konspekt mli-jez.doc

(43 KB) Pobierz
Urszula Drabińska

 

Konspekt lekcji językowej w klasie IV

 

Temat lekcji: Byłem, jesteś, będziemy… czasownik i jego odmiana.

Czas: 45 min.

 

Cele:

·        teoretyczne

uczeń zapoznaje się z pojęciem czasownika, jego odmianą przez czasy, wie na jakie pytania odpowiada

·        praktyczne

uczeń umie znaleźć czasownik w zdaniu i umie go odmieniać przez osoby, liczby i czasy.

 

Metody i formy pracy:

praca zbiorowa, praca w grupach, metoda podająca, praca indywidualna.

 

Środki:

- kartki z tekstem obcokrajowca (później wklejone do zeszytu);

- podręcznik Agnieszki Łuczak i Anny Murdzek Między nami, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2001.

 

 

Przebieg lekcji:

·        Rozmowa

Nauczyciel opowiada swoją historię - niedawno na przyjęciu spotkał obcokrajowca. Nie pamięta już z jakiego był kraju, ale zapamiętał, że dziwnie mówił po polsku. Tak dziwnie, że aż zapisał sobie parę zdań. Nauczyciel czyta:

 

              Ja przyjechać do waszego kraju trzy miesiące temu. Zaprosić mnie mój kolega, którego poznać na wakacjach. Mnie bardzo się podobać polskie zwyczaje. Szczególnie zapamiętać kolację wigilijną, gdy wszyscy dzielić się opłatkiem. Już ja nie móc się doczekać, kiedy znów spadać śnieg i nadejść zima.

 

·        Praca z tekstem

- Każdy uczeń dostaje kartkę z wypowiedzią obcokrajowca. W parach uczniowie mają zadanie poprawić tekst.

- Wybrany uczeń odczytuje poprawną wersję, w razie błędów klasa razem z nauczycielem poprawiają je. Co mają wspólnego poprawione wyrazy? Na jakie pytania odpowiadają?

- Podział czasowników z tekstu (przyjechałem, zaprosił, podobają się, zapamiętałem, dzielili się, nie mogę, spadnie, nadejdzie) według czasów (przeszły, teraźniejszy, przyszły).

- Zastanowienie się, kogo dotyczą wypisane czasowniki (ja? on? oni? – osoby). Wpisanie słów do tabelki:

 

 

 

liczba pojedyncza

liczba mnoga

ja

 

my

 

ty

 

wy

 

on, ona, ono

 

oni, one

 

i uzupełnienie pustych miejsc (2. os. l.p., 1. i 2. os. l. mn.) przykładami własnymi uczniów.

 

·        Zebranie wiadomości – podyktowanie do zeszytów definicji:

Wyrazy nazywające czynności i stany, odpowiadające na pytania co robi? co się dzieje? nazywamy czasownikami. Czasowniki odmieniają się przez osoby, liczby i czasy (przeszły, teraźniejszy i przyszły).

 

·        Ćwiczenie

Odmień w zeszycie przez wszystkie osoby i trzy czasy czasownik (po jednym dla każdego rzędu): przyjechać, pamiętać, dzielić się.

Sprawdzenie – zapisanie przed uczniów na tablicy.

 

·        Ćw. 8/221 z podręcznika.

Jest środa. Na podstawie rysunków (pięciu, przy każdym dniu tygodnia jeden) z notatnika opisz, co robił Kacper po szkole w poniedziałek i we wtorek, co robi dzisiaj i co zamierza robić w pozostałe dni.

Podkreśl wszystkie czasowniki.

 

·        Praca domowa

Rozdanie zadania na kartce – do wklejenia do zeszytu. Przeczytanie i wytłumaczenie polecenia na lekcji. Ewentualnie – zrobienie wspólnie pierwszego zdania.

 

Uzupełnij luki w dalszej części wypowiedzi obcokrajowca odpowiednią formą czasownika podanego w nawiasie.

 

Ludzie tutaj ………(być, cz, teraźniejszy, 3. os. l. mn.) bardzo mili. Zawsze ………… (starać się, cz. teraźniejszy, 3. os. l. mn.) pomóc. Niedawno w sklepie …………… (nie + widzieć, cz. przeszły, 1. os. l.p.) jak coś powiedzieć po polsku. Pani sprzedawczyni jednak uważnie mnie …………… (słuchać, cz. przeszły, 3. os. l.p) i w końcu …………… (kupić, cz. przeszły, 1. os. l.p.) to, co ………… (chcieć, cz. przeszły, 1 os. l.p.). ………… (myśleć, cz. teraźniejszy, 1. os. l.p.), że ………… (zostać, cz. przyszły, 1. os. l.p.) tu jeszcze trochę. Kolega, z którym …………… (poznać się, cz. przeszły, 1. os. l.mn.) na wakacjach, …………… (namawiać, cz. teraźniejszy, 3. os. l.p.) mnie do tego i ………… (mówić, cz. teraźniejszy, 3. os. l.p.), że mi …………… (pomóc, cz. przyszły, 3 os. l.p.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin