scenariusz Przybycie wiosny.doc

(35 KB) Pobierz

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA

GRUPA  RODZINKOWA - DZIECI 3-6 LETNIE                                      

TEMAT : „ Przybycie wiosny”

CELE OGÓLNE : - rozpoznawanie charakterystycznych cech pór roku

                              - wdrażanie do uważnego słuchania tekstu wiersza

                              - wypowiadanie się prawidłowo zbudowanymi zdaniami

                              - nabycie umiejętności wyciszenia się i relaksacji

                              - doskonalenie umiejętności czytania 

CELE SZCZEGÓŁOWE : dziecko:- potrafi rozpoznawać i nazwać charakterystyczne cechy pór rok

                                            - uważnie słucha tekst wiersza

                                            - wypowiada się na podany temat

                                            - potrafi współdziałać z partnerem w czasie ćwiczenia relaksacyjnego

                                            - potrafi przeczytać proste wyrazy

METODY : czynna, słowna, oglądowa

FORMY : grupowa, zespołowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE :obrazki czterech pór roku, sylwety dotyczące poszczególnych pór roku, tekst wiersza „ Przybycie wiosny” -autor: B. Forma, materiał muzyczny do zabawy ruchowej, muzyka relaksacyjna, fragmenty utworu A.Vivaldiego „Cztery pory roku – Wiosna”, wiosenny koszyczek, wyrazy do przeczytania przez starsze dzieci, kartki z bloku, kredki świecowe.

 

                                                PRZEBIEG  ZAJĘCIA

-  Dzieci w takt muzyki poruszają się po sali w różnych kierunkach, gdy muzyka cichnie dzieci

   zamieniają się w „kwiaty”- przykucają i naśladują rosnące kwiaty, na zakończenie zabawy 

   wspinają się na palce i obracają wokół własnej osi.

- Dziecko wskazane przez nauczycielkę szuka zostawionego przez „Panią Wiosnę” koszyczka.

  W koszyczku przystrojonym wiosennymi kwiatami, dzieci znajdują list od wiosny.

- Nauczycielka czyta list - wiersz :   „Spojrzał w okno mały Paweł

                                                      a w ogrodzie wiosna...

                                                      Świeżą trawę, przebiśniegi

                                                      w koszu nam przyniosła.

                                                                        Obudziła pąki kwiatów

                                                                        w parku i ogrodzie.

                                                                        Zapomnijcie moi mili

                                                                        o śniegu i chłodzie.

                                                                   

                                                       Pożyczyła od słoneczka

                                                       garść ciepłych promieni.

                                                       Gdy ogrzeje nimi ziemię

                                                       świat się zazieleni.

-         Dzieci wypowiadają się na temat wiersza, zwracanie uwagi na wypowiadanie się całym zdaniem.

-         Na tablicy wiszą cztery obrazki przedstawiające pory roku. Dzieci nazywają pory roku i wymieniają  ich cechy charakterystyczne. Dzieci umiejące czytać wybierają i przyczepiają

pod obrazkami odpowiednie napisy.

Spośród sylwet charakteryzujących różne pory roku dzieci wybierają te – które pasują do wiosny i przyczepiają je pod odpowiednim obrazkiem.

-         Zabawa relaksacyjna.

Dzieci siadają na podłodze w parach. Jedno jest fotelem ( siad płaski podparty), a drugie wypoczywającym. Fotelik łagodnie się kołysze ( przód-tył). W tle muzyka relaksacyjna.

Po chwili następuje zmiana w parach.

-         Praca przy stolikach.

Dzieci słuchają utworu A.Vivaldiego „Cztery pory roku - Wiosna” i rysują to, z czym kojarzy im się  muzyka.

Gdy skończą rysować – opowiadają treść swojego rysunku.

 

Opracowała:

mgr Ewa Walczak-Bugała

Zgłoś jeśli naruszono regulamin