Kuchnia Norweska.doc

(72 KB) Pobierz

Baranina z kapustą

 

Składniki:
- 1 kg jagnięciny lub baraniny
- 1 kg białej kapusty
- 1 łyżka soli
- 1 łyżeczka ziaren pieprzu
- natka

Sposób przyrządzania:

Mięso dokładnie umyj i osusz, pokrój w kostkę. Kapustę oczyść, pokrój w grube paski. Mięso układaj na przemian z kapustą w dużym, najlepiej żeliwnym garnku. Każdą warstwę posypuj solą i ziarenkami pieprzu. Wlej tyle wody, aby sięgała do 5 cm powyżej powierzchni potrawy. Duś na małym ogniu tak długo, aż mięso i kapusta będą zupełnie miękkie. Przed podaniem posyp natką. Możesz podawać z gotowanymi ziemniakami.

 

 

Ciasto makaronikowe

 

Składniki:
- 50 dag mielonych migdałów
- 50 dag cukru pudru
- 3 łyżki mąki
- 2 białka

Sposób przyrządzania:

Migdały wymieszaj w misce z przesianym cukrem pudrem i mąką. Białka ubij na półsztywno, dodaj do sypkich składników. Ciasto dokładnie wyrób, najlepiej mikserem. Powinno być plastyczne, ale twarde, dające się formować. Z ciasta ulep długie ruloniki, każdy dłuższy od poprzedniego o 2 cm. Rozpocznij rulonikiem o najmniejszej długości - około 10 cm, potem zrób 12-centymetrowy, 14-centymetrowy, 16-centymetrowy i tak dalej. Kółka piecz w temp. 170°C, aż będą złote. Szybko je ostudź, najlepiej przy otwartym oknie. Przygotuj biały lukier (może być polewa z torebki), posklejaj nim kolejne kółka, zaczynając od największego, tak aby powstała wieża.
Taką wieżę z migdałowego ciasta podaje się w Norwegii w szczególne dni: z okazji ślubu, konfirmacji lub na Boże Narodzenie

 

 

Filet z łososia ze szparagami

 

Składniki:
- 40 dag filetów z łososia norweskiego (bez skóry)
- 1 cytryna
- po 40 dag białych i zielonych szparagów
- sól
- pieprz
- mięta
Sos tropikalny:
- po 5 dag cząstek mandarynek
- pomarańczy i grejpfrutów (bez błonek)
- 5 dag pokrojonego na kawałki ananasa
- 1 limetka
- 50 ml oliwy
- 50 ml sosu sojowego
- ocet ryżowy do smaku
- 5 listków świeżej mięty
- łyżeczka marynowanego imbiru
- pieprz

Sposób przyrządzania:

Filet pokrój na 4 porcje, oprósz solą i pieprzem, skrop cytryną. Usmaż na patelni lub upiecz na ruszcie. Ugotuj szparagi. Owoce, miętę i imbir pokrój w kostkę. Inne składniki sosu utrzyj mikserem, dodaj owoce, miętę i imbir. Wymieszaj i przypraw. Łososia ułóż na szparagach, skrop sosem.
Ten przepis to przykład kuchni fusion w wydaniu norweskim. Orientalne przyprawy znakomicie podkreślają smak delikatnego mięsa łososia. Jeśli lubisz dania jeszcze bardziej pikantne, możesz dodać do sosu nieco pokruszonej papryczki czuszki lub trochę chrzanu wasali

 

 

Filety ze śledzia z duszonymi pomidorami

 

Składniki:
- 50 dag surowych filetów ze śledzia norweskiego
- 50 ml oleju słonecznikowego
- 5 dag masła
- 20 dag cukinii
- sól
- pieprz
- tymianek
- oregano
- bazylia
Sos:
- 50 ml oliwy
- 2 ząbki czosnku
- 10 dag obranych i pokrojonych w kostkę pomidorów
- 1 pęczek dymki
- 1/2 pęczka natki
- 3 dag kaparów
- 2 dag anchois

Sposób przyrządzania:

Filety śledziowe dokładnie oczyść, wypłucz w zimnej wodzie, osusz i natrzyj zmiksowanymi przyprawami. Na patelni rozgrzej olej słonecznikowy, usmaż na nim filety, dodając pod koniec smażenia odrobinę świeżego masła dla smaku. Cukinię oczyść i umyj, pokrój w cienkie plastry. Oprósz solą i pieprzem, obsmaż na gorącej oliwie. Zdejmij z patelni, na tej samej oliwie zeszklij drobno pokrojoną cebulę i posiekany czosnek, dodaj pomidory, kapary, natkę i anchois, przypraw do smaku. Usmażone filety śledziowe ułóż w sosie, udekoruj smażoną cukinią i natką lub bazylią.

 

 

Frykadelki śledziowe

 

Składniki:
- 75 dag surowych śledzi
- 20 dag gotowanych ziemniaków
- 1/2 l bulionu rybnego
- 3/4 łyżeczki soli
- 2 czubate łyżeczki mąki ziemniaczanej
- tłuszcz do smażenia

Sposób przyrządzania:

Śledzie dokładnie oczyść, usuń ości i odfiletuj. Umyj, osusz, zmiksuj dwukrotnie, za drugim razem dodając ugotowane, obrane ziemniaki. Do masy dodaj mąkę ziemniaczaną i bulion, posól, wymieszaj. Uformuj podłużne frykadelki, usmaż z obu stron na gorącym tłuszczu. Podawaj posypane krążkami smażonej cebuli i gotowanymi warzywami. Polej stopionym masłem.

 

Łosoś marynowany po norwesku

 

Składniki:
- 3 filety z łososia (ok. 1 kg)
- 1 kg cytryn
- 1.5 słoiczka musztardy francuskiej
- 3 pęczki koperku

Sposób przyrządzania:

Filety dokładnie oczyść, opłucz w zimnej wodzie i delikatnie osusz. Ostrym nożem odetnij skórę, a mięso łososia pokrój ukośnie na paseczki o grubości około pół centymetra. Włóż do miski. Cytryny sparz, osusz, wyciśnij sok. Polej pokrojonego łososia, dodaj musztardę i drobno pokrojony koperek. Wszystkie składniki wymieszaj, przykryj kilkakrotnie złożoną folią aluminiową i wstaw na 24 godziny do lodówki. Podawaj z pieczywem. Możesz udekorować cząstkami cytryny.

 

 

Łosoś w sosie cytrynowo-miodowym

 

Składniki:
- 40 dag surowego fileta z łososia norweskiego (bez skóry)
- 10 dag twardego owczego sera (może być polski oscypek)
- 20 dag liści szpinaku
- po 1/2 owocu mango i melona gallo
- 1/2 pęczka szczypiorku
- czerwony pieprz (ziarenka)
Sos cytrynowy:
- 1 łyżka musztardy dijon
- 15 łyżek oliwy
- sok z 1 cytryny
- 1 łyżeczka miodu
- 3 listki świeżej mięty
- sól
- biały pieprz
- cukier

Sposób przyrządzania:

Szpinak przebierz, odrzuć uszkodzone listki, pozostałe opłucz w zimnej wodzie i osącz. Listki poukładaj na czterech talerzach. Filet opłucz, osusz, pokrój na 4 porcje. Ułóż na ruszcie lub na natłuszczonej blasze, piecz 10 minut w temp. 220°C. Upieczone ryby ułóż na szpinaku, obłóż pokrojonym melonem i mango. Całość posyp startym serem i czerwonym pieprzem. Utrzyj składniki sosu, polej łososia. Szybko zapiecz w gorącym piekarniku. Przed podaniem udekoruj szczypiorkiem. Możesz podawać z grzankami.

 

 

Łosoś zapiekany z truskawkami

 

Składniki:
- 40 dag surowego fileta z łososia norweskiego (bez skóry)
- 5 dag żółtego sera
- 20 dag truskawek
- sól
- pieprz

Sposób przyrządzania:

Filety z łososia umyj, osusz, podziel na 4 części. Przypraw do smaku solą i pieprzem i lekko obsmaż na patelni. Następnie ułóż rybę na natłuszczonej blasze piekarnika, obłóż po wierzchu truskawkami pokrojonymi na plasterki i startym na wiórki serem. Zapiekaj, aż ser się stopi. Podawaj z podpieczoną bagietką.

 

 

 

Norweska bomba z chlebem piernikowym

 

Składniki:
- 8 kromek chleba piernikowego (25 dag)
- 1 litr lodów waniliowych
- 4 białka
- 7-8 dag cukru pudru
- cukier puder do posypania
- wiśnie w syropie
- brązowy cukier

Sposób przyrządzania:

Wyjmij lody z zamrażalnika na 30 minut przed rozpoczęciem przygotowania deseru. Podgrzej piekarnik do 240°C. Miseczkę z okrągłym dnem o średnicy 10 cm wyłóż folią, tak aby sporo folii wystawało ponad miseczkę. Włóż pierwszą warstwę masy lodowej i dobrze ugnieć. Połóż warstwę chleba piernikowego i ponownie lody. Zakończ chlebem piernikowym. Włóż na 30 minut do zamrażalnika, aż lody ponownie stwardnieją. Ubij białka na pianę, powoli dodając cukier puder. Wyjmij deser lodowy z miseczki, ciągnąc za wystającą folię. Folię usuń, deser posmaruj pianą z białek, posyp cukrem pudrem i wstaw na 3 minuty do piekarnika, aby piana zapiekła się na złoto. Posyp brązowym cukrem, udekoruj wiśniami z syropu i od razu podawaj.

 

 

Norweski deser owocowy

 

Składniki:
- 1 jabłko
- 1 banan
- 1 pomarańcza
- 4 filiżanki zielonych winogron
- 1/2 filiżanki pokrojonych orzechów włoskich
- 5 żółtek
- 2 białka
- 5 łyżek cukru pudru
- 2 łyżki brandy lub rumu
- 200 ml śmietany kremówki
- sok cytrynowy

Sposób przyrządzania:

Jabłka obierz i pokrój w małą kostkę, skrop sokiem cytrynowym. Banany obierz, pokrój w plasterki, również skrop sokiem cytrynowym. Powycinaj fileciki z pomarańczy. Winogrona pokrój na połówki i usuń pestki. Ubij mikserem na puszystą masę żółtka z białkami i cukrem. Pod sam koniec ubijania wlej alkohol. Owoce wymieszaj z sosem, udekoruj czapeczkami z ubitej śmietany

 

 

Norweski deser śmietankowy

 

Składniki:
- 1 litr śmietany (o zawartości tłuszczu co najmniej 35-proc.)
- 1 litr mleka
- 30 dag pełnoziarnistej mąki pszennej
- 1 łyżeczka soli

Sposób przyrządzania:

Śmietanę gotuj około 5 minut na małym ogniu. Nie przerywając mieszania, wsyp połowę mąki, podgrzewaj dalej, aż oddzieli się warstwa tłuszczu. Wówczas zlej tłuszcz do oddzielnej miseczki i zabezpiecz go przed wystygnięciem. Masę połącz z resztą mąki, posól, utrzyj na gładki krem z powoli wlewanym mlekiem. Gotuj jeszcze 5 minut, stale mieszając. Posyp cukrem i cynamonem, podawaj z oddzielonym tłuszczem. Jeśli wolisz, zamiast tłuszczu możesz podać do deseru sok malinowy.

 

 

Pasztet wieprzowy

 

Składniki:
- 25 dag wątroby wieprzowej
- 1 kotlet wieprzowy
- 4 anchois
- 1 cebula
- 150 ml mleka
- 3 łyżki mąki
- 1 jajko
- sól
- pieprz
- 1/2 łyżeczki tymianku
- 1/2 łyżeczki mielonego ziela angielskiego

Sposób przyrządzania:

Pokrój cebulę, mięso i wątrobę. Zmiksuj z anchois lub przepuść dwa razy przez maszynkę do mięsa. Rozgrzej piekarnik do temperatury 150°C. Do masy mięsnej dodaj mleko, mąkę, sól, pieprz, tymianek i ziele angielskie, wymieszaj. Napełnij natłuszczoną formę keksową, piecz około godziny. Ostudź, wyjmij z formy i pokrój w plastry. Podawaj z korniszonami i marynowanymi buraczkami

 

 

Patyczki migdałowe

 

Składniki:
- 50 dag mielonych migdałów (ze skórką)
- 50 dag cukru pudru
- 2 łyżki mąki
- 3 białka
- po 7-8 dag białej i gorzkiej czekolady
- mąka do posypania stolnicy

Sposób przyrządzania:

W misce wymieszaj migdały z przesianym cukrem pudrem i mąką. Dodaj lekko ubite białka, zagnieć na jednolitą, twardą masę. Na oprószonej mąką stolnicy uformuj około dwudziestu patyczków o długości 15-20 cm. Ułóż je na dwóch blachach wyścielonych papierem pergaminowym, piecz po 12 minut w temperaturze 150-170°C. Odłóż do ostygnięcia. W tym czasie rozpuść - oddzielnie - białą i ciemną czekoladę. Polej przestudzone patyczki. Możesz posypać płatkami migdałowymi.

 

 

Plastry łososia w stylu sashimi

 

Składniki:
- 40 dag surowego fileta z łososia norweskiego
- 100 ml sosu sojowego (Kikkoman)
- 1/2 łyżeczki japońskiego chrzanu wasabi
-

Sposób przyrządzania:

Świeży filet z łososia pokrój na cieniutkie plasterki, ułóż na talerzykach. Przygotuj sos: zmiksuj chrzan wasabi z marynowanym imbirem, sosem sojowym, oliwą oraz miodem. Skrop łososia, przed podaniem udekoruj szczypiorkiem i plasterkami białej rzepy.
Uwaga: chrzan wasabi i marynowany imbir kupisz w sklepach z żywnością orientalną lub w dobrych delikatesach.

 

 

Podpłomyki Lefse

 

Składniki:
- 50 dag mąki
- 20 dag kwaśnej śmietany (35-proc)
- 200 ml kwaśnego mleka
- 3 łyżki cukru
- 3 łyżki miodu
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia

Sposób przyrządzania:

Mąkę połącz z proszkiem do pieczenia. Wymieszaj śmietanę z miodem, kwaśnym mlekiem i cukrem, na koniec dodaj mąkę. Zagnieć ciasto - nie powinno być za twarde. Podgrzej piekarnik do 230°C. Z ciasta ulep rulon, pokrój go na 6 kawałków. Każdą porcję ciasta rozwałkuj na placuszek o średnicy 25 cm. Ponakłuwaj widelcem, piecz 5-7 minut na środkowym poziomie piekarnika. Podawaj z masłem i cukrem albo z kremem z gęstej śmietany, cukru i cynamonu.

 

 

Pudding rybny

 

Składniki:
- 75 dag filetów rybnych (dorsz
- morszczuk
- mintaj)
- 300 ml śmietany kremówki
- 5 łyżek masła
- 2 jajka
- 3 łyżki posiekanego koperku
- 4 dag mąki ziemniaczanej
- sól
- pieprz
- sos worcester

Sposób przyrządzania:

Ryby zmiksuj z 200 ml śmietany. Stop i ostudź masło. Do masy rybnej dodaj żółtka, koperek, masło i mąkę ziemniaczaną, przypraw do smaku solą, pieprzem i sosem worcester. Dodaj białka ubite na sztywną pianę, masą napełnij formę nasmarowaną masłem i posypaną tartą bułką. Formę przykryj i wstaw do większego naczynia z wodą. Piecz 1,5 godziny w temp. 170°C. Pudding pozostaw w formie przez 5 minut, a następnie odwróć dnem do góry i wyjmij. Możesz udekorować gałązką natki lub koperku.

 

 

Pudding z łososia

 

Składniki:
- 1 średnia cebula
- 1 łyżka oleju słonecznikowego
- 25 dag piure ziemniaczanego
- 5 gałązek koperku (drobniutko posiekanych)
- 2 plastry wędzonego łososia
- 2 jajka
- 2 łyżki płynnej śmietany (30-proc.)

Sposób przyrządzania:

Podgrzej piekarnik do temperatury 180°C. Obierz i posiekaj cebulę, zeszklij ją na oleju słonecznikowym. Dodaj przestudzone piure ziemniaczane oraz posiekany koperek. Dokładnie wymieszaj, zdejmij z ognia. Drobniutko posiekaj wędzonego łososia, dodaj do masy ziemniaczanej. Ubij mikserem jajka i śmietankę, przypraw do smaku solą i pieprzem. Dodaj do przygotowanej masy, jeszcze raz starannie wymieszaj. Masę rozłóż w kokilkach wyłożonych pergaminem, piecz 20 minut. Odstaw do wystygnięcia i wyjmij z foremek.

 

 

Racuszki ziemniaczane z szynką

 

Składniki:
- 40 dag ziemniaków
- 12 dag szynki pokrojonej w kostkę
- 12 dag tartej bułki
- 130 ml śmietany
- 1 jajko
- 1 łyżka startego sera norweskiego
- 2 łyżki posiekanej natki
- sól
- pieprz
- gałka muszkatołowa
- olej do smażenia

Sposób przyrządzania:

Ziemniaki obierz, ugotuj w osolonej wodzie, ugnieć lub przeciśnij przez praskę. Wymieszaj 2/3 tartej bułki ze śmietaną, jajkiem, natką i startym serem. Dodaj szynkę, przypraw do smaku i połącz z masą ziemniaczaną. Uformuj okrągłe racuszki o średnicy 6-8 cm, obtocz je w pozostałej tartej bułce, usmaż w głębokim oleju. Podawaj z zieloną sałatą.

 

 

Ryba w warzywach po norwesku

 

Składniki:
- 1 kg filetów z morskiej ryby
- 1 jajko
- 2 łyżki mleka
- 1 szklankę mąki
- 3 cebule
- 1/2 selera
- 2 marchewki
- 1 pietruszkę
- 1 por
- 1 cytrynę
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 3 łyżeczki słodkiej papryki
- 1 liść laurowy
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 1 łyżeczkę jarzynki
- pieprz
- sól
- cukier
- gałkę muszkatołową
- olej
- pęczek natki

Sposób przyrządzania:

Zwana u nas często ?rybą po grecku? ma niewiele wspólnego z kuchnią południa Europy. Znacznie bliżej tej potrawie do rejonów skandynawskich. Danie to ma mocną pozycję również w naszej kuchni. Zwykle przyrządza się je z ryb morskich, przeważnie tych o białym mięsie. Ale można też użyć norweskiego łososia lub surowego fileta śledziowego. Słodkowodny pstrąg lub sieja przyrządzone z warzywami też są pyszne. O smaku tej potrawy w dużym stopniu decyduje gęsty sos. Powinien mieć wyważony, słodko-kwaśny smak. I to właśnie od sosu należy zaczynać przygotowanie tej potrawy.

1. Wszystkie warzywa obierz i starannie opłucz. Cebulę średniej wielkości i por (użyj jedynie jego białą część) pokrój na półplasterki i odłóż na talerzyk, a pozostałe jarzyny wrzuć do salaterki. Pokrój je w julienne, tzn. w cienkie słupki (zapałki). Najpierw musisz pokroić każdy korzeń wzdłuż na cienkie (1-2 mm) plastry, a potem w słupki. Albo po prostu zetrzyj je na tarce o dużych oczkach.

2. Wlej do rondla 3-4 łyżki oliwy. Gdy się rozgrzeje, zmniejsz płomień i ostrożnie włóż do rondla cebulę i por. Mieszaj cały czas i pilnuj, żeby warzywa się nie przypaliły, ani nawet nie zrumieniły. Powinny się jedynie zeszklić. Jeśli już staną się przezroczyste, wrzuć do rondla pozostałe warzywa, zwiększ płomień i chwilę smaż, energicznie mieszając. Smażenie nie powinno trwać dłużej niż 8-10 minut. Podlej jarzynki gorącą wodą (3/4 szklanki), włóż liść laurowy i ziele angielskie, zamieszaj i przykryj. Zmniejsz płomień pod rondlem - niech warzywa się duszą. Ale nie za długo; lepiej, by pozostały troszkę niedogotowane, niż były zbyt miękkie. Jeśli za bardzo zgęstnieją, podlej je odrobiną wody.

3. W czasie, gdy warzywa się duszą, rozprowadź w miseczce koncentrat pomidorowy odrobiną wody, wsyp paprykę, odrobinę gałki, szczyptę pieprzu, po łyżeczce jarzynki i cukru, wymieszaj i przełóż do garnka z warzywami. Przykryj i zostaw na bardzo małym ogniu jeszcze 5 minut, żeby smaki się przegryzły.

4. Wypłucz ryby pod bieżącą wodą, osusz je w papierowym ręczniku. Skrop sokiem z cytryny, przykryj i na pół godziny wstaw do lodówki. Przygotuj panierkę. Rozmąć jajo z zimnym mlekiem, na drugi talerz wysyp mąkę. Na patelnię wlej olej - tyle, by filety mogły się w nim zanurzyć. Wyjmij filety z lodówki, znów osusz je, oprósz solą i mąką. Każdy kawałek obtaczaj najpierw w jajku, a potem w mące, kładź na dobrze rozgrzany tłuszcz i smaż z obu stron na jasnozłoty kolor. Gorące filety przełóż na ogrzany półmisek i obłóż sosem z rondla. Posyp posiekaną natką. Jeśli przygotowujesz danie dla osób na diecie, ugotuj filety na parze lub w małej ilości posolonej wody, a wywaru użyj do sosu.

 

 

Rybne ragout

 

Składniki:
- 75 dag filetów z mintaja lub morszczuka w kostce
- 1 cebula
- 4-5 ziemniaków
- 3 marchewki
- 1 świeży mały brokuł (lub 1/2 opakowania brokułów mrożonych)
- 12 dag masła
- 200 ml śmietany (18-proc.)
- 1/2 l bulionu warzywnego (może być z kostki)
- 1 łyżeczka suszonego tymianku
- pęczek koperku
...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin