6Latki Lwie serce.doc

(39 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia zintegrowanego

 

Scenariusz zajęcia zintegrowanego

w grupie sześciolatków

(Glottodydaktyka, Dziecięca Matematyka, Naturalna nauka języka)

 

TEMAT: „Lwie serce”- nasza książeczka

 

CELE: ogólne – dziecko:

·         Kształtowanie nawyków czytelniczych i świadomości ortograficznej (Glottodydaktyka – B.Rocławski),

·         Precyzowanie własnego punktu widzenia – strona lewa i prawa (Dziecięca Matematyka – E.Gruszczyk-Kolczyńska),

·         Kształtowanie motywacji do samodzielnego czytania.

 

            szczegółowe – dziecko:

·         Zna pojęcie słów: na zewnątrz, w środku,

·         Wskazuje lewą i prawą stronę swojego ciała, oraz pokazuje rękę lewą i prawą,

·         Układa wyrazy z klocków LOGO,

·         Odszukuje i uzasadnia pisownię spółgłoski miękkiej „ni” w wyrazach: koniec, śniadanie

·         Odkrywa literę niepodstawową „w” w wyrazach: lew, śpiew,

·         Wyjaśnia pisownie liter niepodstawowych w”, „i”,

·         Odczytuje zdania „ślizgając się litery na literę”.

·         Rysuje ilustrację do książeczki zgodnie z treścią odczytanego zdania.

·         Odczuwa współczucie i rozumie znaczenie określenia :”dobrzy przyjaciele”.

 

METODY: czynnościowa- zadań stawianych, problemowa, samodzielnych doświadczeń

                   słowna- czytanie, opowiadanie, instrukcje

FORMY: indywidualna, zbiorowa

ORGANIZACJA: w kole, na dywanie w „szachownicę”, przy stolikach,

POMOCE:

·         słownik Ortograficzno-ortofoniczny(B.Rocławski),

·         Klocki LOGO,

·         nagranie „Powitalnej piosenki”,

·         ilustracja do bajki, nagranie „głosy lasu”,

·         zdania do wykonania książeczki pt.: Chory Lew (dla każdego dziecka)

·         okładka do książeczki.

LITERATURA:

·         B.Rocławski: „Nauka czytania i pisania”,

·         B.Rocławski: „Słownik ortograficzno ortofoniczny”,

·         B.Rocławski: „W krainie reguł Ortograficznych- pisownia głosek miękkich ń ś ź ć dź”

·         E.Gruszczyk-Kolczyńska: „Dziecięca matematyka – program dla przedszkoli...”,

·         M.Czerwińska – „Słoneczna biblioteka – przewodnik dla nauczycieli”

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęcia:

 

  1. Zabawa ruchowa z „Powitalną piosenką” – szybka orientacja w przestrzeni zgodnie z tempem muzyki i hasłem podawanym przez nauczyciela (na zewnątrz, w środku)

 

Dzieci stoją w parach na obwodzie koła, twarzami do siebie. Śpiewają i klaszczą znaną piosenkę. Nauczycielka podaje hasło (na zewnątrz lub w środku) zgodnie, z którym  odpowiednie koło przesuwa się w ustalonym wcześniej kierunku o jedno dziecko zmieniając partnera do klaskanki)

 

  1. Klocki LOGO – układanie wyrazów wybranych losowo ze słownika ortograficzno-ortofonicznego i wybranych przez nauczyciela

·         bez trudności ortograficznych (wyrazy czarne- tylko litery podstawowe)

·         z trudnościami ortograficznymi (wyrazy czerwone- z literami niepodstawowymi)

koniec     śniadanie    lew   śpiew

 

2.      Opowiadanie nauczycielki pt : Lwie serce  (aneks 1)

 

4.   Zabawa ruchowa „Chory lew”

      

Zabawmy się, zatem i poszukajmy, czy każde z Was ma serduszko i gdzie ono jest? Czy wiecie jak wygląda serduszko?.

Dzieci składają ręce w piąstki, łączą je i rytmicznie uderzając jedna o drugą wypowiadają:puk-puk, puk-puk...)

- Tak właśnie bije serce i wygląda w podobny sposób. Poszukajmy, gdzie w naszym ciele schowane jest serduszko?

Dzieci wykonują instrukcje Nauczycielki:

·         Połóżcie się na plecach, zamknijcie oczy i wsłuchajcie się w siebie. Czy słyszycie bicie swojego serduszka?

·         Teraz otwórzcie oczy i unieście lekko głowę. Czy wasza pierś podnosi się i opada? To wasz oddech czy bicie serca?

·         Usiądźcie i przyłóżcie dłonie (nie krzyżując ich) na piersi. Czy czujecie bicie serduszka? Z której strony? Pokażcie.

·         Serduszko schowane jest po lewej stronie waszego ciała. Każdy człowiek ma serce po lewej stronie swojego ciała (wyjątki są rzadkością). Wszystkie części ciała, które znajdują się najbliżej serca, będą lewe. A więc:

     Pokażcie lewą rękę, lewą nogę, lewe oko...

 

5.      Książeczka wykonywana przez dzieci:

·         Odczytywanie zdań metodą ślizgania się z litery na literę (Aneks 2)

·         Wykonywanie ilustracji do odczytanych zdań (praca indywidualna),

·         Układanie kartek wg kolejności wydarzeń,

·         Nadawanie tytułu, autora tekstu, ilustratorów (Okładka) i spięcie książeczki w całość.

  

 

 

 

http://strony.wp.pl/wp/przedszkolanka5/

Zgłoś jeśli naruszono regulamin