KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO.doc

(26 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA DZIECI UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU GŁĘBOKIM

KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA DZIECI UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU GŁĘBOKIM

 

 

Temat zajęć: „SEROWE PRZYSMAKI” – stymulacja polisensoryczna

z użyciem serów i produktów regionalnych. 

 

 

Cele:

-          dostarczanie wrażeń zapachowych, smakowych, czuciowo – dotykowych i słuchowych,

-          zapoznanie uczniów z serami o różnej konsystencji,

-          ukazanie możliwości konsumpcji sera (na chlebie plasterki, kostki, łyżeczką), 

-          kształtowanie zasad właściwej konsumpcji i zachowania się przy stole:

-          oczekiwanie na swoją kolejkę,

-          wycieranie ust serwetką,

-          rozwijanie komunikacji pozawerbalnej.

 

 

Metody:

-          stymulacja polisensoryczna,

-          metoda „ pomocne dłonie” wg F. Affortil,

-          metoda „dwuczłowieka”  wg S. Kowalika,

-          metoda Jana van Diecka.

 

 

Forma pracy:

-          zajęcia grupowe z indywidualnym podejściem do uczniów.

 

 

Literatura:

-          J. Carr :  „Pomoc dziecku upośledzonemu”,

-          J. Kielin : „ Rozwój daje radość”.

 

 

Pomoce:

Fartuszki, serwetki, miseczki, kubki, łyżeczki, taca, sery o różnych smakach i konsystencjach (żółty, kminkowy, topiony, homogenizowany itp.), pieczywo białe i ciemne, magnetofon z muzyką relaksacyjną.  

 

 

Przebieg zajęć:

 

I.              Zajęcia wstępne:

a)     Zajęcie wygodnych miejsc wokół stołu.

b)     Przywitanie dzieci słowno – muzyczne (Witaj Agatko, witaj Agatko, witam Cię dziś), połączone z uściskiem ręki i założeniem uczniom fartuszków.

Włączenie muzyki relaksacyjnej. 

 

 

 

II.                 Zajęcia właściwe:

Prezentacja połączona ze stymulacją polisensoryczną oraz degustacją

a)     Prezentacja sera żółtego (twardy krowi – owczy regionalny):

-          sekwencja: dotyk – zapach – smak,

-          konsumpcja sera na pieczywie białym (pszenne).

b)     Prezentacja sera o konsystencji „gumy” (Camembert z grzybkami – kminkowy regionalny):

-          sekwencja: dotyk – zapach – smak,

-          konsumpcja sera na ciemnym pieczywie (żytnie).

c)     Prezentacja  serków topionych (szynkowy – naturalny):

-          sekwencja: dotyk – zapach – smak,

-          degustacja na szpatułkach ( kosteczki).

d)     Prezentacja sera białego homogenizowanego  (słodki z truskawkami – ostry z  papryką):

-          sekwencja: dotyk – zapach – smak,

-          degustacja łyżeczkami w kubeczkach.

 

 

III.              Zajęcia końcowe:

a)     Wyłączenie muzyki.

b)     Wycieranie ust serwetkami.

Podejście do każdego ucznia, zrzucenie  fartuszków - oznajmienie o zakończeniu zajęć.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin