SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GR. IV
PROWADZONYCH PRZEZ KATARZYNE KOPROWSKĄ
Temat kompleksowy: Płynie, cieknie, kapie…kto ją złapie - ( doświadczenia z wodą).
Temat szczegółowy: Laboratorium pod chmurką – zabawy badawcze z wodą.
Cele ogólne:
ü Rozwijanie umiejętności przeprowadzania prostych doświadczeń i wyciągania wniosków. Wzbogacanie zasobu słownictwa dziecka.
ü Wyzwolenie wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie, odkrywanie, przeżywanie, działanie.
ü Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wypowiedzi kolegów.
Cele szczegółowe:
ü doskonali logiczne myślenie
ü wie jak się oczyszcza brudną wodę
ü sprawdza rozpuszczalność w wodzie niektórych substancji (cukier, sól, mąka)
ü sprawdza co pływa a co tonie w wodzie
ü wie, które przedmioty szybciej wchłaniają wodę, a które nie
ü rozumie zjawisko parowania wody i skraplania pary ogląda i wyciąga wnioski
ü potrafi samodzielnie wyciągać wnioski z doświadczeń
ü aktywnie uczestniczy w zajęciach
ü wypowiada się na określony temat
ü odczuwa radość i zadowolenie z własnych i wspólnych działań.
ü potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę podczas prowadzonych doświadczeń
ü reaguje na sygnały umowne w czasie zabawy ruchowej
Metody: rozmowa, obserwacja, zadań stawianych dziecku
Formy: praca z całą grupą , w zespołach przy stolikach, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: plastikowe pojemniki wypełnione wodą, filtry wykonane przez dzieci, butelki z brudną wodą, plastelina, korek, piłeczki pingpongowe, spinacze biurowe, mąka, sól, cukier, monety, papierowe łódki, lusterka, spodki, muszelki, klocki drewniane, kwiatki dla każdego dziecka), kubki i łyżeczki dla każdego dziecka, słoiczki, farby, gąbka, folia aluminiowa, papier, wata, rysunek kropli wody, kredki, metalowe przedmioty
Przebieg zajęć:
1) Przywitanie się piosenką „ Błyskawica , grzmot”
Pada deszczy ..2x
Wieje wieje wiatr
Pada deszczyk ..2x
Błyskawica, grzmot..2x
A na niebie kolorowa tęcza
2)Rozwiązywanie zagadek słownych związanych z wodą (deszcz, chmura, rzeka, morze, kran)
Z góry strumieniem spływa
Przy morzu ogromna bywa RZEKA
Płynie po niebie mała albo duża,
Gdy słońce skryje świat się zachmurza CHMURA
Co tak o szyby dzwoni,
Kiedy chmura łzy roni DESZCZ
Odkręcasz go w łazience, to wielka wygoda
Zaraz umyjesz ręce, już czysta leci woda KRAN
Kąpiele w nim wspaniałe,fal szumu słuchamy.W czasie jesiennej szarugi MORZE chętnie je wspominamy.
3)Burza mózgów – po rozwiązaniu zagadek dzieci wspólnie zastanawiają się nad tym „Co wspólnego łączy te zagadki” (wszystko to woda).
4) Określanie cech wody za pomocą techniki twórczego myślenia: lista atrybutów. (Dzieci siedzą w kole, każde kolejno wypowiada się.)N. - Dokończcie zdanie: Woda jest (jaka) ........... N. - Dokończcie zdanie: Gdyby wody nie było to……..
5)Zabawa ruchowa z wykorzystaniem symboli rysunkowych – „Przed i po deszczu”. Każde dziecko otrzymuje krążek. Nauczyciel pokazuje trzy obrazki:
- dzieci stoją w rozsypce, trzymając krążek w prawej ręce lekko nad głową
naśladują świecące słońce,
- przy muzyce dzieci trzymając krążek nad głową spacerują po sali
- kałuże deszczowe – dzieci kładą krążki na dywanie i na sygnał nauczycielki
przeskakują krążki (kałuże) obunóż
6)Eksperymentowanie z wodą:
a) „Jak oczyścić wodę” – przelewanie brudnej wody do filtrów ,pod koniec zajęć wnioski co się stało z brudną wody
b)„Co pływa – co tonie” – dzieci siedzą przy stolikach każde wrzuca do wody przedmioty, niektóre toną inne utrzymują się na powierzchni. dzieci zastanawiają się nad tym dlaczego tak się dzieje i samodzielnie wyciągają wnioski na ten temat.
c)„Co się rozpuszcza a co nie” – dzieci siedzą przy stolikach, każde dostaje kubek z wodą i łyżeczkę. Na małych kartonikach przed każdym dzieckiem przygotowany jest cukier, sól, mąka, dzieci wsypują kolejno produkty, mieszają łyżeczką i sprawdzają co rozpuszcza się najszybciej a co się nie rozpuszcza.
d) „Co najszybciej wsiąka”.- dzieci wylewają wodę na watę, folię, gąbkę, kartkę
e) „Powstawanie deszczu i parowanie wody”. rozlanie wody do dwóch szklanek, na jednej położony jest spodek szklany, a na drugiej lusterko – dzieci obserwują zjawisko parowania wody i gromadzenia się pary,
,,deszcz” – szklanka przykryta spodkiem, przy podnoszeniu spodka krople wody spadają – przy podnoszeniu lusterka widoczne zaparowanie, -wyjaśnienie przez dzieci zjawiska parowania i skraplania się wody – powstawanie deszczu
f) „ Kwiatek w wodzie” – włożenie kwiatka do zafarbowanej wody, dyskusja , co stanie się z kwiatkiem, obserwacja co się stanie z kwiatkiem- ( obserwacja długoterminowa)
Po zakończeniu zabaw dzieci kończą zdanie „ Woda jest niezwykła, ponieważ….”
7 Zabawa relaksacyjna: „Tu płynie rzeczka”
8 „ Kropla wody” – przekształcenie kropli wody w coś
Tu płynie rzeczka
Tu płynie rzeczka ( wzdłuż kręgosłupa rysujemy z falistą góry na dół falistą linię)
Tędy przeszła pani na szpileczkach ( opuszkami paluszków wskazujących powoli kroczymy)
Tu stąpały słonie (całymi dłońmi powoli poruszamy się do góry)
I biegały konie ( szybko z wyczuciem stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści)
Wtem przemknęła szczypaweczka ( delikatnie szczypiąc wędrujemy)
Zaświeciły dwa słoneczka (powoli zataczamy koła)
Spadł drobniutki deszczyk ( leciutko stukamy opuszkami palców)
Czy Cię przeszedł dreszczyk? (niespodziewanie delikatnie szczypiemy dziecko w kark)
pati_label