cebule na drobne kawałki i włożyć na patelnie. Dodać pieprz sól Vegete i inne pikantne przyprawy(Np. słodką paprykę przyprawa do ziemniaków itp.)pokroić ziemniaki w grube lub cienkie (według upodobań)plastry osolić i posypać Vegetą. Smażyć na średnim oleju i przekładać widelcem aby lepiej się upiekły.

Pyszne drożdżowe bułeczki z rodzynkami

Przygotowanie:20min. Oczekiwanie i pieczenie: 1godzina i 15 minut. Składniki: 50g drożdży 300 ml wody 1 łyżka oleju 1 łyżeczka soli ok.500 g mąki 1 łyżkę cukru Do miski z letnia wodą wsyp pokruszone drożdże .Dodaj olej cukier , sól ,rodzynki i połowę mąki (przesianej przez sito).drewnianą łyżką wymieszaj wszystko tak , aby nie było grudek. Dodaj po0zostałą część mąki przesianej przez sito i wyrabiaj ciasto tak długo , aż nie będzie się przyklejać do rąk. Przykryj miskę ściereczką i odstaw ciasto do wyrośnięcia w ciepłe i nie przewiewne miejsce. Przełóż ciasto na stolnicę i uformuj kształt bułek. Połóż je na wyłożonej pergaminem blasze i ponownie odstaw do wyrośnięcia na 20 minut. Bułki piecz ok. 20 min na środkowym poziomie piekarnika w temperaturze 200oC. Po upieczeniu zsuń je na płaski talerz , aby ostygły.

Szynka świąteczna

Składniki: szynka - co najmniej 1,5 kg litr ciemnego piwa trzy łyżki miodu 6 goździków liście laurowe ziele angielskie sól czarny pieprz w ziarenkach kilka ziarenek jałowca oliwa Sposób przygotowania: Potrawę zaczym już w sklepie - bowiem wybranie dobrego kawałka szynki z piękną warstwą tłuszczu to nie jest bułka z masłem, oj nie jest. Kiedy już jestem w posiadaniu takiej szynki wkładam ją do wielkiego gara [oczywiście wcześniej dokładnie ją myję], zalewam ciemnym piwem, tak by całkiem szynkę przykryło, dodaję trzy czubate łyżki miodu, kilka goździków, ze dwa liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, łyżkę soli, kilkanaście ziaren czarnego pieprzu i kilka rozgniecionych ziaren jałowca. Szynka w garze ląduję w lodówce na co najmniej kilka godzin, a i na kilkadziesiąt tez nie zaszkodzi. Jak mięso zmieni kolor, to znaczy po tym pobycie w lodówce, stawiam gar na ogniu i bardzo powoli doprowadzam prawie do wrzenia. Kiedy zalewa zaczyna już pyrkać, wyłączam ogień i pozwalam szynce poleżakować w piecu jeszcze kilkanaście minut. Kiedy wystygnie, nacinam skórkę na szynce w kratkę, szynkę wkładam do naczynia żaroodpornego, spryskuje oliwą, na dno wlewam odrobinę zalewy, przykrywam i wkładam do pieca nagrzanego do 180 stopni na co najmniej półtorej godziny. W czasie pieczenia szynkę często obracam i polewam sosem. Na połowę czasu przed końcem pieczenia, odkrywam naczynie i pozwalam mięsu nabrać chrupkości. Taka szynka ma niesamowity aromat!

 

 

Uszka

Ciasto na pierogi: 1kg mąki, 2 jajka, trochę ciepłego mleka, 4 dag masła, sól. Ciasto zagnieść na stolnicy. Podzielić na części na raz do rozwałkowania. Pierogi: Mąkę wymieszać z jajkiem, solą i wodą, wyrobić niezbyt twarde ciasto. Rozwałkować, pokroić w kwadraty (ok.4 x 4 cm), nakładać nadzienie. Zlepiać w trójkąty. Nadzienie: 10 dag suszonych grzybów, 1 cebula, 1 jajo, sól, pieprz Grzyby namoczyć, ugotować, odcedzić, przepuścić przez maszynkę (wywar można zużyć do zupy lub sosu). Cebulę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na tłuszczu na złoty kolor, dodać grzyby, ostudzić. Następnie wbić do grzybów jajko i dobrze wymieszać, doprawić solą i pieprzem. Uszka gotować we wrzącej, osolonej wodzie. Po wyjęciu układać na półmisku i polewać masłem, aby się nie posklejały.

''Plendzle'' ziemniaczane .

1,5 kg ziemniaków 300 ml mleka , 2 cebule 5 dag maki pszennej 1 jajko , 1 żółtko smalec lub oliwa do smażenia sól, ewentualnie czosnek . Ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce razem z cebula. Odcedzić sok ,masę ziemniaczana zalać wrzącym mlekiem i wymieszać . Dodać make i jajka , oraz czosnek , posolić .Smażyć i od razu podawać. Można podawać z cukrem , dżemem lub śmietaną można popijać maślanką.

Gęś pieczona, mocno aromatyczna

Składniki: gęś - ok. 2 kg 2 ząbki czosnku dwie czubate łyżki majeranku 3-4 szare renety - z żadnymi innymi nie smakuje tak cudnie! borówki z gruszkami ( jabłkami ) Sposób przygotowania: Wraz z nowo modą przywędrował na nasze stoły indyk. Polska tradycja nakazywała na Boże Narodzenie gęsinę. Od Św. Marcina czyli od 11 listopada zaczyna się sezon na gęsi. Co poniektórzy wzdychają, że tłuste, kaloryczne, ale za ten smak... Gęś przede wszystkim należy bardzo dobrze oczyścić ze stosin (pozostałości po piórach). Następnie myję ją dokładnie i solidnie nacieram solą wewnątrz i na zewnątrz. Rozdrabniam 2 ząbki czosnku i nacieram nimi gąskę. Wkładam do naczynia, w którym będzie pieczona i posypuję słuszną porcją majeranku. Odstawiam na kilka godzin. To szansa dal gęsi by wchłonęła sól dla smaku, czosnek i majeranek dla aromatu. Krótko mówiąc byśmy mogli ją jeść z większym jeszcze apetytem. Przed wstawieniem do pieca do środka zawsze wkładam umyte jabłka. Potrawę nakrywam folią aluminiową. Piekę w temp. 250 st. C. Gąska wędruje do pieca na ok. 2 godziny, ale trzeba sprawdzać czy robi się już miękka . Na 30 min przed końcem pieczenia zdejmuję folię i zmniejszam temperaturę do 200 st. C. Przez te pół godziny pięknie się przyrumieni na złoty kolor a skórka stanie się chrupka. Dzięki tej złocistości i aromatowi nasi goście rzucą się na nią jakby nigdy nic nie jedli. A przecież wszyscy w Boże Narodzenie cierpią na przejedzenie. Całości efektu dopełnią borówki z gruszkami.

Kaczka pieczona mocno owocowa

Składniki: kaczka - około 2 kg 4 kwaśne i twarde jabłka szklanka białego, wytrawnego wina łyżka masła łyżka tymianku łyżka majeranku łyżka soku z cytryny sól pieprz Sposób przygotowania: Kaczkę myję dokładnie, następnie dokładnie suszę. Nacieram wewnątrz i na zewnątrz solą i przyprawami. By mięso aromatu nabrało, zawijam je w folię i wstawiam do lodówki na kilka godzin. Następnie układam na blasze lekko posmarowanej oliwą [tak, by tylko kaczka w pierwszych chwilach pieczenia do niej nie przywarła], na około układam ćwiartki jabłek. Całość polewam odrobiną stopionego masła. Kaczkę wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni - w tej temperaturze piekę kaczkę 15 minut. Następnie zmniejszam temperaturę do 170 stopni i piekę kaczkę około 70-90 minut - innymi słowy, aż będzie miękka. W czasie pieczenia kaczkę bardzo często [kilkanaście razy] polewam winem i wytworzonym sosem. Takie ptactwo wyśmienite zarówno na gorąco jak i na zimno z czymś słodkim- na przykład borówkami.

