Scenariusz zajęć Zabawa andrzejkowa.doc

(38 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ „ ZABAWA ANDRZEJKOWA ”

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „ ZABAWA ANDRZEJKOWA ”

 

Zajęcia:              grupa profilaktyczno-wychowawcza ( klasa V )

i grupa edukacyjno – rozwojowa (klasa VI i gimnazjum )

 

Temat:               Zabawa Andrzejkowa

 

 

Prowadząca:  Dorota Ławecka - Bednarska

 

Cele ogólne zajęć:

-         rozwijanie kontaktów interpersonalnych,

-         nabywanie umiejętności komunikacyjnych i aktywnego słuchania,

-         rozwijanie umiejętności przekazywania informacji zwrotnych,

-         kształtowanie umiejętności dokonywania wyboru,

-         kształcenie umiejętności współdziałania w grupie oraz umacniania poczucia przynależności i więzi z zespołem

-         zachowanie ładu i porządku w trakcie zajęć ( przestrzeganie ustalonych wspólnie zasad )

-         rozwój wyobraźni,

-         zdobywanie nowych wiadomości – zapoznanie wychowanków z tradycjami i wróżbami andrzejkowymi.

 

Metody:              Zajęcia oparte będą głownie na metodach aktywnych takich jak:

                            zabawa, ćwiczenia ruchowe, taniec, praca w grupach, praca w

                            kręgu, rozmowa, mini – wykład.

 

Przebieg zajęć:

1.     Rundka rozpoczynająca:

Uczestnicy siedzą w kręgu i mówią kolejno o ważnych wydarzeniach z ostatniego tygodnia, o swoim samopoczuciu oraz przedstawiają propozycje dotyczące dzisiejszego spotkania.

Celem rundki jest rozwijanie umiejętności aktywnego słuchania, dokonywania wyboru, koncentracji oraz budowania zaufania.

 

2.     Zabawa wprowadzająca – ruchowa

Celem zabawy jest rozgrzewka dzieci po rundce wstępnej. Dzieci uczą się dokonywania wyboru jednej osoby rozpoczynającej zabawę, zdobywają umiejętność porozumiewania się oraz ćwiczą współdziałanie w grupie i przestrzeganie ustalonych zasad zabawy.

 

 

3.     Zabawa grupowa – „Wróżby andrzejkowe”

a)     ustawianie butów- „wyścig butów”

b)    rzut butem przez lewe ramię

c)     „serduszko z imionami” – losowanie imienia

d)    „losy z koła” – kim zostaniesz w przyszłości?

e)     „mówiące karty”

f)      rzut kośćmi

g)    „kubeczki”

h)    zapałkowe wróżby

i)      wróżba ankietowa

Celem zabawy jest integracja grupy i umiejętność współdziałania w grupie. Dzieci rozwijają umiejętność dokonywania wyboru i podejmowania decyzji. Zdobywają możliwość okazywania i wyrażania uczuć oraz rozwijają wyobraźnię.

 

4.     Rozmowa o tradycjach andrzejkowych i wspólny poczęstunek.

Celem rozmowy jest dostarczenie dzieciom nowych informacji na temat Andrzejek oraz ogólny rozwój grupy. Prowadząca mówi o tradycjach wróżenia sobie w „Katarzynki” i „Andrzejki”. Uczestnicy nabywają umiejętności prawidłowej komunikacji i aktywnego słuchania jak również umiejętności zachowywania się przy stole podczas jedzenia.

Mini –wykład: Już dawno ludzie sobie przepowiadali. Wróżby pochodzą z Grecji. W tym mieście żyła piękna Delfy i dobra wróżka Pytia która wróżyła ludziom z całej Europy. Grecka nazwa męża – mężczyzny brzmi „andreas”. I to ta nazwa sprawiła, że Świętego Andrzeja zaczęto uznawać za tego co rozdaje mężów, a dzień jego pamięci poświęcono dziewczęcym wróżbom. Jednak wróżymy sobie wcześniej, tzn.  w wigilię imienin Św. Andrzeja. Z wróżbami wiążą się rożne powiedzenia i przysłowia, np. „Na Św. Andrzeja dziewczynom z wróżby nadzieja” lub „Noc Andrzeja Świętego przyniesie nam narzeczonego”. Ale nie tylko dziewczyny sobie wróżyły. Chłopcy czynili to w wigilię Św. Katarzyny tj. 24 listopada i wróżby te nazywały się „Katarzynki”. Zwyczaj ten nie przetrwał do dziś bo obecnie chłopcy i dziewczęta wróżą sobie wspólnie w „Andrzejki”. Wróżby były bogate i różnorodne i zwane były wcześniej „Jędrzejkami”. Część wróżb, które robiliśmy dzisiaj też pochodzi z tamtych czasów.

 

 

5.     Zabawy taneczne przy muzyce.

Głównym celem zabawy tanecznej jest ruch cielesny. Ponadto dzieci rozwijają umiejętności interpersonalne i ćwiczą przełamywanie i pokonywanie barier. Rozwijają umiejętność dogadywania się, np. w doborze muzyki do tańca.

 

 

 

6. Porządkowanie sali.

Zwrócenie uwagi na pozostawienie ładu i porządku na sali po zajęciach. Zachęcania wszystkich uczestników do robienia porządków w sali.

 

7.     Rundka końcowa.

Dzieci siedzą w kręgu i kolejno wypowiadają się na temat zajęć ( co im się podobało, a co nie..., z kim się dziś dobrze czuli...itp. ). Celem jest rozwój umiejętności aktywnego słuchania oraz przekazywania informacji zwrotnych i mówienia wprost.

 

Potrzebne materiały

-         materace

-         pomoce plastyczne ( kartki, mazaki, nożyczki )

-         karty obrazkowe

-         kości

-         kubki

-         pomoce do wróżb ( przygotowane opisy wróżb )

-         magnetofon oraz płyty CD lub kasety

 

 

Uwagi:

W trakcie zajęć prowadzący będzie podążał za aktywnością dzieci i brał pod uwagę ich propozycje. Dlatego też, nie wszystkie propozycje zabaw i wróżb przedstawione w scenariuszu muszą być zrealizowane.

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęć opracowała

i zajęcia przeprowadziła

Dorota Ławecka - Bednarska

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin