scenariusz dyslektycy.docx

(15 KB) Pobierz

Temat: Ćwiczenia pisowni wyrazów z „ch” i „h”.

Cel główny: poznanie zasad pisowni wyrazów z „ch” i „h”

Cele operacyjne:

·         usprawnia pracę

obu półkul mózgowych, przekracza środkową linię ciała;

·         ćwiczy

umiejętność wypowiadania się;

·         usprawnia grafomotorykę;

·         kształci logiczne myślenie, kojarzenie;

·         usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową;

·         ćwiczy pamięć wzrokową oraz słuchową.

Metody: słowna - praktycznego działania

Formy: zbiorowa - indywidualna - jednolita

Środki dydaktyczne: ortograficzne tablice ścienne, „Mistrz ortografii”, program komputerowy „Dyslektyk”

Przebieg zajęć:

·         Gimnastyka mózgu P. Dennisona wg ćwiczeń zaprezentowanych przez uczniów;

·         Rytualna rundka - wypowiedzi ustne: Jakiego rodzaju dźwięki lubisz?;

·         Omówienie prac domowych;

·         Powtórzenie zasad pisowni wyrazów z „ch” i „h”;

·         „Mistrz ortografii” M. Iwanowicz: „Ćwiczę pisownię wyrazy z ch i h” s. 78 – 81:

- przyporządkowywanie zwierzętom odpowiednich wyrazów dźwiękonaśladowczych,
- uzupełnianie zdań wyrazami dźwiękonaśladowczymi,
- wypisywanie z wiersza pogrupowanych wyrazów z „ch” i „h”,
- układanie zdań z podanymi wyrazami,
- rozwiązywanie krzyżówki z nazwami zawodów,
- łączenie rzeczowników z przymiotnikami, a następnie uzupełnianie nimi zdań,
- uzupełnianie tabeli odpowiednimi wyrazami bliskoznacznymi z drugiej tabeli,
- uzupełnianie zdań literami „ch” i „h”,

·         Usprawnianie funkcji percepcyjnych przy komputerze

– pakiet „Dyslektyk”;

·         Omówienie prac domowych.

Temat: Sprawdzian poprawności ortograficznej pisowni wyrazów z ”ó”.

Cel główny: sprawdzenie poprawności ortograficznej

Cele operacyjne:

·         ćwiczy

umiejętność wypowiadania się;

·         usprawnia grafomotorykę;

·         ćwiczy sprawność słuchowo-językową;

·         ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową;

·         usprawnia pamięć, logiczne myślenie;

·         usprawnia pracę

obu półkul mózgowych, przekracza środkową linię ciała;

·         powtarza reguły ortograficzne, pisze poprawnie wyrazy z „ó”.

Metody: słowna - praktycznego działania

Formy: zbiorowa - indywidualna - jednolita

Środki dydaktyczne: ksero z zadaniami domowymi, ksero z Poradami dla ucznia dyslektycznego wg M. Bogdanowicz, zestaw PUSY, komputery

Przebieg zajęć:

Część I (do 10 minut)

·         Powitanie: rytualna Iskierka przyjaźni;

·         Wypowiedzi ustne: Jak można sobie pomóc w nauce

?

·         Powtórzenie wiadomości z poprzednich zajęć: przypomnienie poznanych reguł ortograficznych, omówienie prac domowych.

Część II (do 15 minut)

·         Zabawa PUSY sprawdzająca pisownię wyrazów z „ó”;

·         Trening ortograficzny przy komputerze

.

Część III (do 15 minut)

·         Dyktando z zakresu pisowni wyrazów z „ó” wg zaleceń M. Bogdanowicz;

·         Omówienie dyktanda.

Część IV (do 5 minut)

·         Ćwiczenia ruchowe wg metody Dennisona - zestaw wspomagający przekraczanie środkowej linii ciała (szklanka wody, myślenie o „X”, ruchy naprzemienne, leniwe ósemki, słoń, oddychanie przeponowe, wahadło).

Część V (do 5 minut)

·         Przedstawienie Porad dla ucznia dyslektycznego wg M. Bogdanowicz;

·         Omówienie prac domowych;

·         Pożegnanie: Iskierka przyjaźni.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin