KONSPEKT
LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KL. V
Temat: Wędrówka wróbli po wyrazach z „ó”, „u”, „ż” i „rz”.
CELE
· ogólne:
- utrwalenie pisowni wyrazów z „ó”, „u”, „ż” i „rz”.
· operacyjne:
uczeń
- zna zasady pisowni wyrazów z ó, u, rz, ż wymiennym i niewymiennym,
- stosuje znajomość tych zasad w praktyce, podczas rozwiązywania ćwiczeń, czy w wypowiedziach pisemnych,
- poprawnie zapisuje nazwy państw, miast, imion,,
- korzysta ze słownika ortograficznego,
- potrafi współpracować w grupie,
METODY:
· podająca,
· burza mózgów,
· ćwiczeniowa.
FORMY:
· praca grupowa,
· praca indywidualna,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· słownik języka polskiego,
· podręcznik M. Nagajowej Słowa zwykłe i niezwykłe,
· słowniki ortograficzne,
· tablice ortograficzne,
· zestawy ćwiczeń.
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza orientacyjna:
Wprowadzenie:
1. Powitanie uczniów, zapytanie o samopoczucie, sprawdzenie obecności, zaprowadzenie ładu klasowego.
2. Uświadomienie uczniom celów i zadań lekcji. Nauczyciel przybliża krótko to, o czym będzie mowa na lekcji.
3. Zapisanie tematu lekcji. Uczniowie przepisują go do zeszytów, zgłaszają ewentualne pytania.
Faza operacyjna:
Wprowadzenie nowych treści:
1. Uczniowie przypominają zasady pisowni wyrazów z ó, u, ż, rz, korzystając z reguł w podręczniku oraz ze słowników ortograficznych:
Pisownia wyrazów z „ó”
· ó piszemy wtedy, kiedy wymienia się na o lub e w innych formach danego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych, np.
dwór – dwory powóz – powozy trójka – troje
pokój – pokoje sposób – sposoby przód – przodem
siódmy – siedem szósty – sześć ziółka – ziele
przyjaciółka – przyjaciel piórko – pierze przód – przedni
· ó piszemy w zakończeniach: -ów, -ówka, -ówna,
· -ów w zakończeniach nazw miejscowych, np. Piotrków, Kraków, Jędrzejów, Gorzów, a także w zakończeniach dopełniacza lmn rzeczowników rodzaju męskiego, np. chłopców, obiadów, krajów, olbrzymów,
· -ówka w zakończeniach: złotówka, leśniczówka, końcówka, klasówka, miejscówka,
· WYJĄTKI: skuwka, zasuwka
· -ówna w zakończeniach nazwisk oraz nazwach panien: Nowakówna, Iłłakowiczówna, młynarzówna,
· ó piszemy na początku niewielu wyrazów, np.: ósmy, ósemka, ów, ówczesny, ówdzie,
· ó piszemy w niektórych wyrazach mimo braku wymiany na o lub e. Jest to grupa wyrazów, których pisownię należy zapamiętać:
chór płótno wkrótce
córka późno włóczęga
dopóki próba włócznia dopóty próchno włókno
główny próżny wójt
góral również wówczas
jaskółka różnica wróbel
kłótnia różowy wróżba
król rózga wróżka
krótki skóra wzgórze
który stróż źródło
mózg tchórz żółty
ołówek wiórki żółw
oprócz
Pisownia wyrazów z „u”
· u piszemy w zakończeniach:
-un opiekun, zwiastun -uch leniuch, maluch
-unek rachunek, rysunek -ula matula, babula
-unka piastunka, opiekunka -ulka brzydula, babulka
-uchna córuchna, matuchna -ulec budulec, hamulec
-utki milutki, skromniutki -us dzikus, wiarus
-uszka pieluszka, poduszka -uszek...
malgosia765