Kuchnia slowacka.doc

(55 KB) Pobierz
Kuchnia Kubańska

Kuchnia Słowacka

 

 

Halusky

 

Składniki:
50 dag ziemniaków
15 dag mąki
2 jajka
sól

Opis wykonania:
Ziemniaki obieramy i ścieramy na tarce, jak na placki. Dodajemy jajka, mąkę, sól i starannie wyrabiamy masę. W szerokim, dużym garnku zagotowujemy osolony wrzątek. Ciasto, o ile nie mamy specjalnego sita do przecierania, układamy na zwilżonej desce, wygładzamy wierzch i nożem odcinamy małe, podłużne kluseczki i strącamy do wrzątku. Po 2-3 minutach od wypłynięcia wyjmujemy kluski za pomocą łyżki cedzakowej. 2-3 porcje

 

 

 

Kapusta z kminkiem

 

Składniki:
50 dag kiszonej kapusty
8 dag smalcu
1 cebula
2 dag mąki
ocet, cukier i sól do smaku
pół łyżeczki kminku

Opis wykonania:
Kapustę odciskamy z nadmiaru soku, a następnie kroimy na drobniejsze kawałki. Na smalcu przesmażamy na rumiano cebulkę pokrojoną w kostkę. Dodajemy kapustę, zalewamy szklanką wrzątku i gotujemy bez przykrycia tak długo, aż kapusta będzie miękka. Z łyżki smalcu i mąki robimy zasmażkę i ją dodajemy do kapusty. Jednocześnie wsypujemy kminek, zmniejszamy ogień i dusimy pod przykryciem przez 5-7 minut na bardzo wolnym ogniu. Przed podaniem doprawiamy octem i cukrem.

 

 

 

Karkówka pieczona

 

Składniki:
1 kg karkówki
1 dag kminku
2 łyżki smalcu
3 łyżki mąki pszennej
sól do smaku

Opis wykonania:
Mięso solimy i posypujemy mąką. Obsmażamy na mocno rozgrzanym smalcu i przekładamy do brytfanny. Podlewamy szklanką wody i pieczemy pod przykryciem około 40 min w temp. 180 st. C. Po 20 min dosypujemy kminek, polewamy pieczeń wytworzonym sosem, dodając ewentualnie trochę wody i dopiekamy aż mięso będzie miękkie i przestanie z niego wyciekać mętny sok. Zdejmujemy przykrywkę i dopiekamy jeszcze około 10 min, aby wierzch pieczeni pokrył się chrupiącą skórką. Pieczeń podajemy z knedlikiem i duszoną kapustą.

 

 

 

Knedle

 

Składniki:
30 dag mąki krupczatki
5 dag masła
1 jajko
szklanka zimnego mleka
10 dag drożdży
5 dag mąki
sól i pieprz

Opis wykonania:
W letnim mleku rozpuszczamy drożdże,dodajemy łyżkę mąki i łyżeczkę cukru. Odstawiamy do wyrośnięcia. Następnie wsypujemy resztę mąki, dodajemy sól, jajko, stopione masło i dokładnie wyrabiamytak, by ciasto odchodziło od ręki. Znowu odstawiamy do wyrośnięcia na 5-10 minut. Na podsypanej mąką stolnicy jeszcze raz lekko zagniatamy ciasto, a następniedzielimy na kawałki wielkości małych bochenków chleba. Każdy gotujemy pod przykryciem na parze około 20 minut. Po tym czasie, o ile ciasto nie klei się dowetkniętej wykałaczki, knedel jest gotowy. Kroimy go na ukośne plastry i podajemy z karkówką i kapustą.

 

 

 

Palacinky

 

Składniki:
Ciasto naleśnikowe:
20 dag mąki
2 jajka
3/4 szklanki mleka
3/4 szklanki wody
2 łyżki stopionego masła
szczypta soli i cukru
dowolna konfitura lub owoce syropu

Sos czekoladowy:
10 dag czekolady
5 dag kakao
15 dag cukru
1 żółtko
1 łyżka mleka
1/2 szklanki śmietanki
2 dag mąki
50 ml rumu

Opis wykonania:
Z mąki, jaj, mleka i wody przygotowujemy ciasto naleśnikowe, do którego pod koniec dodajemy stopione masło. Na mocno rozgrzanej patelni smażymy niezbyt cienkie naleśniki. Przygotowujemy sos czekoladowy. W garnuszku topimy czekoladę, dodajemy kakao, cukier, i mleko. Podgrzewamy na bardzo małym ogniu. Gdy sos zgęstnieje, dodajemy śmietankę wymieszaną z mąką i zagotowujemy. Po odstawieniu z ognia doprawiamy sos żółtkiem wymieszanym z rumem. Naleśniki nadziewamy dżemem, podsmażamy na maśle i gorące polewamy przygotowanym sosem czekoladowym

 

 

 

Vyprazany syr

 

Składniki:
40 dag sera edamskiego
10 dag wędzonej, gotowanej szynki
2 łyżki mąki
1 jajko
bułka do panierowania

Opis wykonania:
Ser pokroić w grube, co najmniej 4 cm plastry. Każdy rozcinamy ostrym nożem w środku i wsuwamy w środek plasterek szynki zwinięty w rulon. Jajko roztrzepujemy z mąką w miseczce na średnio gęste ciasto. Plastry nadzianego szynką sera maczamy w cieście, a następnie w bułce tartej. Ser wrzucamy do rozgrzanego w głębokim naczyniu oleju i smażymy około 2-3 minut, aż pokryje się złotą skórką. Ostrożnie wyjmujemy na łyżce cedzakowej. Podajemy z frytkami i sosem tatarskim.

 

 

 

Zupa cesnakova

 

Składniki:
1 mała główka czosnku
1 cebula
1 łyżka smalcu
sól i pieprz świeżo mielony
1/2 małego jogurtu naturalnego lub śmietany
1 l bulionu
1 żółtko
4 kromki bułki
1 łyżka oleju
suszony tymianek i papryka

Opis wykonania:
W garnku rozgrzewamy smalec i przesmażamy na nim na złoto pokrojoną w cieniutkie plasterki cebulę.Dodajemy zmiażdżony czosnek, ale nie rumienimy go. Zalewamy bulionem i gotujemy około 15 min na średnim ogniu. Zupę przecieramy przez sito i doprawiamysolą, pieprzem, papryką i tymiankiem. Bułkę kroimy w kostkę i na patelni przesmażamy grzanki na oleju. Można też wcześniej przygotować grzanki w piekarniku.Przed samym podaniem zupę zagotowujemy, a po odstawieniu z palnika zaprawiamy żółtkiem zmieszanym ze śmietaną lub jogurtem. Każdą porcję posypujemygrzankami. Zupę czosnkową można też podawać nie przetartą i bez dodatku śmietany czy żółtka.

 

 

 

Zupa gulasova

 

Składniki:
25 dag pręgi wołowej
30 dag ziemniaków
1 duża papryka
2 łyżki koncentratu pomidorowego lub 1 pomidor
2 cebule
3 ząbki czosnku
1,5 l bulionu
2 łyżki smalcu
papryka słodka i ostra, kminek, majeranek i sól do smaku

Opis wykonania:
Mięso myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę o boku 2 cm. Cebulę obieramy i kroimy w talarki. Czosnek miażdżymy. Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. Na rozgrzanym smalcu obsmażamy na rumiano mięso pokrojone w kostkę i przekładamy do garnka. Na tym samym tłuszczu smażymy na złoto cebulę oraz paprykę pokrojoną w kostkę lub paski. Dodajemy do mięsa razem ze zmiażdżonym czosnkiem ikoncentratem pomidorowym. Zalewamy bulionem i gotujemy na małym ogniu, aż mięso będzie miękkie. Oddzielnie gotujemy ziemniaki pokrojone w kostkę, któredodajemy do zupy pod koniec gotowania. Doprawiamy do smaku i zagęszczamy zasmażką ze smalcu i mąki.

 

 

 

Zupa sosovicowa

 

Składniki:
20 dag soczewicy
10 dag parówek
30 dag ziemniaków
2 liście laurowe
2 ząbki czosnku
1 średnia cebula
papryka mielona, sól i pieprz do smaku
1 kostka bulionowa
1 łyżka smalcu
1 łyżka mąki pszennej

Opis wykonania:
Soczewicę zalewamy zimną wodą lub bulionem, dodajemy listek laurowy i gotujemy na małym ogniu. Nałyżce smalcu podsmażamy pokrojone w kostkę parówki i cebulę w talarkach. Dodajemy do soczewicy i gotujemy aż będzie miękka. W tym samym czasie gotujemy oddzielnie ziemniaki pokrojone w kostkę. Dodajemy do zupy razem ze zmiażdżonym czosnkiem, solą, papryką i pieprzem do smaku. Na łyżce smalcu robimy zasmażkę z mąki i zagęszczamy zupę. Soczewicową można też przed podaniem zabielić śmietaną.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin