Scenariusz imprezy - Wiosenna gimnastyka ciała i umysłu.doc

(48 KB) Pobierz

SCENARIUSZ IMPREZY

” WIOSENNA GIMNASTYKA CIAŁA I UMYSŁU”

 

Sport, ruch, aktywność fizyczna są podstawą prawidłowego, zdrowego funkcjonowania każdego człowieka, zwłaszcza młodego, wpływają na jego prawidłowy rozwój. Jednocześnie stanowią alternatywę spędzania wolnego czasu. Zaangażowanie w sport i zdrową rywalizację daje możliwość kształtowania prawidłowych postaw, zachowań i emocji.

Nauka szkolna często sprawia trudności i spotyka się z niechęcią ze strony uczniów. Ukazanie im, że utrwalanie zdobytej wiedzy w połączeniu z ruchem nie zawsze musi być nudne i nieprzyjemne.

 

TEMAT ZAJĘĆ: gry i zabawy sportowe, ćwiczenia utrwalające podstawowe wiadomości z

                               zakresu języka polskiego

ZAJĘCIA: dla wszystkich wychowanków internatu

ORGANIZATORZY: Magdalena Jankowska

                                       Dorota Woźny

UCZESTNICY: 3 grupy 6 – osobowe zróżnicowane pod względem płci i wieku

CZAS TRWANIA: 1,5 godz.

FORMY: grupowa, zespołowa, indywidualna

METODY: zadaniowa, zabawowa, ruchowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: pachołki, szarfy, piłki, koce, ławeczki, kije do hokeja, kartki z

                                                wyrazami, flamastry

CELE:

·     utrwalanie podstawowych wiadomości z zakresu języka polskiego,

·     wdrażanie do kulturalnego zachowania się podczas zajęć i przestrzegania ustalonych wcześniej zasad,

·     wytwarzanie pozytywnej motywacji do działania i wysiłku umysłowego,

·     integracja grupy poprzez tworzenie warunków do wspólnej zabawy,

·     rozbudzanie aktywności ruchowej,

·     rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej.

 

 

 

PRZEBIEG IMPREZY

 

1.    Przywitanie wszystkich uczestników i zaproszenie do wspólnej zabawy.

2.    Przedstawienie celów imprezy i zasad obowiązujących podczas jej trwania.

 

Osoba prowadząca nawiązuje do nadejścia nowej pory roku charakteryzującej się budzeniem się do życia całej przyrody po zimowym śnie. Zachęca do przebudzenia i rozruszania również naszych organizmów, zwraca jednak uwagę na znaczenie i wagę równomiernego rozbudzenia rozwoju fizycznego jak i umysłowego. Proponuje więc udział w zajęciach, które mogą przyczynić się do tego przebudzenia.

Przy każdej konkurencji prowadzący szczegółowo omawia sposób wykonania zadania i zapoznaje z zasadami oceniania i punktowania konkurencji. Punkty przyznawane są po każdej konkurencji, za umiejętności sportowe i umysłowe.

 

3.    Rozgrzewka

·    uczestnicy jak najszybciej biegną do wyznaczonego miejsca i wracają,

4.    Slalom z piłką

·    uczestnicy pokonują trasę slalomu tocząc piłkę za pomocą kija hokejowego, docierają do wyznaczonego miejsca i wykonują zadanie umysłowe: losowo wybierają odwróconą, leżącą na podłodze kartkę, odczytują wyraz i uzupełniają odpowiednią literą : u, ó, rz, ż, ch, h; po wykonaniu zadania wracają szybko na miejsce

 

DRUŻYNA I

DRUŻYNA II

DRUŻYNA III

g..ra

r..ra

..udy

..ałas

wie..a

..eka

og..rek

k..ra

s..ab

..istoria

..ołądek

po..ądek

pi..ro

b..ty

..mura

..erbata

b..uch

..ebro

 

 

 

 

5.    Latający dywan

·    konkurencja polega na jak najszybszym przemieszczeniu się całej drużyny na przeciwległą stronę za pomocą przeciągania na kocu poszczególnych zawodników, po przetransportowaniu wszystkich zawodników drużyna może przystąpić do wykonania kolejnego zadania, którym jest ułożenie tekstu z rozsypani wyrazowej

 

już ozimina szumieć zaczyna

że nie powróci mróz

i po tym można od razu poznać

że wiosna jest tuż tuż

 

6.    Tor przeszkód

·    każdy zawodnik pokonuje tor przeszkód złożony z następujących ćwiczeń: przejście po ławeczce – równoważnia, przechodzenie przez szarfę, podrzucenie piłki z równoczesnym klaśnięciem w dłonie; następnie podbiega do rozłożonych kartek, losowo wybiera jedną i w wyrazie podkreśla samogłoski; po wykonaniu zadania wraca szybko na miejsce

 

DRUŻYNA I

DRUŻYNA II

DRUŻYNA III

mak

mata

Monika

lot

koza

papuga

kot

krata

Dorota

las

kita

kanarek

sad

koło

Patrycja

lis

lato

motylek

 

 

7.    Bieg tyłem

·    każdy zawodnik na starcie otrzymuje karteczkę z wyrazem, biegnie tyłem w oznaczone miejsce i musi przyporządkować wyraz do odpowiedniej planszy: rzeczownik, czasownik, przymiotnik; skacząc obunóż wraca na miejsce.

 

 

RZECZOWNIK

CZASOWNIK

PRZYMIOTNIK

szafa

mama

książka

paprotka

kurtka

ręka

biega

sprząta

kupuje

rysuje

czesze się

odrabia

zielony

błyszczący

mały

słodki

kwaśny

niebieski

 

 

8.    Kozłowanie piłki

·    ponownie zadaniem całej grupy jest przemieszczenie się w jak najszybszym czasie na drugą stronę Sali; pierwszy zawodnik biegnie kozłując piłkę, po dotarciu na miejsce kula ją w kierunku pozostałych zawodników ze swojej drużyny, czynność ta jest powtarzana do momentu dotarcia ostatniego zawodnika na miejsce; wówczas drużyna przystępuje do rozwiązania zadania, którym jest ułożenie 7 – wyrazowego zdania z podanym słowem

 

DRUŻYNA I

DRUŻYNA II

DRUŻYNA III

słońce

ptaki

kwiaty

 

 

9.    Taniec integracyjny wszystkich: zawodników i kibiców.

10.  Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród.

11.  Podsumowanie, podziękowanie za uczestnictwo. Wyrażenie nadziei, że aktywny wypoczynek, ale także i wysiłek umysłowy mogą być dobrą zabawą niosącą wiele przyjemności.

 

 

Mgr Magdalena Jankowska

Mgr Dorota Woźny

Zgłoś jeśli naruszono regulamin