JadwigaWasowska_Tajemnice_sniegowej_gwiazdki.doc

(36 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

 

Temat: ”Tajemnice śniegowej gwiazdki”.

Cel: dziecko pozna pojęci symetrii,

policzy ramiona gwiazdki śniegowej.

Miejsce realizacji i wiek dzieci: sala przedszkolna, grupa łączona dzieci 4 – i  6 – letnich.

Prowadząca zajęcia: Jadwiga Wąsowska.

Pomoce dydaktyczne:

·        lupy, lusterka,

·        śnieg, gazety, wata, klocki, słomki, papierowe serwetki,

·        ilustracje z symetrycznymi przedmiotami,

·        poduszki.

Literatura:

S.Elbanowska„Jak zadziwić przedszkolaka tym,co świeci, pływa,lata”,

I. Dudzińska „Sto pomysłów zabaw i zajęć z Domowego Przedszkola”

N. Ardley „Encyklopedia juniora”.


Przebieg zajęć:

1.  Wprowadzenie:

„...Lecą leciutkie płatki,

aby otulić ziemię,

gdzie zioła śpią i kwiaty,

i przyszłe zboże drzemie...”

Edward Szymański

Omówienie utworu:

·        Jaka pora roku opisana jest w utworze?

·        Co spadało na ziemią i w jakim celu?

·        Co robią rośliny podczas zimy?

2.  „Gwiazdeczka” – medytacja, opowiadanie nauczycielki o samotnej gwiazdce śniegu, która znajduje wielu przyjaciół; dzieci leżą na poduszkach

3.  Obserwacja ukierunkowana gwiazdki śniegowej z użyciem lupy:

·        kształt, niepowtarzalność wzorów;

·        symetria,

·        ilość ramion,

·        postawienie pytań:

- z czego powstaje śnieg?

- czy śnieg jest czysty? – ustalenie odpowiedzi po rozpuszczeniu śniegu.

4.  „Wiatr i śnieżynki” – zabawy ruchowe:

·        taniec śnieżynek,

·        pada śnieg,

·        lepimy kule śniegu, lepimy bałwanka,

·        wykonanie kul z gazety, rzucanie do celu.

5.  „Puszki okruszki” – ćwiczenia oddechowe:

·        dmuchanie na watę przez słomkę w uliczce z klocków.

6.  „Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki” – zabawa ruchowa:

·        układnie gwiazdek z własnego ciała przez dzieci – pojedynczo,

w parach,

trojkach,

szóstkach.

7.  Rysujemy gwiazdki:

·        w powietrzu, palcem na dywanie, na wodzie, na plecach kolegi,

·        na tablicy (kredą, flamastrem).

8.  „Moja gwiazdka” – symetryczna wycinanka ze złożonej odpowiednio serwetki.

9.  „Symetria wokół nas” – prezentacja przez nauczycielkę ilustracji z przedmiotami symetrycznymi, zachęcenie dzieci do poszukiwania symetrii na własnym ciele (załącznik).

10.       Symetryczne układanie przez dzieci dłoni, stóp, zabawy z lusterkiem.

11.       „Symetryczne rysowanki” – rysowanie symetryczne oburącz w powietrzu, na dywanie gwiazdek, Mikołaja, lalki, bałwanka.

12.       Podsumowanie zajęć – zebranie zdobytych informacji, podziękowanie  za wspólną zabawę.

 

 

Załącznik.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin