Potrawy z drobiu.docx

(21 KB) Pobierz

Potrawy z drobiu

Kurczak a la barbecue

kurczak, podzielony na porcje
1/2 szklanki tłuszczu do smażenia (oliwa, olej)
1 szklanka gęstego soku pomidorowego
1/2 szklanki zalewy ze słodko-kwaśnej marynaty (np. gruszki, śliwek itp.)
1 posiekana cebula
łyżka cukru
2 łyżki octu winnego (6%)
2 łyżki sosu pieczarkowego z paczki (winiary)
łyżeczka rozmarynu (można dodać go więcej - według upodobania)
1 łyżeczka vegety

W płaskim rondlu rozgrzać tłuszcz i obrumienić na nim kawałki kurczaka. Dodać pozostałe składniki, z wierzchu obsypać rozmarynem. Przykryć i dusić na niewielkim ogniu przez 45 minut lub do miękkości mięsa.

 

 

Kurczak na kolorowym ryżu

15 dag ryżu
sól
pieprz
słodka papryka
cebula
strąk czerwonej papryki
pęczek dymki
2 filety z piersi kurczaka
2 łyżki oleju
10 dag mrożonego groszku
10 dag kwaśnej gęstej śmietany
natka i tymianek do dekoracji

 

Ryż ugotować z wodzie osolonej (15-20 minut). Cebulę obrać, drobno posiekać. Paprykę przeciąć na pół, usunąć gniazdo nasienne, strąk pokroić w dość dużą kostkę. Dymki pokroić w grube krążki. Mięso opłukać i osuszyć, natrzeć solą i pieprzem. Usmażyć na mocno rozgrzanym oleju (8 minut z każdej strony). Posypać słodką papryką, krótko zasmażyć. Mięso zdjąć z patelni i zabezpieczyć przed wystygnięciem. Na tym samym tłuszczu zeszklić cebulę. Dodać paprykę, dymki i groszek, mieszając smażyć razem. Przyprawić do smaku solą i pieprzem, wrzucić dobrze osączony ryż. Podgrzewać 2-3 minuty, przełożyć na półmisek. Na ryżu umieścić mięso. Polać śmietaną, posypać papryką, udekorować natką i tymiankiem.

 

 

Kurczak po "amerykańsku"

piersi kurczaka (tyle ile biesiadników)
majonez
keczup
sól czosnkowa
papryka ostra w proszku
bułka tarta

 

¯aroodporne naczynie wyłożyć folią aluminiową - z dużym zapasem z jednej i drugiej strony na zrobienie "daszku". Wyłożyć na to mięso, posypać dość mocno solą czosnkową i papryką. Następnie wymieszać w równych proporcjach keczup z majonezem i bardzo dokładnie posmarować mięso na grubości około 2 cm. To wszystko posypać dokładnie, ale nie za grubo bułką tartą. Zamknąć folię nad mięsem tworząc daszek. Piec w 250 st. w piekarniku około 45 min. Potem odwinąć folię i zapiec jeszcze około 15 min. Danie gotowe do podania już z własnym sosem. Można podawać z ryżem, ziemniakami, kaszą, itd.

 

 

Kurczak z jarzynami

 

1 sprawiony kurczak
600 g małych ziemniaków
2 strąki czerwonej papryki
4 łyżki czarnych oliwek
1 łyżka suszonego tymianku
4 łyżki oleju lub oliwy
1/4 szklanki bulionu (z kostki)
1/4 szklanki wytrawnego białego wina
pęczek dymki
natka
sól
pieprz

Kurczaka natrzeć łyżką oleju, solą i tymiankiem. Wstawić na 1 godzinę do lodówki. Blachę wysmarować łyżką oleju. Ułożyć na niej kurczaka. Skroplić bulionem wymieszanym z winem (4 łyżki płynu zostawić). Blachę z kurczakiem wstawić do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika. Po 20 minutach pieczenia zmniejszyć temperaturę do 160 stopni. W trakcie pieczenia polewać wytworzonym sosem. Ziemniaki obrać, opłukać. Gotować 10 minut w osolonym wrzątku. Odcedzić. Z papryki usunąć gniazda nasienne. Pokroić w paseczki. Z dymki odciąć szczypior. Podsmażyć na 2 łyżkach oleju. Warzywa oprószyć solą i pieprzem. Obłożyć nimi kurczaka. Posypać oliwkami. Skroplić pozostałym winem. Piec dalej 25 minut. Podawać z kurczakiem posypanym natką.

 

 

Potrawka z kurczaka

2 filety z piersi kurczaka
6 łyżek oleju
mąka
"warzywko" Kamisa
suszona jarzynka
4 ziarna ziela angielskiego
2 ziarna pieprzu
liść laurowy
1 kostka bulionu drobiowego
tymianek, bazylia, majeranek według własnego gustu
woda

Fileta z kurczaka oczyścić, podzielić na pojedyncze filety, delikatnie rozbić. Posypać "warzywkiem", obtoczyć w mące. Rozgrzać olej na patelni, układać na nim filety. Piec do powstania nierównomiernego złotego koloru z obu stron. Filety przełożyć do garnka tak, aby całe przylegały do dna, podlać wodą, około 2 szklankami. Dodać: kostkę rosołową, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, suszone warzywa, tymianek. Dusić pod przykryciem ok.5 kwadransów. Gdy mięso jest gotowe sprawdzany ile potrzebujemy sosu i tyle powinniśmy podlać wody. Przygotować zaczepkę z pół szklanki wody i jednej średniej łyżki mąki. Wyciągamy mięso na talerz i zaczerpujemy sos. Do smaku dodajemy "warzywko", bazylię i majeranek. Zagotowujemy, a następnie wkładamy mięso.

 

 

Udka w imbirowym sosie

75 dkg udek z kurczaka - podzielić na pół
3 łyżki oleju
1 łyżka wódki
1/2 łyżeczki imbiru
3 ząbki czosnku - posiekać
5 łyżek sosu sojowego
1/2 szklanki wody - wrzątek
1 łyżka cukru
szczypiorek - posiekać
1/2 szklanki śmietany
1/2 łyżeczki mąki

Udka smażyć na mocno rozgrzanym oleju 10 min. Wlać wódkę, dodać czosnek i imbir, smażyć minutę. Dodać sos sojowy, wodę, cukier i szczypiorek, dusić 10-15 min. Dolać śmietanę z mąką, wymieszać sos i zagotować. Podawać z ryżem.

 

 

Chrupiący kurczak

 

80 dkg piersi z kurczaka - podzielić na porcyjne kawałki, posolić, popieprzyć
sól, pieprz
Panierka:
mąka
1 jajko
płatki kukurydziane - drobno pokruszyć
masło - do smażenia
1 jabłko - duże, wypestkować, pokroić w ósemki, skropić cytryną
sok cytrynowy
4 plastry ananasów - pokroić w kawałki
1 puszka mandarynka - mała, owoce osączyć
2 łyżki masła
2 łyżki cukru
1 opakowanie sosu curry - zrobić w/g instrukcji

 

Porcje filetów obtaczać w panierce, mocno dociskając, żeby płatki kukurydziane się trzymały, smażyć na maśle do zbrązowienia. Dwie łyżki masła rozpuścić na patelni z cukrem, aż zrobi się lekki karmel, dodać jabłka, obsmażyć na złoto, dodać ananasy i mandarynki, podgrzać. Obsmażone piersi kurczaka na talerzach polać sosem, podawać z owocami i ryżem posypanym uprażonymi płatkami migdałowymi.

 

 

Gęś po żydowsku

500 g mięsa z gęsi
2 łyżki tłuszczu z gęsi
1 cebula
1 szklanka grochu
1/2 szklanki ryżu
sól

 

Umyte mięso z gęsi ugotować do miękkości w osolonej wodzie, wystudzić, pokroić w drobne kawałki, obsmażyć na gęsim tłuszczu razem z obraną i posiekaną cebulą. Dodać ryż oraz namoczony dzień wcześniej groch. Wszystkie składniki przełożyć do żaroodpornego naczynia i zapiec w piekarniku do miękkości przez ok. 90 minut. Podawać z ogórkami kiszonymi.

 

 

Indyk w brzoskwiniach

 

0,5 kg piersi z indyka lub kurczaka
puszka brzoskwiń w syropie
ok. 3 łyżki śmietany 22%
mąka
pieprz
olej
sól lub wegeta

 

Mięso opłukać i osuszyć, pokroić w poprzek, delikatnie rozbić młotkiem do mięsa, następnie posolić i popieprzyć, wstawić do lodówki na około 20 minut, następnie mięso obtoczyć w mące i obsmażyć na złoty kolor. Po obsmażeniu do mięsa dolać około jednej szklanki wody i dusić na wolnym ogniu około 15 minut. Następnie dolać około pół puszki syropu z brzoskwiń, dodać pokrojone w ćwiartki brzoskwinie ilość zależy od tego czy ktoś lubi brzoskwinie  i dusić około 20 minut. Na sam koniec duszenia dodać śmietanę, najpierw zestawiając patelnię z kuchenki żeby śmietana się nie zważyła i dokładnie mieszając postawić z powrotem patelnię na kuchenkę. Podawać na ciepło z ziemniakami ugotowanymi lub jak ktoś woli z ryżem.

 

 

Tefteli

500g karczka
4 cebuli
2 marchewki
1/2 szklanki oleju
sól
pieprz
papryka słodka do smaku
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1 szklanka ryżu

 

Mięso zmielić, przyprawić i wymieszać z surowym ryżem. Cebule pokroić w kostkę, zeszklić i dodać startą na grubej tarce marchew. Smażyć 5 minut na małym ogniu, wymieszać z koncentratem i odstawić do ostygnięcia. 1/3 zasmażki wymieszać z mięsem, uformować kulki (średnica 5-8 cm). W głębokiej patelni na reszcie zasmażki ułożyć kulki, zalać wodą i pod przykryciem gotować 40-50min.

 

 

Filety w sosie śmietanowym

Składniki:

piersi kurczaka – 4 filety
rzodkiewki - 2 pęczki
śmietana - 1/2 szklanki
rosół - 1/2 szklanki
olej - 2 łyżki
sól, pieprz, papryka

 

Przygotowanie:

Rzodkiewki umyć, pokroić w plasterki. Mięso wypłukać osuszyć, przekroić na cieńsze plastry, posypać solą, pieprzem i papryką. Olej rozgrzać na patelni, włożyć filety, smażyć po około 3-4 minuty z każdej strony. Dodać pokrojone rzodkiewki, smażyć jeszcze 2-3 minuty.
Wlać śmietanę, wymieszać. Przyprawić do smaku solą, pieprzem oraz papryką. Przykryć i dusić 15 minut.

Używając naczynia tytanowego potrawę można przygotować również bez użycia oleju.

 

 

Filety z indyka w sosie grzybowym

Składniki:

filet z indyka – 60 dag
oliwa – 3 łyżki
sos
suszone podgrzybki – 15 dag
wino czerwone słodkie – 1 szklanka
czosnek – 3-4 ząbki
rozmaryn - 2-3 gałązki
masło – 2-3 łyżki
sól, pieprz

 

Przygotowanie:

Grzyby namoczyć w wodzie – ugotować, następnie wyjąć, a do wywaru wlać wino, dodać całe ząbki czosnku, rozmaryn, sól i pieprz. Gotować na małym ogniu.
Filety posolić i posypać pieprzem. Usmażyć na rozgrzanym oleju. Z sosu wyjąć czosnek, rozmaryn, dodać masło i dokładnie rozmieszać (masło powinno zagęścić sos). Grzyby pokroić w paseczki włożyć do sosu. Upieczone filety ułożyć na talerzu polać sosem i posypać grzybami.

 

Indyk po chińsku 

Składniki:

udziec indyka – 2 filety
cukier – 2 łyżki
woda – 4 łyżki
czerwona papryka – 1 szt.
por – 2 szt.
czosnek – 2 ząbki
starty imbir – 1 łyżeczka
olej – 4 łyżki
orzeszki ziemne – 3-4 łyżki
wywar z warzyw – 1 szklanka
białe wino – 2-3 łyżki
sok z cytryny
sól, pieprz

 

Przygotowanie:

Na patelni usmażyć cukier i wodę, tak, aby powstał karmel.
Mięso z indyka umyć, wysuszyć papierowym ręcznikiem i pokroić w paseczki. Posmarować karmelem. Paprykę i pory umyć, pokroić, czosnek posiekać. Na patelni mocno rozgrzać połowę oleju i obsmażyć mięso. Mięso wyjąć, dolać resztę oleju i wsypać paprykę, smażyć ok. 3 minut. Następnie dodać pory, czosnek i imbir. Krótko podsmażyć. Na koniec dodać mięso, orzeszki i wywar z warzyw, dusić razem ok. 5 minut. Doprawić solą, pieprzem, winem lub sokiem z cytryny.

 

 

Kaczka pieczona w pomarańczach

Składniki:

kaczka - (ok. 2 kg)
masło - 15 dag
cukier - 10 dag
pomarańcze - 1 kg
bulion
białe wytrawne wino - 50 ml
likier pomarańczowy - 10 ml
mąka ziemniaczana - 1 łyżka
majeranek
sól, pieprz

 

Przygotowanie:

Kaczkę wypłukać od wewnątrz i od zewnątrz, osuszyć, natrzeć solą, pieprzem i majerankiem, odstawić na kilka godzin w chłodne miejsce. Następnie upiec w całości w temp. 250°C (ok. 2 godziny), polewać wytwarzającym się sosem. Pod koniec dodać część obranych i pokrojonych pomarańczy. Pozostałe pomarańcze podsmażyć na maśle, dodać odrobinę startej skórki. Wlać bulion, wino i likier, podgotować. Dodać karmel (rozpuścić cukier i smażyć, aż będzie miał lekko brązowy kolor), zagęścić mączką ziemniaczaną rozmieszaną z małą ilością zimnej wody. Upieczoną kaczkę wyjąć z piekarnika, usunąć kości i podzielić na porcje. Na talerzu ułożyć kawałki mięsa, obłożyć cząstkami pomarańczy. Sos podać w sosjerce.

 

 

Kaczka z nadzieniem jabłkowym

Składniki:

kaczka - (ok. 2 kg)
sól, pieprz biały
jabłka - 50 dag
rodzynki - 15 dag
cukier - 5 łyżek
skórka starta z 1/2 cytryny
bułka tarta - 2 łyżki
mąka ziemniaczana - 2 łyżki
gęsta kwaśna śmietana - 4 łyżki

 

Przygotowanie:

Kaczkę wypłukać z wierzchu i od wewnątrz, posypać solą i pieprzem.
Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić. Rodzynki przelać gorącą wodą i razem z jabłkami, cukrem i skórką cytrynową oraz 3 łyżkami wody dusić 10 minut pod przykryciem. Dodać bułkę tartą i posolić. Masę włożyć do kaczki i zaszyć.
Piec 2 godzinę i 10 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 160 stopni. W ciągu ostatnich 30 minut kaczkę kilkakrotnie polewać gorącą wodą.
Upieczoną kaczkę wyjąć i odstawić w ciepłe miejsce. Z sosu wygotować trochę wody, zagęścić rozrobioną w zimnej wodzie mąką ziemniaczaną. Dodać śmietanę, wymieszać i ewentualnie przyprawić do smaku.

 

 

Kotlety de volaille

Składniki:

filety z kurczaka - 2 całe
masło - 12 dag
sól, pieprz
panierowanie
jajka - 1–2 szt.
tarta bułka
smażenie
olej
masło - 3 dag

 

Przygotowanie:

Piersi umyć, wysuszyć papierowym ręcznikiem, przeciąć na pół. Lekko zbić tłuczkiem (tak, aby mięso miało kształt liścia), posypać solą i pieprzem. Pośrodku każdego fileta, ułożyć masło (ok. 3—4 dag), w kształcie wałeczka, zawinąć ciasno w rulon. Tak przygotowane kotlety panierować w rozmąconych jajkach i tartej bułce 2-krotnie (tarta bułka powinna być bardzo drobno zmielona). Smażyć na rozgrzanym tłuszczu ze wszystkich stron, rumieniąc na jasnozłoty kolor. Pod koniec smażenia dać surowe masło.

 

 

Potrawka z kurczaka w curry

Składniki:

piersi z kurczaka - 50 dag
cebula – 3 szt.
rodzynki - 5 dag
jogurt naturalny - 1 szklanka
mąka kukurydziana - 1 łyżka
sok z cytryny
curry - 2 łyżki
olej - 4 łyżki
sól, pieprz

 

Przygotowanie:
Mięso pokroić na kawałki, oprószyć solą i pieprzem. Dwie łyżki oleju wymieszać z sokiem z cytryny i 1 łyżką curry. Marynatą posmarować mięso, odstawić na 30 minut. Cebule obrać, pokroić i lekko zeszklić. Kurczaka obsmażyć (osobno). Cebulę i mięso włożyć do garnka, zalać 1/2 szklanki wody, wsypać rodzynki. Dusić na małym ogniu 30 minut.
Jogurt wymieszać z łyżką curry, szczyptą soli i pieprzu. Sos wlać do kurczaka, dusić jeszcze 5 minut.
Potrawkę najlepiej podawać z ugotowanym na sypko ryżem.

 

 

Udka kurczaka z miodem i chili

Składniki:

udka kurczaka - 1 kg
miód - 4 łyżki
keczup - 4 łyżki
starty imbir - 1/2 łyżki
sos sojowy - 1 łyżka
chili - 1 strąk
czosnek - 1 ząbek
cebula – 1

 

Przygotowanie:

Udka umyć, osączyć. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę. Chili wypłukać, usunąć pestki i drobno pokroić. Cebulę obrać, drobno pokroić. Miód wymieszać z keczupem, imbirem i sosem sojowym. Dodać chili, czosnek i cebulę. Udka wymieszać z sosem. Wstawić na kilka godzin do lodówki. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, udka osączyć z zalewy. Ułożyć na papierze. Piec 30-35 minut w rozgrzanym do 200°C piekarniku.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin