Oswoić znaczy stworzyć więzy - w czym tkwi piękno i radość przyjaźni.doc

(36 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IIa opracowany przez mgr Izabelę Lewkowicz-Dziuba

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IIa  opracowany  przez mgr Izabelę Lewkowicz-Dziuba

 

Temat: „Oswoić znaczy stworzyć więzy” – w czym tkwi piękno  i radość przyjaźni?

 

 

Motto: „Lecz jeśli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować.

Będziesz dla mnie jedyny na świecie i ja będę dla Ciebie  jedyny na świecie.”

 

Cele ogólne:

- czytanie na poziomie semantycznym i krytyczno-twórczym,

- umiejętność szukania w tekście informacji i posługiwania się nimi,

- kształtowanie wrażliwości,

- wzbogacenie słownictwa,

- kształtowanie umiejętności precyzyjnego formułowania odpowiedzi.

 

Cele szczegółowe:

·        uzasadnia swoje zdanie,

·        potrafi pracować w grupie,

·        rozwiązuje problem,

·        dostrzega wartości przyjaźni,

·        komentuje przeczytane fragmenty tekstu,

·        wyraża refleksje na temat sentencji,

·        umiejętnie formułuje własne wypowiedzi,

·        zapisuje rodzinę wyrazów

·        uzupełnia związki frazeologiczne.

 

Metody:

            Dyskusja, praca z tekstem, notatka graficzna, problemowa

 

Formy:

            Indywidualna, praca w grupie

 

Przebieg lekcji:

 

I Czynności wstępne:

1.Przywitanie uczniów.

2. Sprawdzenie obecności.

3. Ukazanie celów lekcji.

4. Sprawdzenie zadania domowego – odczytanie sentencji, wybór najciekawszej i zapisanie jej jako tematu zajęć.

 

II Część zasadnicza:

 

1.Nauczyciel prosi o odczytanie z podziałem na role rozdziału XXI (Lis, Mały Książę, narrator)

 

2. Podział klasy na 11 grup i przydzielenie pytań do opracowania:

   1 grupa: Dlaczego Mały Książę wyruszył w podróż? Czego szukał?

   2 grupa: Z kim Mały Książę rozmawia o przyjaźni?

   3 grupa: W jakich okolicznościach doszło do spotkania Małego Księcia i Lisa?

   4 grupa: Czego Lis oczekiwał od Małego Księcia?

   5 grupa: Co to znaczy „oswoić” według Lisa?

   6 grupa: Jak zdobyć przyjaciela według recepty Lisa?

   7 grupa: Dlaczego ludzie nie mają przyjaciół?

   8 grupa: Co to znaczy „widzieć sercem”? Co jest ukryte przed wzrokiem?

   9 grupa: Co to znaczy, że „stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to, co

                oswoiłeś?

   10 grupa: Lis mówi, że „decyzja oswojenia niesie ze sobą ryzyko łez”. Skąd te 

                   łzy?

   11 grupa: Co symbolizuje Lis?

 

3. Zapisanie wniosków dotyczących powyższych pytań na tablicy.

 

4. Rozmowa o tym, co dzięki przyjaźni zyskał Mały Książę, a co Lis? Wnioski  końcowe zapisane w formie notatki:

  Mały Książę wiele nauczył się od Lisa, pojął czym jest przyjaźń, a czym miłość, zrozumiał, że kocha Różę. Lis zyskał coś „ze względu na kolor zboża”

które odtąd zawsze będzie mu się kojarzyło z przyjacielem.

 

5. Odnalezienie w wypowiedziach Lisa złotych myśli.

 

6. Ćwiczenia słownikowe:

 

* uzupełnienie rodziny wyrazów słowa „przyjaźń” (rozsypanka na tablicy) i 

     podpisanie części mowy:

     przyjaciel, przyjaźń, przyjacielski, przyjacielsko, przyjaciółka, przyjaźnić się,

     zaprzyjaźnić się,                          

 

* Odnalezienie  związków frazeologicznych, w których występuje słowo 

      „przyjaźń” (praca ze słownikiem frazeologicznym)

     przyjaciel domu, przyjacielska pomoc, utrzymywać z kimś przyjacielskie

     stosunki, radzić komuś po przyjacielsku, porozmawiać jak przyjaciel z

     przyjacielem, wyciągnąć do kogoś przyjazną dłoń, uśmiechnąć się

     przyjaźnie, darzyć kogoś przyjaźnią, prawdziwa przyjaźń, okazać komuś

     przyjaźń, żyć z kimś w przyjaźni.

 

  III Podsumowanie:

 

1.     Udzielenie odpowiedzi na pytania:

·        Ilu przyjaciół znalazł Mały Książę w ciągu swej wędrówki?

·        Kto oprócz Lisa zasłużył na miano przyjaciela Małego Księcia?

·        Dlaczego Mały Książę znalazł tak niewielu przyjaciół?

·        Jaki człowiek wg Was zasługuje na przyjaźń?

·        W czym tkwi piękno i radość przyjaźni?  - zadanie domowe

 

2.     Zadanie domowe:

Rozwiń  w 5 zdaniowej wypowiedzi jedną spośród zanotowanych na

lekcji sentencji, wykorzystaj wybrane słowa i związki z lekcji.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin