Wesole_zabawy_z_papierem.doc

(36 KB) Pobierz
mgr Iwona Dzierbicka

       mgr Iwona Dzierbicka

n-ka Miejskiego Przedszkola nr 15

                 w Zgierzu

 

 

 

                   Scenariusz sytuacji dydaktyczno- wychowawczej przeprowadzony     

                             przez Iwonę Dzierbicką w grupie dzieci 5-6 –letnich

                               w ramach zajęcia diagnozującego osiągnięcia dzieci

                                                         

 

           Temat: ,,Wesołe zabawy z papierem ” –

                                                         zabawy z  wykorzystaniem papieru.

 

 

Cele: -     rozwijanie myślenia twórczego wg technik twórczych

                ,,lista atrybutów”; tworzenie wytworów oraz nadawanie im nazwy.

-          rozwijanie twórczej ekspresji ruchowej

-          rozwijanie twórczej ekspresji plastycznej.

-          Rozwijanie oryginalności myślenia.

-          Stymulowanie zdolności metaforyzacyjnych i umiejętności tworzenia personifikacji.

 

Cele operacyjne:

-          tworzy wytwory według własnej inwencji i nadaje im nazwę,

-          improwizuje ruchowo przy muzyce

-          tworzy kompozycje przestrzenne, płaskie indywidualnie w małym zespole i w grupie z wykorzystaniem gazet .

-          podaje oryginalne określenia

-          współdziała zgodnie w zespole

-          posługuje się przymiotnikami i przysłówkami do określenia cech papieru i porównywania go z innymi przedmiotami.

 

    Metody

 

Słowne :  rozmowa, opowiadanie .instrukcja, żywe słowo ,,burza mózgów”,

                Lista atrybutów” ,,,podobieństwa”

               Oglądowe(percepcyjne): obserwacja,

               Czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań

               Techniki pedagogiki zabawy,

Forma

 

       Z całą grupą ,indywidualna, zespołowa

 

Pomoce:  chusta animacyjna, pudełko, gazety ,papiery różnego rodzaju ,muzyka, papierowa wróżka ,koperty, cukierki ,materiały plastyczne( Bloki, klej, gazety, mazaki , kredki, , plastelina, ),.znaczki w kolorach (żółty ,czerwony) ,dekoracja sali.

                  Woda ,kubeczki

               Oprawa słowno –muzyczna opracowana przez nauczycielkę na komputerze przy pomocy programów 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Przebieg:

 

                 Powitanie dzieci oraz gości. Wprowadzenie w temat zajęć.

                                          (Dzieci siedzą w kole.)

                   PACE: rytmizacja organizmu wg metody P.Dennisona

 

1.      Zabawa muz-ruchowa - ,,Siedmiokroczek” wprowadzająca

                                                   dobry nastrój w grupie.

 

2)   Ustalenie zasad zabawy na zajęciu, przypomnienie o właściwym    zachowaniu .    

 

                       -rozmowa na temat środków lokomocji

    

3)     Zabawa integracyjna wprowadzająca w tematykę zajęć

                   Pt: ,,Podróż w krainę dobrej zabawy”-

                    z wykorzystaniem chusty animacyjnej..

     Uwaga wyruszamy w podróż. Odrzutowym  dywanem.

 

 

4)          Zagadka literowa,, Tajemniczy gość”

Rozejrzycie się po klasie. W klasie ukryte są literki, które już , musicie je odnaleźć przynieś do mnie.( dzieci szukają –muz w tle.)

zawieszamy na tablicy i odczytujemy z  liter w odpowiedniej kolejności miejsce ukrycia się gościa. ,, MOTYL”

 

                           N -ka otwiera I list    

5)       Zaproszenie do zabawy z papierem ,,lista atrybutów ”

.W pudełku jest dla was niespodzianka!!!,, Weźcie do ręki . Obejrzyjcie ją dokładnie , podotykajcie , spr. czy jest gruba czy cienka, lekka czy ciężka ,powąchajcie. Będziemy kolejno opisywać jaka jest wasz papier” N- ka rozdaje papier różnego rodzaju. Co to jest a z czego go otrzymujemy?

Mój papier jest ........... dzieci podają określenia.

 

               N- ka otwiera II list

6)     Wyszukiwanie podobieństw papieru-kto znajdzie

Mój papier  jest lekki jak....

Papier szeleści  jak ....... listek

Wiemy już jaki mamy papier a co możemy jeszcze zrobić z papierem?

-podrzeć( przekonajmy się)

-          pognieść,

-          zrobić piłkę kulkę

-          dmuchać

 

                     N-ka otwiera III list

7)     Zab. Muz- ruchowa z gazetą ,,Tańcząca gazeta”

Nasza gazeta w ręku to nasz przyjaciel .

 

                     N-ka otwiera IV list

   8)   Czy potraficie coś zrobić z gazety?. Muz w tle a dzieci komponują coś z

        gazety.

        Po chwili każdy sam prezentuje swój wytwór i próbuje mu nadać

Nazwę. Każde dziecko ma za zadanie zanieść gazetę do pudełka ale  każde dziecko w inny sposób jaki tylko wymyśli.

 

 

 

 

 

                     N-ka ma teraz dla dzieci niespodziankę od wróżki.-

     ,,Popatrzcie to jest zaczarowane pudełko wrzuciliście swoje prace z gazety i       zobaczcie      co się z nimi stało? N-ka otwiera pudełko a tam......? cukierki

 

 

        To teraz kolejne zadanie: za chwilkę pani dobierze was w grupy  wg koloru. dobierzcie w grupy wg tego samego koloru ,który macie na swoich bluzeczkach .Teraz waszym zadaniem będzie wykonać coś ciekawego z waszych gazet .Dzieci komponują i przyklejają na blok.

Każda grupa swoje. Zobaczę która grupa zrobi to najciekawiej.

 

                 III podział cała grupa jeden wspólny-obraz

 

Nauczycielka kładzie na dywanie karton duży ,klej ,kolorowe gazety,

Dzieci maja za zadanie stworzyć jeden wspólny obraz i nadać mu nazwę

             

9)    Podsumowanie. Dzieci siadają przed n-ką razem ze swoją pracą.

       Omówienie pracy i nadawanie mu nazwy. Wystawka.

 

       10)  Zaproszenie wszystkich do kręgu ,,Podajemy”-( jeżeli  dzieci nie będą   znużone

         N-ka mówi teraz będziemy podawać sobie różne rzeczy z ręki do ręki   ale tak na niby. Wyobraźmy sobie ,że podaję

-          ciężkie pudło po telewizorze,

-          gorący ziemniak,

-          szklankę z gorącą woda,

-          milutką zabawkę,

-          ( muz relaksacyjna w tle) motylka- a ostania osoba z kręgu –wypuści go na wolność

 

                  Rozmowa wróżki

 

11)  Zakończenie zajęcia

,,Latający dywan „-zab. integracyjna

dzieci ponownie otrzymają latający dywan i powracają do przedszkola. 

 

 

12) Ewaluacja zajęcia

-          rozmowa ,pochwała dzieci

-          rozdanie nagród

-          zapowiedz kolejnej pracy po krótkim odpoczynku

Zabawa plastyczna ,,Wyczaruj coś z gazety”

 

 

 

 

                                                                                                     Opracowanie

                                                                                            mgr   Iwona Dzierbicka

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin