Prawo handlowe.doc

(311 KB) Pobierz
Prawo Handlowe

 

1.Prawo Gospodarcze

 

Prawo gospodarcze jak każde inne prawo reguluje pewne stosunki prawne. Prawo gospodarcze będzie się zajmowało regulacją stosunków prawnych, które powstają w przestrzeni pomiędzy państwem a podmiotem gospodarczym. Inaczej mówiąc, jest to sfera stosunków prawnych, która wypełnia przestrzeń pomiędzy państwem podmiotami gospodarczymi. Będzie interesował nas każdy podmiot gospodarczy od początku do końca, ale w wybranym zakresie; od powstania do zakończenia działalności. Prawo gospodarcze jak każde inne prawo reguluje pewne stosunki prawne.

Prawo gospodarcze będzie się zajmowało regulacją stosunków prawnych, które powstają w przestrzeni pomiędzy państwem a podmiotem gospodarczym. Inaczej mówiąc, jest to sfera stosunków prawnych, która wypełnia przestrzeń pomiędzy państwem podmiotami gospodarczymi. Będzie interesował nas każdy podmiot gospodarczy od początku do końca, ale w wybranym zakresie; od powstania do zakończenia działalności.

 

2.Prawo Handlowe

 

Gałąź prawa, w której  w skład wchodzą normy o charakterze prywatno prawnym, regulujące ustrój i organizacje podm.gospod. oraz stosunki zobowiązaniowe zachodzące między tymi podmiotami, a osobami trzecimi w stosunkach gospodarczych. żródłem są kodeksy handlowe, pr.zwyczjowe. w Polsce kodeks handlowy z 1934, konstytucja, ustawy oraz prawo miejscowe, rozporządzenia, ratyfikowane umowy międzynarod. stanowi odrębną gałąź pr.prywatnego, regulującą sytuację prawną podmiotów gosp.(kupców, sp.hand), sposoby tworzenia, rejestracji, likwidacji i upadłości przed. hand. oraz normuje typowe umowy: sprzedaż handl.,um.komiu, składu. czynności handlowe objęte są unormowaniami kod.cywilnego.

 

3.Protekcjonalizm państwa

 

Polityka państwa polegająca na ochronie produkcji i handlu krajowego przed konkurencją zagraniczną, głównie za pomocą ceł nakładanych na przewożone towary

 

 

 

 

4. Interwencjonizm państwa wobec gospodarki rynkowej

 

Całokształt polityki gosp. państwa mający na celu wpływanie na rozwój gospodarki, głównie przeciwdziałanie kryzysom i przyspieszanie wzrostu gospodarczego

 

5. Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych

6. Komunalny sektor gospodarczy

 

7. Prawo działalności gospodarczej

 

Działalność gospodarcza to działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa, oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych. Warunkiem jest aby była to działalność zarobkowa wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany, wyłączeniu podlega tzw. działalność wytwórcza w rolnictwie, w zakresie chodu i hodowli zwierząt i roślin, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa, rybactwa.

Obowiązki przedsiębiorcy:

1.      Powinien posiadać odpowiednie uprawnienia zawodowe ( lub osoba prowadząca musi takie uprawnienia posiadać)

2.      Zewnętrzne oznakowanie przedsiębiorcy , zakładu głównego oraz każdego oddziału.

3.      Identyfikacja towarów i usług ma na celu identyfikację przedsiębiorcy z towarem lub usługą przez niego sprzedaną.

4.      Korzystanie z rachunki bankowego , konieczne jest przy prowadzeniu takich transakcji, które dokonywane są z innymi przedsiębiorstwami. I przewyższają określone kwoty (według ustawy w EURO gdy wartości transakcji przekracza 3 tyś EURO)

Przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji.

Działalność gospodarcza to działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa, oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych. Warunkiem jest aby była to działalność zarobkowa wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany, wyłączeniu podlega tzw. działalność wytwórcza w rolnictwie, w zakresie chodu i hodowli zwierząt i roślin, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa, rybactwa.

 

8. Zakres przedmiotowy i podmiotowy działalności gospodarczej w świetle  ustawy z 19.11.1999 roku ( prawo o działalności gospodarczej)-

 

  1. Ustawa z 19.IX.99r. – Prawo działalności gospodarczej – obecnie obowiązuje.

Ustawa z 19.IX99r. definiuje działalność gospodarczą jako – zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz polegającą na poszukiwaniu, rozpowszechnianiu i eksploatowaniu surowców, prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły. Działalność ta ma charakter zarobkowy jeśli nie ma zarobku to nie jest to działalność gospodarcza. Wyłączona jest tu działalność rolnicza, zarządzanie własnym majątkiem (gry na giełdzie) nie są działalnością gospodarczą.

 

9. Przedsiębiorca

 

Są to osoby fizyczne i prawne prowadzące działalność  gospodarcza na własny rachunek, cechą działalności gospodarczej tych osób jest zawodowy charakter. zasady dotyczące przedsiębiorstwa to równość wobec prawa wszystkich przedsiębiorców oraz swoboda działalności gospodarczej przedsiębiorcami są osoby fizyczne i prawne lub jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. mają oznaczoną siedzibę i miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza to działalność wytwórcza, budowlana, handlowa i usługowa prowadzona w celach zarobkowych. podjęcie działalności gospodarczej przez osoby fizyczne i nie mające osobowości prawnej jednostki organizacyjne wymaga zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, a osoby prawne nie wymaga zgłaszania. mały przed. rocznie 50 pracow. przychód netto <7mln euro. śr.

 

10. Zasady, warunki i kwalifikacje działalności gospodarczej

 

Kto może prowadzić działalność gospodarczą:

§        Każdy na równych zasadach (jednakowych) każdy kto ją prowadzi to przedsiębiorca

§        Osoba fizyczna

§        Osoba prawna

§        Spółki handlowe nie posiadające osobowości prawnej  (sp. jawna i komandytowa na dzień dzisiejszy)

§        Wspólnicy spółki cywilnej

§        Mogą być oddziały i przedstawicielstwa osób zagranicznych na zasadach wzajemności ( nie każde będzie przedsiębiorcą pod warunkiem że prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy)

Przedsiębiorcą na dzień dzisiejszy i na przyszłość nie będą i nie są osoby wykonujące wolne zawody (lekarz prowadzący prywatną praktykę zawodową, prawnik, architekt).

Warunkiem podjęcia działalności gospodarczej jest zarejestrowanie się przedsiębiorcy. Rejestry przedsiębiorców są różne:

§        Od 01.01.2001r. Rejestr Sądowy, jeśli przedsiębiorca jest osobą fizyczną – rejestracja polega na wpisie do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Urząd Gminy, od 01.01.2001 będzie to wpis do Rejestru Sądowego. Ustawa z 20.08.97r. o krajowym rejestrze sadowym mówi  o tym jak wygląda Krajowy Rejestr Sądowy.

§        Krajowy Rejestr Sądowy to zbiór informacji ze wszystkich Rejestrów Sądowych od 01.01.2001r. w stosunku do każdego przedsiębiorcy będzie prowadzone identyczne postępowanie rejestrowe.

Rejestr obejmuje 6 działów nowością w rejestrze jest:

  1. dział w którym zapisywane będą wszelkie obciążenia przedsiębiorcy (kredyty, zobowiązania kontraktowe),
  2. dział w którym wykazuje się udziałowców i akcjonariuszy spółki,
  3. dział w którym ujawnia się wszelkie dane dotyczące zarządu przedsiębiorca (typy syndyk, likwidator, kurator).

 

 

 

 

 

11. Koncesja na działalność gospodarczą

 

 

Państwo ma monopol o przekazuje w drodze koncesji część swoich uprawnień jest potrzebne przy prowadzeniu niektórych dział. gospod(wytwarzanie materiałów wybuchowych,  broni, wydobycie, pł. autostrady, ochrona, pkp, lot, media) udziela kon. naczelny lub centralny organ admIN. 

 

12. Zasady działalności gospodarczej

 

Przedsiębiorcami mogą być osoby fizyczne i prawne prowadzące działalność gospodarcza na własny rachunek. Wyróżniamy dwie zasady:

1)     Równości wobec prawa wszystkich przedsiębiorców ( nie dzieli przedsiębiorstw na sektory)

2)     Swobody działalności gospodarczej ( zgodnie z nią działalnością gospodarczą może podjąć każdy dysponując jej zarejestrowania, tylko szczególe rodzaje działalności wymagają specjalnego zezwolenia.

 

13. Osoby zagraniczne w działalności gospodarczej

 

Działalność gospodarcza z udziałem podmiotów zagranicznych.

1.      Uwagi ogólne

·        Przedsiębiorstwo międzynarodowe w znaczeniu ekonomicznym: prowadzone przez osoby prawne różnej przynależności państwowej lub przez osoby fizyczne o różnym obywatelstwie.

·        Przedsiębiorstwa takie mają z reguły charakter mieszany, występują zazwyczaj jako spółki cywilne lub handlowe, a ich kapitał organ zarządzający i skład osobowy międzynarodowy.

·        Ich statut personalny wyznacza prawo państwa, w którym powstają i funkcjonują ® są one pochodną prawa państwowego, a nie międzynarodowego [Else przedsiębiorstwo międzynarodowe w sensie prawniczym].

·        Przedsiębiorstwami międzynarodowymi w znaczeniu ekonomicznym są przedsiębiorstwa działające na podstawie:

Ä     ustawy z 14.VI.1991r. o spółkach z udziałem zagranicznym,

Ä     ustawy o działalności ubezpieczeniowej,

Ä     prawa bankowego,

Ä     ustawy z 6.VII.1982r. o zasadach prowadzenia na terytorium PL działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne.

 

14. Przedmioty prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są

 

-          powinien posiadać odp. uprawnienia zawodowe, nie musi osobiście legitymować się tymi uprawnieniami, ale musi zapewnić aby działalność gospodarcza była wykonywana bezpośrednio przez osobę która takie uprawnienia posiada

-          zewnętrze oznaczenie przedsiębiorcy ma na celu ułatwić identyfikację przedsiębiorcy dotyczy zakład głównego oraz każdego oddziału i innego

-          identyfikacja towarów i usług ma na celu ochronę konsumentów i umożliwienie szybkiego odszukania przedsiębiorcy oferującego wadliwy towar lub usługę

-          na towarach powinny znaleźć się następujące informacje: oznaczenie przedsiębiorcy, adres,

-          prowadzenia rachunku bankowego

-          przestrzegania zasad uczciwej konkurencji jest podst, wymóg uczciwości gosp. Oraz poszanowania dobrych obyczajów

i słusznych interesów konsumentów

 

15. Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej obejmuje

 

Zezwolenia na działalność gospodarczą i tryb ich udzielania:

a)      zezwolenie jest aktem odmiennym od koncesji;

b)     podstawowe różnice polegają na tym, że:

-          zezwolenia nie oznaczają rezygnacji z monopolu państwowego i najczęściej dotyczą działalności gospodarczej nie objętej monopolem;

-          o zezwolenie mogą ubiegać się nie tylko podmioty niepaństwowe, chociaż dostępność w uzyskaniu zezwolenia może być zróżnicowana ze względu na właściwości podmiotowe;

-          obowiązek i warunki otrzymania zezwoleń na poszczególne rodzaje działalności gospodarczej określają odrębne ustawy;

-          zezwolenia wydają nie tylko naczelne i centralne organy administracji, lecz też terenowe organy administracji rządowej lub organy gminy;

-          udzielanie zezwoleń następuje w trybie przepisów kodeksu prawa administracyjnego, zmodyfikowanych niekiedy przepisami szczególnymi;

-          niezależnie od przyjętej nazwy zezwolenia są decyzjami administracyjnymi i podlegają ochronie oraz wzruszeniu wg zasad przyjętych w kodeksie postępowania administracyjnego;

-          wydanie zezwolenia na prowadzenie niektórych rodzajów działalności gospodarczej wiąże się przede wszystkim z wyrażaniem zgody na utworzenie – w sensie prawnym – pewnej organizacji (jednostki gospodarczej), za pomocą której można prowadzić działalność objętą zezwoleniem np. w banku, w zakładzie ubezpieczeń.

 

16. Małe i śr. Przedsiębiorstwa

 

Firma to zespół środków - rzeczy i praw majątkowych, zorganizowany w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Pojęcie „małej firmy” jest umowne i zależy od stopnia rozwoju gospodarczego państwa. Kryteriami wyróżniającymi małe firmy są:

·        zatrudnienie - umownie do 50 osób, lecz przy dużych różnicach branżowych (2-200 osób)

·        koncentracja geograficzna działalności

·        brak dominującej pozycji na rynku

·        duże zaangażowanie kapitału własnego, ograniczone zewnętrzne możliwości finansowania

·        skoncentrowana władza, płaska struktura organizacji.

Tradycyjne sfery działania małych firm:

·        usługi (gastronomiczne, hotelarskie, lekarskie, konsultingowe, bankowe)

·        handel

·        transport

·        budownictwo

·        akwizycja

·        prostytucja

Znaczenie małych firm w gospodarce.

·        wzmacniają konkurencję i system rynkowy gospodarki

·        reagują najszybciej na drobne zmiany popytowe

·        posiadają zdolność eliminowania luk  podażowych

·        są bardzo dużym i rozwijającym się rynkiem pracy

·        odgrywają dużą rolę w rozwoju i wdrażaniu innowacji

·        wzmacniają eksport

·        jako pierwsze potrafią wyjść z kryzysu gospodarczego.

Zagrożenia rozwoju małych firm.

·        trudny dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania (wysokie stopy procentowe, gwarancje)

·        brak wyspecjalizowanych instytucji udzielających gwarancje kredytowe małym firmom

·        brak kredytów długoterminowych dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą

·        brak pracowników bankowych potrafiących trafnie ocenić stopień ryzyka kredytobiorcy

·        wysokie podatki i stawki ubezpieczeniowe

·        zmiany prawne (np. wprowadzenie koncesji)

Sposoby pomocy małym firmom.

·        udostępnienie małym firmom przed wejściem na rynek nie oprocentowanego venture capital

·     ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin