Podstawy uprawy zioła.doc

(2764 KB) Pobierz
Podstawy:

Podstawy:

 

    * Bardzo ważne jest aby twoje narzędzia były czyste. Roślinki mogą zakazić się jakąś chorobą przez brudne narzędzia, tacki itp, więc czyść je np. mydłem antybakteryjnym.

    * Upewnij się, że na ubraniach i we włosach nie ma żadnych robaków, które mogą zjeść roślinkę. Mówiąc prościej, nie sadź swoich roślinek zaraz po powrocie z lasu.

    * Nasionka najlepiej kiełkują kiedy wilgotność jest wysoka, około 60-70%. Temperatura powinna wynosić ok. 25 st. C.

    * Poniższe dwa akapity nauczą ciebie jak wysiewać nasionka. Pierwszy jest o wysiewaniu nasion do użycia w hydroponice. Drugi jest o wysiewaniu nasionek w glebie. Te dwa sposoby są naprawdę podobne, pomijając kilka punktów, które wymagają specyficznego podłoża.

 

1. Hydroponika

 

   1. Nieważne, czy do uprawy używasz wełny mineralnej, perlitu czy innego podłoża, najłatwiej jest kiełkować nasionka na wełnie mineralnej.

   2. Możesz kupić plastikowe tacki z wyciętą wcześniej wełną lub wielki kawał wełny i powycinać w kosteczki 2,5 cm szerokości i 5 cm wysokości. Następnie umieść je w małym kubeczku. Upewnij się że każdy kubeczek ma dziurę od spodu, inaczej korzenie zgniją.

   3. Zrób otwór na szczycie każdej kosteczki, wystarczająco szeroki aby zmieściło się nasionko, ok 2,5 cm. Podlej kosteczki dokładnie, pozwól nadmiarowi wody spłynąć.

   4. Wrzuć nasionko do otworu, jedno nasionko na otwór.

   5. Wrzuć kosteczki pod lampy. Nie musi być to silne światło, 40 watów wystarczy. Trzymaj lampy ok. 5-8 cm nad kosteczkami. Zapewni to maksymalne naświetlenie, a ciepło wytwarzane przez oświetlenie pobudzi kiełkowanie. Lampy miej włączone 24 godziny na dobę.

   6. Upewnij się że temperatura w boksie/pokoju wynosi 25 st. C. Jeżeli to konieczne, kup matę podgrzewającą w sklepie ogrodniczym i połóż ją pod kubeczki lub tackę.

   7. Po kilku dniach nasionka wykiełkują.

   8. Kiedy nasionka wykiełkują, upewnij się, oświetlenie jest wystarczająco wysoko nad sadzonkami. Jeżeli to konieczne, podnieś lampy aby zrobić miejsce sadzonkom. W tej fazie rosną bardzo szybko.

   9. Ok 3-5 dni po wykiełkowaniu, na dnie kosteczki pojawią się korzenie. To dobry okres aby przesadzić sadzonkę. Wytnij dziurę (ma się w niej zmieścić twoja kosteczka) w kawałku wełny mineralnej i podlej ją dokładnie. Użyj letniej wody, aby roślinka nie dostała szoku. Ostrożnie wyjmij kosteczkę z roślinką z kubeczka lub innego pojemnika, sprawdzając że nie dotykasz korzeni, które przebiły się przez wełnę lub nie zostaną uszkodzone w inny sposób, np. pocieranie wełną o kubeczek. Umieść kosteczkę w otworze który wyciąłeś w większym kawałku wełny. Jeżeli dopiero teraz zauważyłeś, że otwór jest za mały, nie próbuj wciskać kosteczki na siłę. Zamiast tego powiększ otwór.

  10. Upewnij się że kostka nie jest poniżej reszty kawałka wełny. Powinna raczej wystawać ponad powierzchnię. Uchroni to przed gniciem łodygi, co może wystąpić jeżeli woda zbiera się u podstawy łodygi.

  11. Po przesadzeniu możesz zacząć dodawać nawozów do wody. Są specjalne mieszanki dla sadzonek i przesadzanych roślin. Jeżeli nawozy nie są przeznaczone specjalnie dla sadzonek, wlewaj połowę zalecanej dawki.

 

 

 

2. Gleba

 

   1. Przeważnie rośliny nie lubią, gdy przesadza je się na inne podłoże niż te na którym wcześniej rosły. Jest to dla nich wstrząs, więc przestają rosnąć dopóki nie przywykną do nowej gleby. Zapamiętaj to.

   2. Wysiew możesz rozpocząć na kilka sposobów. Możesz użyć torfowych doniczek wypełnionych taką samą ziemią jak ta, w której roślinki będą rosły w przyszłości. Doniczki torfowe wykonane są ze sprasowanego torfu i mają różne rozmiary. Korzenie sadzonki po prostu przebiją się przez doniczkę, więc nie ma potrzeby aby ją usuwać przy przesadzaniu.

   3. Inną metodą są torfowe kapsułki. To okrągłe, sprasowane kawałki torfu, które wciągają wodę. Chłoną ją dopóki nie powiększą swoich wymiarów 4 krotnie.

   4. W tym rozdziale, będę używał słowa doniczka na torfowe doniczki i kapsułki.

   5. Podlej doniczkę dokładnie, pozwalając uciec nadmiarowi wody.

   6. Zrób mały dołeczek w glebie (torfowa toniczka) lub dziurkę w kapsułce, około 1 cm głębokości i wystarczająco szeroką aby weszło nasionko.

   7. Wrzuć nasionka do otworów, po jednym w każdy. Postaw doniczki na naczyniu która pozwala spływać nadmiarowi wody. Postaw doniczki pod światło. Nie musi być to silne światło, 40 watów wystarczy. Trzymaj lampy ok. 5-8 cm nad kosteczkami. Zapewni to maksymalne naświetlenie, a ciepło wytwarzane przez oświetlenie pobudzi kiełkowanie. Lampy miej włączone 24 godziny na dobę.

   8. Upewnij się że temperatura w boksie/pokoju wynosi 25 st. C. Jeżeli to konieczne, kup matę podgrzewającą w sklepie ogrodniczym i połóż ją pod kubeczki lub tackę. Po kilku dniach nasionka wykiełkują.

   9. Sprawdzaj dwa razy dziennie, czy podłoże jest wystarczająco wilgotne. Jeżeli dotkniesz gleby i będzie poczujesz wilgoć, jest wystarczająco wilgotna. Jeżeli jest sucha, podlej ją, pozwalając ściec nadmiarowi wody. Nie podlewaj zbyt mocno, bo nasionko może zgnić. Troszkę wody powinno wystarczyć. Woda powinna być letnia, nie zimna. Zimna woda powoduje szok u kiełkujących nasion, zwiększając stres i opóźniając kiełkowanie.

  10. Kiedy nasionka wykiełkują, upewnij się, oświetlenie jest wystarczająco wysoko nad sadzonkami. Jeżeli to konieczne, podnieś lampy aby zrobić miejsce sadzonkom. W tej fazie rosną bardzo szybko.

  11. Ok 3-5 dni po wykiełkowaniu, na dnie doniczki pojawią się korzenie. To dobry okres aby przesadzić sadzonkę. Podlej dokładnie roślinkę, jak zwykle pozwalając nadmiarowi wody ściec. Użyj letniej wody, aby sadzonka nie dostała szoku. Przygotuj donicę z wcześniej wybraną glebą (taka sama jak do kiełkowania!!!). Zrób w ziemi dziurę, wystarczającą, aby weszła doniczka. Podnieś doniczkę, sprawdzając że nie dotykasz korzeni, które przebiły się przez doniczkę lub nie zostaną uszkodzone w inny sposób, np. pocieranie korzeniami o coś. Umieść doniczkę w otworze który zrobiłeś w glebie. Jeżeli jest za mały, nie wciskaj doniczki na siłę. Raczej powiększ go i spróbuj jeszcze raz.

  12. Upewnij się że doniczka nie jest poniżej powierzchni gleby w donicy. Powinna lekko wystawać. Zapobiega to gniciu łodygi, co może się zdarzyć gdy woda zbiera się u podstawy łodygi.

  13. Po przesadzeniu możesz zacząć dodawać nawozów do wody. Są specjalne mieszanki dla sadzonek i przesadzanych roślin. Jeżeli nawozy nie są przeznaczone specjalnie dla sadzonek, wlewaj połowę zalecanej dawki. 1.Aby prawidłowo przeprowadzić kiełkowanie nasiona marihuany muszą byc spełnione warunki :
a. Odpowiednia Temperatura
b. Odpowiednia Wilgotnosc (bez przesady)
c. Tlen

zdj. nasiona marihuany
 

2. Nasze nasionko zaczyna pobierać wodę poprzez wchłanianie. Woda zasila zewnętrzny płaszcz nasiona i przywraca do życia uśpioną wewnątrz nasiona roślinkę.
3. Płaszcz pestki pęka.
4. Kiełek wynurza się z pestki i z biegiem czasu przyjmuje postać korzenia.
5. Kiełek wydłuża się wypuszczając pęd roślinki nad ziemie.Wraz z wydłużaniem się pędu płaszcz nasiona zaczyna spadać.
6. Roślinka zużywa substancje odżywcze zawarte w bielmie do rozwijania pierwotnych listków. Płaszcz podczas wynurzania się z ziemii kontynuuje zaopatrzanie sadzonki w energie póki nie spadnie.
Gdy uformują się liście właściwe, fotosynteza staje się głównym źródłem energii i roslina przyspiesza swój wzrost .
Ps. Nasiona marihuany są dicotami ( takie które wypuszczają dwa listki pierwotne )


Proces nadwątlenia
Nadwątlone rośliny nie są jeszcze oświetlane i ich przybierają kształt laski by chronić pierwotne listki (albo w zależności od stadium rozwoju liście ) przed opadaniem na ziemie.

Przy oświetlaniu, chromofory(fotoreceptory regulujące pigment a wraz z tym kolor rosliny) w pierwotnych listkach/liściach przełączają na proces odwracający efekt nadwątlenia. Kształt laski prostuje się i roślina zaczyna produkować chlorofil ( zielony barwnik ) .

Zastanawiasz sie wciaz, dlaczego te cholerne nasionka nie chca kielkowac? Ponizej przedstawionych jest kilka kwestii na które trzeba zwrócic uwage, a które maja zwiazek z kielkowaniem nasion w ziemi.

Zbyt mokro
Aby wykielkowaly, nasionka musza byc wilgotne, jednak nie mokre. Nadmiar wody sprawia, ze tlen, takze potrzebny do kielkowania, nie moze dostac sie pod skorupke. Podloza o zbyt slabym drenazu sprzyjaja takze rozwojowi grzybów. W celu poprawy napowietrzenia gleby najlepiej zmieszac ja z perlitem.

Zbyt sucho
Pewna ilosc wody jest oczywiscie potrzebna do kielkowania nasion, tak wiec utrzymywanie stalego, okreslonego poziomu wilgotnosci gleby jest absolutnie konieczne; dobrym sposobem jest przykrywanie pojemnika z kielkujacymi nasionami szklanka lub przezroczysta folia, tak zeby gleba nie wysychala.

Zbyt cieplo
Wysokie temperatury powoduja nadmierne wysychanie gleby, tym samym uszkadzajac nasionka i mlode siewki.

Zbyt zimno
Bardzo niskie temperatury moga dla siewki okazac sie nawet zabójcze, a w wypadku nasion – zupelnie zatrzymac ich kielkowanie. Niskie temperatury powoduja, ze nasionka kielkuja przede wszystkim bardzo wolno a takze nierównomiernie, bedac jednoczesnie znacznie bardziej podatne na rózne choroby. Rozsadnym krokiem jest wykielkowanie nasion i uzyskanie siewek w domu, a dopiero pózniejsze ich wysadzenie na dwór. Warto pamietac takze, aby nie wysadzac roslin zbyt wczesnie na dwór z powodu mozliwosci wystapienia przymrozków.

Sadzenie zbyt gleboko
Opózni to wyjscie kielków z ziemi. Istnieje ryzyko, ze nasionka nie zdolaja wytworzyc kielka na tyle duzego, zeby dotarl, i przebil sie na powierzchnie gleby – zwyczajnie ilosc substancji odzywczych zawartych w nasionku moze nie wystarczyc. Takze temperatura podloza zmniejsza sie wraz z odlegloscia od powierzchni (lub sciany naczynia – w wypadku indooru) Zaleca sie sadzic kielkujace nasiona na glebokosci 1-1,5 cala (2,5-4cm) w celu uzyskania mozliwie najlepszych rezultatów.

[EDIT: w innych miejscach czytalem, ze sadzic nie powinno sie glebiej niz 1 cal, a nawet 0,5 cala. Osobiscie najlepiej mi wschodzily nasionka na glebokosci 1cm, jednak czesto spryskiwalem powierzchnie gleby woda. Natomiast 1,5 cala to w moim przekonaniu zdecydowanie za gleboko.]


Sadzenie zbyt plytko
Jezeli posadzisz nasionka zbyt plytko, ich kielki moga zwyczajnie wyschnac.

Zbyt ubita ziemia
Stosujac zbyt ubita ziemie narazasz nasionka na niedostateczny dostep tlenu, a jednoczesnie powoduje to zbyt slaby odplyw wody z podloza.

Zbyt sypkie podloze
Zbyt sypka, luzna gleba sprawi ze nasionko w zbyt duzym stopniu bedzie otoczone powietrzem a nie podlozem, przez co nie bedzie w stanie chlonac odpowiednio duzo wilgoci, i moze wysychac.

Grzyby w glebie
Atakuja i oslabiaja mlode korzonki, tak ze siewki moga sie przewracac. Przelewanie woda, slaby drenaz lub jego brak, slabe napowietrzenie lub jego brak – to wszystko znacznie podnosi ryzyko rozrostu grzyba w glebie. Zaleca sie sadzic nasionka w sterylizowanym podlozu. Nie bez znaczenia jest takze czystosc naczyn w których prowadzi sie uprawe. Bezwzglednie trzeba je umyc przed przystapieniem do nowej.

Niekielkujace nasionka
Jezeli nasionka nie sa odpowiednio przechowywane, moga utracic zdolnosc kielkowania. Nasionka do kielkowania powinny byc ciemnobrazowe. Jasne lub bialawe nasionka sa niedojrzale, i nalezy ich unikac (lub nie robic sobie nadziei ;-)

Osobiscie nasionka przechowuje w nastepujacy sposób: umieszczam je w pojemniczku po rolce filmu fotograficznego, dopelniam ryzem do brzegu (ma to na celu absorpcje wilgoci), a nastepnie przechowuje w zamrazalniku lub w zimnym, suchym i ciemnym miejscu – zaleznie od tego jak dlugo planuje je przechowywac.

1.Kiełkowanie nasion
Na poczatku wrzucamy nasionka na 3-5 godzin do szklanki z woda aby napęczniały. Nastepnie nasionka należy położyć w płaskim naczyniu na 6 warstw chusteczek higienicznych i przykryć jedną chusteczką następnie wlać wody mineralnej z butelki i dolewać jej mniej więcej co 3godziny w temperaturze 23-27 stopni . Naczynie można przykryć drugim takim samym aby woda wolniej parowała. Wody nienależy nalewać zbyt dóżo gdyż kiełek po otwarciu skorupek musi złapać pierwszy oddech powietrza. Zamiast chusteczek można wykorzystać gazę.

 

1. Na sion o
 

2. Pękające nasiono
 

3. Mały kiełek Nasion
 

4. Duży kiełek nasion
 


2.Pierwsze dni życia
Teraz nalezy wsypać ziemię kupioną w sklepie ph 6.0 - 6.7 do jakiegoś małego pojemniczka najlepiej takiego jak na zdjęciu w ziemi zrobić kredką lub długopisem 1,5cm - 2cm otworek i włożyć do niego wykiełkowane nasionko potem je przysypać ziemią i podlać a po 1 lub 2 dniach roślinka powinna zacząć wybijać się na powieszchnię. Podlewać nalezy ją wtedy gdy ziemia zrobi się już dość sucha.

1 dzień

3 dzień

 

 

6 dzień - Przesadzenie do większego pojemnika o pojemnosci 1L

9 dzien - Dla porównania obok roslinki które maja 1 dzień

 



3.Wzrost wegetatywny

Roslina przechodzi fazę wzrostu wegetatywnego czyli fotopriod jest ustawiony na 18/6 czyli 18 godzin swiatła i 6 godzin nocy ,teraz roslina rozwija się najszybciej. Czas trawania fazy wegetatywnej jest uzależniony od dwóch czynników: wysokości szafy i odmiany. Czym szafa jest niższa tym faza wzrostu wegetatywnego będzie krótrza. Przy bardzo niskich szafkach rezygnuje się wogule ze wzrostu wegetatywnego. W tej fazie zaleceana temperatura widma żarówki to 4.200K dzięki temu rosliny bardziej się rozkrzewiają ale jeżeli mamy żarówki z mniejszą temperaturą widma np. 2.200K-2.700K niema co sie przejmować najwyżej krzaczki trochę sie wyciągną.

- Indyjki(indica) po przestawieniu fotopriodu na 12/12
przyrastaja jeszcze o okolo 25 - 40 cm
- Sativy(sativa) po przestawieniu fotopriodu na 12/12
przyrastaja jeszcze o około 40-70 cm


4.Kwitnienie
Jest to czas kiedy fotopriod jest ustawiony na 12/12 roslinki zaczynają wypuszczac kwiatostany puzniej staje się ich coraz więcej zapach jest coraz intensywniejszy ,topy są opsypywane coraz większą ilością triochimów(żywicy) aż wreszcie po 8 - 14 tygodniach kwitnienia[zależnie od odmiany] nastepuje zbiór gotowego do wysusszenia zielska . Najwcześniej dojrzewają odmiany będące indyjkami a odmiany będące sativami dojrzewają pużniej. Zalecana temperatura widma do fazy kwitnienia to 2.200K - 2.500K.


INNE PORADY

Kiedy należy podlewać
Rosliny podlewamy wtedy gdy np. wsadzimy palca w ziemie w doniczce na jakies 5 cm i ziemia będzie sucha. Do podlewania nadaję się woda mineralna z butelki jak i woda przegotowana lub woda z kranu ustana przez 24h. Roslinki lepiej przetrzymać dłużej z sucha ziemią niż je zadóżo podlewać .

Jaki nawóz stosować i kiedy zacząć dodawać go do wody
Dla początkujących farmerów polecam Biohumus lub Humovit-Bio oba te nawozy są nawozami naturalnymi i nieda się ich w łatwy sposób przedawkować. Nalezy go stosować trochę więcej niż zalecane na butelce. Nawóz najlepiej zacząć dodawać do wody po około 3-4 tygodniach od wykiełkowania.

Wentylacja
Pamiętaj że każdy growbox(pomieszczenie do uprawy) musi mieć koniecznie wentylację bo konopia potrzebuje bardzo dóżo Co2 i bardzo szybko je zużywa w powietrzu jest tylko 0.04% Co2. Do growboxów nadaja sie wentylatory 12V 80mm od zasilacza z komputera lub wentylatory łazienkowe do których mozna zastosować ściemniacz do światła aby zmniejszyć obroty wiatraka. Jako ciekawostkę dodam że zaawansowani rolnicy uprawiajcy konopie zamiast wentylacji używają butli z Co2 lub palników na propan butan które produkuja Co2 rosliny wtedy owiele przyśpieszają swój wzrost i potrzebują więcej uwagi.

Jak Suszyć
Już wkrótce ...

Co i jak z mocą ,powieszchnią ,ilością roślin i plonem

HPS

Ilość Roślin

Powieszchnia

Średni Plon

70w

1-2

0,1m2 - 0,16m2

30-50g

150w

2-4

0,2m2 - 0,35m2

50-100g

250w

4-6

0,4m2 - 0,6m2

150-200g

400w

9-12

0,8m2 - 1,2m2

300-500g

600w

12-14

1m2 - 1,4m2

400-700g

1000w

18-22

1,8m2 - 2,2m2

800-1200g

 

Świetlówki kopaktowe

Ilość Roślin

Powieszchnia

Średni Plon

5 żarówek po 20w
5x1200=6000 lum

1

30cm na 30cm i 90cm wys.
zastosowany ScrOG
...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin