PLAN PRACY
Instruktora do przeprowadzenia zajęć z szkolenia strzeleckiego
z żołnierzami nowo wcielonymi
Temat: Zasady bezpieczeństwa obowiązujące na strzelnicy i placach ćwiczeń. Budowa i dane granatów
Czas: ograniczony zmianą grup
Potrzebne materiały:
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Lp.
Zagadnienia i czynności instruktora
Czas min
1
Podaje temat i cele zajęć
Cel: zapoznanie z zasady bezpieczeństwa obowiązujące na strzelnicy i placach ćwiczeń oraz budowa i dane granatów
2
WARUNKI bhp GRANATY RĘCZNE
1) Granaty należy nosić w przeznaczonej do tego torbie ( lub przy pasie ) w stanie rozbrojonym , zapalniki oraz pobudzacze trzymać oddzielnie , zawinięte każdy osobno w papier lub szmatkę .
2) Granatów i zapalników nie wolno rozbierać oraz nie wolno usuwać własnymi środkami niesprawności urządzeń granatu ; o każdej niesprawności meldować dowódcy .
3) Granaty i zapalniki chronić przed ogniem , silnym ogrzaniem , wilgocią i brudem ; jeżeli granaty i zapalniki zmokły lub zabrudziły się , należy je przy pierwszej sposobności dokładnie i ostrożnie obetrzeć szmatką i osuszyć na słońcu lub w ciepłym pomieszczeniu ( nie przy piecu ) i obowiązkowo pod nadzorem przełożonego .
4) Chronić granaty , szczególnie zapalniki przed wstrząsami i uderzeniami , które mogą uszkodzić urządzenia granatu i spowodować wybuch zapalnika .
5) Granaty i zapalniki przechowywać zawsze osobno . Granaty uzbrajać tylko przed rzucaniem lub na specjalny rozkaz dowódcy .
6) Przygotowanie granatów do rzucania , uzbrajanie , rzucanie lub rozbrajanie wykonać stosownie do zasad podanych w niniejszej instrukcji
7) Naukę o budowie granatów , zapalników i sposobie obchodzenia się z nimi przeprowadzać tylko na granatach szkolnych .
8) Granaty uzbrajać i rozbrajać w warunkach wykluczających niebezpieczeństwo dla otoczenia .
9) Ćwiczenia w rzucaniu granatami bojowymi odbywać wyłącznie na rzutni specjalnie do tego przystosowanej i odpowiednio zabezpieczonej . Wszyscy ćwiczący żołnierze powinni nosić hełmy bez względu na to , w jakim ubiorze występują .
10) W warunkach bojowych cały zapas granatów i zapalników w pododdziale ( prócz wydanych żołnierzom ) należy przechowywać w opakowaniu fabrycznym .
GRANATY
Rozróżniamy następujące typy granatów:
odłamkowe
przeciwpancerne
specjalne
Służą do zwalczania siły żywej w czasie ataku, przed walką bagnetem, w walce w transzejach, lasach i w górach.
Na uzbrojeniu wojska występują następujące granaty
granat wz 1942 (RG-42)
granat wz F-1 (F-1)
CHARAKTERYSTYKA GRANATU RG-42.
Granat ten z zapalnikiem UZRG należy do granatów odłamkowych o działaniu ze zwłoką. Zapalenie następuje w momencie rzutu, a wybuch i rozerwanie po 3,2 - 4 sek. od chwili zapalenia. Granat wybucha w wodzie, śniegu, błocie. Granat używa się w obronie i w natarciu.
Budowa:
Granat ręczny wz. 1942 składa się z:
skorupa
tułów ,dno, wieko, taśma odłamkowa, tuleja środkowa, obsada zapalnika, ładunek kruszący, korek drewniany , zapalnik UZRG.
ładunek kruszący
taśma odłamkowa
Skorupa granatu służy do pomieszczenia ładunku kruszącego , zapalnika i taśmy odłamkowej parokrotnie zwiniętej . Taśma jest nacięta , w celu zwiększenia ilości odłamków . Skorupa składa się z tułowia granatu , zamkniętego od góry wiekiem , a od spodu dnem . Do wieka przymocowana jest nagwintowana obsada do wkręcenia zapalnika . Przedłużeniem obsady jest tulejka środkowa , wchodząca do wnętrza granatu . W obsadę zapalnika jest wkręcony korek lub nałożony kapturek metalowy .Ładunek kruszący służy do rozerwania granatu i umieszczony jest wewnątrz skorupy między wewnętrzną warstwą taśmy odłamkowej a ścianką tulejki środkowej . Ładunek kruszący w granacie nieuzbrojonym jest bezpieczny i zapala się tylko od wybuchu spłonki pobudzającej zapalnika .
Korek zabezpiecza obsadę i tuleję środkową zapalnika przed zanieczyszczeniem .
Korek należy wykręcić dopiero w momencie uzbrajania granatu CHARAKTERYSTYKA GRANATU F-1
Granat ręczny F-1 z zapalnikiem UZRG należy do rodzaju granatów odłamkowych o działaniu ze zwłoką. Zapalenie następuje w momencie rzutu, a wybuch i rozerwanie po 3,2 - 4 sek. od chwili zapalenia. Używa się go przeważnie w obronie i rzuca się tylko z za rowu lub ukrycia.
Budowa granatu:
zapalnika UZRG
Skorupa służy do pomieszczenia ładunku kruszącego i zapalnika oraz do rażenia odłamkami podczas wybuchu. Powierzchnia skorupy jest ponacinana podłużnymi i poprzecznymi rowkami ułatwiającymi rozerwanie się granatu na odłamki (1000 sztuk). W górnej części granatu znajduje się otwór gwintowany w który wkręcony jest korek. Ładunek kruszący znajduje się wewnątrz skorupy i służy do rozerwania skorupy granatu
Ładunek kruszący znajduje się wewnątrz skorupy i służy do rozrywania granatu.
UZBROJENIE GRANATU
Ażeby granat uzbroić należy:
1) wykręcić korek;
2) wkręcić zapalnik w otwór gwintowany aż do oporu.
Zabrania się zakładania z powrotem wyciągniętej zawleczki. Wyjmować zawleczkę należy tylko przed rzuceniem.
ROZBROJENIE GRANATU
Granat można rozbroić tylko wtedy, gdy zawleczka nie została wyciągnięta.
Ażeby granat rozbroić należy:
1) wykręcić zapalnik, zawinąć go w papier lub pakuły i schować do specjalnej przedziałki w torbie;
2) wkręcić korek i schować granat do torby.
DANE TAKTYCZNO TECHNICZNE
DANE GRANATÓW RĘCZNYCH
RG-42
F-1
RODZAJ GRANATU
zaczepny
obronny
DZIAŁANIE BOJOWE
CZAS ZWŁOKI
3,2 - 4sek.
ZASIĘG
15 - 20 m
200 m.
CIĘZAR (UZBROJONEGO)
400 g
700 g
CIĘŻAR ŁADUNKU KRUSZĄCEGO
120
60
DONOŚNOŚĆ
30 - 40 m
35 - 45 m
ZAPALNIK UZRG
Uniwersalny zapalnik ręcznych granatów jest zapalnikiem czasowym ze zwłoką przeznaczonym do wywołania detonacji ładunku kruszącego granatów ręcznych tak zaczepnych jak i obronnych. Zapalnik waży 55 gr.
Zapalnik składa się z trzech urządzeń:
urządzenie uderzeniowe
urządzenie zabezpieczające
urządzenie zapalające
Urządzenie uderzeniowe - służy do zapalenia spłonki zapalającej urządzenia zapalającego i jest zbudowane z:
kadłuba
łącznika z gwintem
górnej prowadnicy iglicy
iglicy
sprężyny iglicy
dolnej prowadnicy iglicy
Kadłub służy do połączenia wszystkich części zapalnika. Kadłub w górnej części ma otwór, w który wchodzą widełki dźwigni spustowej, a w środkowej - 2 otwory do zawleczki. Wewnątrz kadłuba w górnej części umocowana jest górna prowadnica iglicy. W dolnej części kadłub ma gwinty do połączenia go z tulejką opóźniacza.
Łącznik nasadzony jest na dolną część kadłuba i ma gwint do połączenia zapalnika ze skorupą granatu. Od góry łącznik ma płaszczyznę oporową, która ogranicza wkręcanie zapalnika. Płaszczyzna oporowa ma dwa ścięcia dla dogodniejszego wkręcania zapalnika.
Iglica służy do zapalenia spłonki zapalającej i znajduje się wewnątrz kadłuba. Iglica ma grot, który służy do oparcia dolnej prowadnicy iglicy; w górze - rowek pierścieniowy, w który wchodzą widełki dźwigni spustowej.
Sprężyna iglicy nakłada się na iglicę. Służy ona do nadania iglicy ruchu niezbędnego do zbicia spłonki zapalającej. Górnym końcem opiera się ona o górną prowadnicę iglicy, a dolnym - o dolną prowadnicę iglicy.
Urządzenie zabezpieczające służy do utrzymania urządzenia uderzeniowego w napięciu, składa się z dźwigni spustowej i zawleczki z kółkiem.
Dźwignia spustowa służy do utrzymania iglicy w napięciu. W górnej części dźwignia spustowa ma widełki, które wchodzą w rowek pierścieniowy iglicy. Poniżej, na dźwigni spustowej znajdują się dwa ucha z otworami do zawleczki.
Zawleczka, przechodząc przez otwory w uchach dźwigni spustowej i otwory kadłuba, utrzymuje urządzenie uderzeniowe w położeniu zabezpieczającym. końce zawleczki są rozgięte. Przed rzucaniem granatu zawleczkę wyciąga się za kółko, przyciskając przy tym dźwignie spustową do skorupy granatu.
Urządzenie zapalające - służy do wywołania wybuchu ładunku kruszącego i zbudowane jest z:
tulei opóźniacza
spłonki zapalającej
opóźniacza (proch dymny)
tulejki i spłonki pobudzającej.
Tulejka opóźniacza w górnej części na zewnętrznej stronie ma gwint do połączenia z kadłubem urządzenia uderzeniowego, a wewnątrz niej znajduje się spłonka zapalająca. Pod spłonką zapalającą w przewodzie tulejki opóźniacza wprasowany jest opóźniacz obliczony na 3,2 - 4 sek. palenia się, w dole na tulejkę opóźniacza nasunięta i obciśnięta jest tulejka spłonki pobudzającej, wewnątrz której mieści się spłonka pobudzająca.
POŁOŻENIE CZĘŚCI ZAPALNIKA
Zapalnik zawsze znajduje się w położeniu bojowym. W zapalniku złożonym części urządzenia uderzeniowego znajdują się w następującym położeniu:
1) iglica za pomocą widełek dźwigni spustowej i zawleczki utrzymuje się w napiętym położeniu;
2) sprężyna iglicy, nałożona na iglicę, górnym końcem opiera się o górną prowadnicę iglicy, dolnym zaś
końcem - o dolną prowadnicę iglicy i jest w największym napięciu;
3) dźwignia spustowa (umieszczona widełkami w rowku pierścieniowym iglicy) za pomocą zawleczki jest
przymocowana do kadłuba urządzenia uderzeniowego;
4) końce zawleczki są rozgięte.
Rozkładanie zapalnika i sprawdzanie działania urządzenia uderzeniowego jest wzbronione.
3
Omawiam zajęcia;
…………………………………………………….
Rafael666666