Pierożki drożdżowe

Składniki: ciasto: pół kilograma mąki przedniej jakości torebka drożdży instant 3 "czubate" łyżki oliwy extra vergine znaczna łyżeczka soli ciepła woda - około szklanki żółtko farsz: kilogram kiszonej kapusty garść albo dwie, albo jeszcze lepiej trzy suszonych grzybów dwie średniej wielkości cebule sól pieprz oliwa albo jeszcze lepiej olej lniany przyprawa maggi łyżka tartej bułki Sposób przygotowania: Ciasto zaczynam od wyrobienia mąki z solą, drożdżami i wodą - wody dodaje tyle, by otrzymać ciasto o średniej twardości - tak by plastycznie układało się pod rękoma. Kiedy ciasto dobrze wyrobione, gładkie dodaję do niego oliwę i znowu wyrabiam, aż ciasto wchłonie całą oliwę i będzie błyszczące i doskonale nie łączące się ze stolnicą. Teraz ciasto ląduje w misce, miska jest nakryta ściereczką i odstawiona w ciepłe miejsce. Czas na farsz. Najpierw grzyby - zalewam je wrzątkiem, odstawiam na kilka chwil i potem gotuję do miękkości - to znaczy, kiedy będą na tyle miękkie na ile grzyby suszone mogą być miękkie. Grzyby odcedzam, zaś w wodzie, w której się gotowały będę gotować kapustę - dzięki temu farsz będzie bardzo aromatyczny smakiem grzybów. Potem kapusta - najlepsza taka, co już kiszona z marchewką i dużą ilością kminku - warto w sklepie zajrzeć do kilku beczek i wybrać właśnie taką, a potem ją spróbować! Jeśli bardzo kwaśna, przelewam ją kilka razy wodą na sitku. Jeśli zaś kwaśna w sam raz, a powinna być zdecydowanie kwaśna, ładuję ją do garnka, zalewam wodą od grzybów, tak by przykryła kapustę i gotuję do średniej miękkości na dużym ogniu - powinna być chrupiąca ,a nie rozgotowana! W trakcie gotowania należy dodać kilka razy wody. Kapustę odcedzam i dość mocno po wystygnięciu odciskam. Kapustę kroję na małe kawałki - tak, tak, nie mielę ale kroję - nadzienie będzie wtedy miało zdecydowany smak i różnorodną fakturę - w całej pełni objawi swoje bogactwo klimatu wigilijnego. Grzyby kroję na bardzo drobne paseczki i dodaję do pokrojonej kapusty. Na oliwie lub na oleju lnianym [ma doskonały aromat, należy jednak kupując go, dokładnie go sprawdzić, bardzo dużo bowiem podróbek się zdarza] podsmażam do ślicznego zeszklenia bardzo drobniutko posiekane cebule. Kiedy cebula prawie przezroczysta, dodaję kapustę z grzybami, tartą bułkę, sól, pieprz i maggi. Całość smażę na dużym ogniu, cały czas mieszając przez kilka minut - by smaki się dokładnie odkryły. Teraz farsz przekładam do miski, uklepuję i odstawiam do wystygnięcia - dzięki temu będzie go łatwiej pakować do pierożków. W tej chwili ciasto z całą pewnością a będzie wyrośnięte. Dzielę je na kilka mniejszych porcji i rozwałkuję każdą na placek o grubości mniej więcej pół centymetra [trzeba podsypywać dużo mąki, bowiem ciasto lubi się lepić wałka i stołu]. Placki kroje na kwadraty o wielkości 10 cm na 10 cm, na każdy taki kwadrat nakładam naprawdę słuszną porcję farszu. Brzegi kwadratu zwilżam wodą i je sklejam. Dla piękności brzegi pierogów dekoruję, naciskając je widelcem. Pierogi smaruję z jednej strony rozbełtanym żółtkiem i układam na blasze [oczywiście stroną z żółtkiem do góry]. Pierogi piekę w temperaturze 180 stopni przez około 15 minut - powinny być cudownie złote na wierzchu. Doskonałe na gorąco, na zimno, po odgrzaniu.

,,laponiada''

-3 cytryny -2 limonki -1 garść rodzynek -8 skórek egzotycznych owoców -5 łyżek cukru -2l wody -1l soku z wyciśniętych owoców ---------------------------- zamieszać i wstawić do lodówki na 1 godz. na końcu udekorować bitą śmietaną i 2 ziarnkami kawy.

Kompot wigilijny z suszu

Proporcje na ok. 10 porcji 25 dag suszonych owoców (śliwki, jabłka, gruszki, morele, rodzynki), kilka goździków, kawałek cynamonu, 1/2 szklanki cukru, 2 1/2 l wody Wodę zagotować z goździkami i cynamonem, wsypać cukier. Do wrzątku wrzucić owoce, gotować 2-3 minuty. Odstawić pod przykryciem, żeby owoce napęczniały. Nałożyć owoce do kompotierek, zalać syropem. Podawać ciepły.

Kompot z suszonych fig, moreli i gruszek

Proporcje na ok. 6 porcji 6 suszonych moreli, 4 połówki suszonych gruszek, 4 figi, kilka goździków, kawałek cynamonu, 1/2 szklanki cukru, 1 1/2 l wody Figi i morele przekroić na połówki, gruszki podzielić na mniejsze cząstki. Wodę zagotować z goździkami i cynamonem, wsypać cukier. Do wrzątku wrzucić owoce, gotować 2-3 minuty. Odstawić pod przykryciem, żeby owoce napęczniały. Nałożyć owoce do kompotierek, zalać syropem. Podawać ciepły.

Kompot z suszonych śliwek

500 G suszonych śliwek cukier do smaku kawałek cynamonu 2-3 goździki skórka z cytryny Umyte śliwki zalać przegotowaną wodą, moczyć przez noc. Ugotować dodając cukier, cynamon, goździki, skórkę z cytryny. Podawać mocno schłodzony.

owocowy soczek

4 jabłka 4 brzosk...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin