Cele kształcenia dorosłych.doc

(55 KB) Pobierz
I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CELE  KSZTAŁCENIA

 

          DOROSŁYCH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                       MAGDALENA ZDUN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I.                   Cele kształcenia a przemiany współczesnej oświaty

 

      Cz. Kupisiewicz ujął zagadnienie celów kształcenia następująco:

 

    ,, cele  wyraża się na ogół w postaci haseł eksponujących wszechstronność rozwoju, samodzielność myślenia i działania , rozwój uzdolnień zainteresowań, wdrażanie do pracy i ustawicznego uczenia się , przygotowanie do życia

w szybko zmieniającym się świecie.‘’

 

         Przykładem rekonstrukcji celów są obrady międzynarodowej grupy specjalistów zaproszonych do współpracy w UNESCO.  Zespół  ten przygotował  podstawowe założenia w publikacji , która ukazała się w 1980 roku.  Opracowanie  prezentuje  założenia ogólne  badanego problemu , przegląd teoretycznych poglądów, stan i potrzeby w różnych częściach świata. 

         Przykładem  może   być również  zorganizowana   konferencja 

w Polsce w styczniu 1978 r., której tematem stał się model wykształconego Polaka .Nie będzie on już przykładem  encyklopedysty ,ale człowieka     mądrego o wiadomościach zintegrowanych w funkcjonalny system własnej wiedzy, wrażliwego i refleksyjnego obywatela, aktywnego społecznie, doskonalącego siebie i wzbogacającego własne siły duchowe.. Również w okresie PRL-u powstał  Raport o  stanie oświaty . Współcześnie natomiast odbywają się  międzynarodowe konferencje, kongresy , sympozja i seminaria, których tematem są między innymi cele kształcenia dorosłych.

 

 

II.               Właściwości edukacji dorosłych a stanowienie jej celów

 

       Aksjologiczna problematyka edukacji ludzi dorosłych nabiera coraz większego znaczenia. Oddaliliśmy się już znacznie od czasów, w których edukację odnoszono niemal wyłącznie do pokoleń dorastających , ale nie dorosły chociaż kiedy edukację dorosłych ujmowano  wyłącznie w kategoriach  funkcji zastępczej  w stosunku do tego , które powinno być zdobyte                     w młodszych  latach  życia. Dziś ujmujemy jej funkcję znacznie szerzej: jako pomoc świadczona  dorosłej  jednostce w dalszym rozwoju podporządkowanym dążeniu do optymalizacji  własnego życia z punktu widzenia dobra indywidualnego i społecznego zarazem.

·        Po pierwsze , cele edukacji dorosłych mają charakter propozycji kierowanych bezpośrednio do samych podmiotów , spośród  których oni  mieliby   wybrać   stosowne   dla    siebie,   zaakceptować    i odnieść w stosunku do własnej osoby. Są to, więc oferty dotyczące tego ,co jednostka może osiągnąć w procesie osobistego, autonomicznego rozwoju.

·        Po drugie,   cele  edukacji  dorosłych  odnoszą się o wiele bardziej do tych dziedzin i poziomów rozwoju osobowości, które wyznaczają kształtowanie się jej w sposób zindywidualizowany. Odnoszą się do tych procesów, które określa się dziś mianem personalizacji pojmowanej jako czynne kształtowanie samego siebie i sterowanie własnym wyborem spośród tych możliwości , jakie otwiera przed jednostką współczesne życie kulturalne.

·        Po trzecie  cele kształcenia dorosłych mają punkt odniesienia zawężony do indywidualnej koncepcji i indywidualnego planu życia. Sprawia to między innymi ,że cele te mogą pozostawać niejako martwymi, pozbawionymi atrakcyjności propozycjami, jeśli konkretne jednostki realizują takie plany życiowe, w których zamierzone rozwijanie i wzbogacanie własnej osobowości nie odgrywa własnej roli.   

 

 

III.           Istota, funkcje , cechy i wskaźniki celów

 

    Cele są to z góry oczekiwane ,świadome , planowe, a zarazem konkretne efekty procesu dydaktyczno- wychowawczego.  Efekty  te  odnoszą  się  do pożądanych zmian , które zachodzą w wiedzy, umiejętnościach, zdolnościach poznawczych i zainteresowaniach uczniów.

      Cele kształcenia w oświacie dorosłych charakteryzują się licznymi cechami. Najważniejsze z nich to ich realność i konkretność. Do ich oceny wykorzystuje się odpowiednie wskaźniki. Określają one stopień: realności celów i związanych z nimi planów działania; złożoności celów  i   związanych  z  nimi  planów  działania  ;  ekstensywności i intensywności przewidywania celów; adekwatności wyrażania w celach  i planach działalności potrzeb osobistych i społecznych; społecznej wartości celów aprobaty społecznie znaczących celów w systemie hierarchii wartości.

 

IV.           Źródła wprowadzania celów i ich treści

 

      Różne są źródła wprowadzania celów. Mogą nimi być natura ludzka i życie społeczne człowieka. Stosownie do wyróżnia się dwie grupy wyprowadzania celów:  naturalistyczną i socjologiczną.

·        W ramach naturalistycznej grupy stosowania celów wymienia się wprowadzenie ich z natury ogólnoludzkiej człowieka z indywidualnych jego właściwości i losu człowieka charakteryzującego jego bieg życia.

·        W grupie socjologicznej  natomiast cele edukacji  określa się z empirycznego stanu życia lub  ideologicznego  obrazu tego życia. 

   W    pierwszym    przypadku    są    to   cele    socjologiczno-empiryczne,

w drugim  ideologiczne.

 

     Cele mogą brać się z jakości życia człowieka. Przyjmuje się je jako  jakości życia  człowieka,  jako pochodną   jakości   świata,  w  którym człowiek egzystuje,  jakości  samego  człowieka. Dla  ustalenia  celów edukacji z jakości życia człowieka potrzebne  są  stabilne  kryteria . Według   T. Tomaszewskiego

Kryteriami jakości życia człowieka mogą być bogactwo przeżyć , poziom świadomości, poziom aktywności, twórczość, współzawodnictwo w życiu społecznym. Treści celów edukacji można określić także  z doświadczenia życiowego jednostek i grup społecznych.

 

 

 

V.                Poziomy celów edukacyjnych i kompetencje w zakresie ich

         ustalania

 

 

       UNESCO wyszczególniło takie kategorie celów oświaty dorosłych:  pośrednie i ostateczne  .

·        Pierwsze z nich są najbardziej ogólna kategorią  celów edukacyjnych.

·        Wśród ostatecznych celów  edukacyjnych zawartych w konstytucjach państw i deklaracjach międzynarodowych przywołuje się takie wartości, jak: umiłowanie wolności, sprawiedliwości, prawdy, solidarności, uczciwości, samodyscypliny, poczucie obowiązku, szacunku i tolerancji dla innych. Cele ostateczne mają charakter uniwersalny. Ostateczne cele kształcenia maja charakter globalny i regionalny. Pierwszy z nich odnosi się do systemów edukacyjnych wszystkich krajów, a drugi ogranicza się do poszczególnych regionów świata bądź państw.  Mają one tez charakter uniwersalny i swoisty. Swoistość edukacyjnych celów ostatecznych oświaty dorosłych zakłada ustawiczną reaktualizację wartości.

 

     Kto jest uprawniony do formułowania celów kształcenia? 

    Jeżeli cele pożądanych zmian wyłania się z życia człowieka, uznawanych przez niego wartości, potrzeb czy projekcji  przyszłości i jej perspektyw, wówczas   najbardziej   kompetentnymi  do  ich  formułowania  są     filozofowie. Zajmują się tym również pedagogowie , psychologowie, socjologowie , politycy  ekonomiści, zwłaszcza ci, którzy zajmują się ekonomiką oświaty. 

   Aby  cele  kształcenia  mogły służyć praktyce trzeba , muszą zostać przełożone na język konkretów. Oznacza to wyrażenie ich w kategoriach szczegółowych celów kształcenia .Przyczynia się to nie tylko do sprawniejszej

i pełniejszej ich realizacji, ale doprowadza do sytuacji, w której nauczyciele

i uczniowie uznają  cele ogólne i pośrednie  za swe cele indywidualne.  Sytuacje taką nazywa się utożsamianiem jednostki z zespołem ze względu na cel. Szczegółowym celom kształcenia  nadaje się postać operacyjną .Są nimi precyzyjne sposoby wyrażania ogólnych celów kształcenia w postaci: zadań, pytań, problemów i poleceń. Operacyjne cele kształcenia to opisy zachowań studentów, jakie maja oni przejawiać po ukończeniu  zajęć, a czego nie umieli wykonać wcześniej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIBLIOGRAFIA:

·        ,,Studia pedagogiczne- strategie kształcenia dorosłych’’ artykuł pt. ,, Miejsce celów w koncepcjach i strategiach kształcenia’’ , ,,Cele oświaty dorosłych red. Józef Skrzypczak

·        J.Półturzycki  ,,Dydaktyka dorosłych’’

·        T. Aleksander ,,Wybrane problemy edukacji i wychowania w okresie przekształceń ustrojowych’’ ,Kraków 1996

·        F. Urbańczyk,, Dydaktyka dorosłych’’   ,Wrocław 1973

·        T. Wujek ,,Wprowadzenie do pedagogiki dorosłych’’

 

7

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin