Kuchnia Chorwacka.doc

(28 KB) Pobierz
Kuchnia Kubańska

Kuchnia Chorwacka

 

 

Fasola zapiekana

 

Składniki:
1 kg fasoli
1 kg cebuli
5 dag ząbków czosnku
2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
1/2 szklanki oleju lub 1/3 kostki smalcu
liść laurowy, czerwona papryka
w proszku, sól, pieprz do smaku

Opis wykonania:
Namoczoną wcześniej na noc fasolę zagotowujemy. Cebulę kroimy w plasterki, podsmażamy na tłuszczu dodając czosnek, paprykę i przecier pomidorowy. Przekładamy do naczynia żaroodpornego, a następnie dodajemy podgotowaną fasolę. Delikatnie mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem i zalewamy wodą, w której gotowała się fasola, ale tylko do wysokości za-piekanej porcji. Pieczemy ok. 1/2 godziny w piekarniku nagrzanym do temp. 180 st. C.

 

 

 

Gołąbki chorwackie

 

Składniki:
80 dag schabu bez kości
10 dag wędzonego boczku
2 cebule
3 ząbki czosnku
200 ml bulionu
200 ml białego wina
1 główka kapusty

Opis wykonania:
Z kapusty usuwamy głąb, parzymy ją przez 5 min w osolonym wrzątku, po czym oddzielamy od siebie liście. Schab kroimy na 8 plastrów, oprószamy solą, pieprzem i obsmażamy. Na pozostałym tłuszczu smażymy posiekaną cebulę z czosnkiem, natką pietruszki i vegetą. Na małym liściu kapusty układamy plaster mięsa, pokrywamy smażoną cebulą, a na wierzch kładziemy plaster boczku. Dokładnie zakładamy brzegi liścia na siebie, a następnie całość zawijamy w drugi liść. Gołąbki układamy w żaroodpornym naczyniu, zalewamy bulionem wymieszanym z winem. Zapiekamy około 40 min w temp. 200 st. C. Podajemy z młodymi ziemniakami okraszonymi sma- żonym wędzonym boczkiem.

 

 

 

Przysmak z Istrii

 

Składniki:
Ciasto naleśnikowe:
ok. 20 dag mąki
1 jajko
1 szklanka mleka
1/2 szklanki wody
szczypta soli
1 łyżka oleju

Nadzienie:
20 dag białego sera
5 dag bekonu
8 dag szynki
8 dag pieczarek
2 jajka
20 dag chleba
20 dag posiekanych pomidorów bez skórki
5 dag parmezanu
10 zielonych oliwek faszerowanych papryką
pieprz
vegeta
olej do głębokiego smażenia

Opis wykonania:
Z mąki, mleka, jajka, soli i oleju przygotowujemy ciasto na naleśniki o konsystencji niezbyt gęstej śmietany. Smażymy naleśniki i odstawiamy w ciepłe miejsce.Bekon kroimy w drobną kostkę, szynkę siekamy, a dokładnie umyte i oczyszczone pieczarki kroimy w plasterki. Przyrządzamy farsz: bekon przesmażamy z szynką na łyżce oleju. Dodajemy pieczarki i pieprz. Odkładamy jedną trzecią masy do oddzielnego naczynia, a do reszty dodajemy rozgnieciony widelcem na miazgę biały ser. Tak przygotowanym nadzieniem faszerujemy naleśniki i zwijamy jak krokiety. Obtaczamy w jajku, panierujemy w pokruszonym, świeżym chlebie i smażymy na mocno rozgrzanym, dosyć głębokim oleju. Na drugiej patelni podgrzewamy pozostałą część farszu z posiekanymi pomidorami i vegetą do uzyskania gęstego sosu. Usmażone krokiety podajemy na talerzu z porcją sosu obok, przybranego oliwkami i posypanego parmezanem.

 

 

 

Zupa rybna

 

Składniki:
1,5 kg mieszanych ryb słodkowodnych
30 dag cebuli
200 ml białego wina
2 łyżki przecieru pomidorowego
1 łyżka mąki
2 listki laurowe
vegeta
po 1 płaskiej łyżce ostrej i słodkiej papryki w proszku
sok z cytryny lub ocet i cukier
do smaku

Opis wykonania:
Oczyszczone ryby kroimy w kawałki lub dzwonka i zalewamy 1,5 l wrzącej wody. Dodajemy utartą cebulę, koncentrat pomidorowy i przyprawy. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez 10 min, po czym dolewamy wino, sok z cytryny lub ocet. Po następnych 5 min zagęszczamy mąką rozrobioną w 4 łyżkach wody i gotujemy jeszcze ok. 20 min. Zupy nie mieszamy, tylko co parę minut potrząsamy garnkiem podczas gotowania.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin