Wolność religijna.docx

(11 KB) Pobierz

Wolność religijna

 

W zakładach karnych w USA niewielkie grupy indiańskich więźniów domagają się prawa do wolności religijnej na równi z wyznawcami innych religii.

Od dłuższego czasu obowiązuje ustawa federalna, gwarantująca im te prawa (Religiuos Freedom Restoration Act), w tym prawo do uczestnictwa w tradycyjnych ceremoniach i do kontaktów z ich duchowymi doradcami oraz specjalistami od zwalczania uzależnień, prawo do wydzielenia na terenie więzień miejsc do praktyk religijnych i do posiadania przez więźniów obrzędowych przedmiotów. Są jednak kłopoty związane z jej praktyczną realizacją i interpretacją przepisów tej ustawy. Na przykład, praktykujący tradycyjne wierzenia Nawahowie stale trzymają przy sobie woreczek z mączką kukurydzianą, którą codziennie przed wschodem słońca ofiarowują z modlitwami do różnych bóstw. Tymczasem wielu nawajskim więźniom odmawia się prawa do tej praktyki.

Dlatego Senat stanu Utah, naciskany przez prawników występujących w obronie wolności religijnej indiańskich więźniów, przyjął ostatnio dodatkową ustawę. Precyzuje ona, że indiańscy więźniowie w tym stanie mogą mieć przy sobie takie obrzędowe przedmioty, jak: cedr, kukurydziane kolby i mączka, pióra orłów i innych ptaków, szałwia, słodka trawa, tytoń oraz fajki, wierzba, grzechotki, odłamki skał, pałeczki modlitewne i lecznicze zawiniątka, torby, woreczki i "inne materiały tradycyjne".

Mączka kukurydziana, podobnie jak tytoń, wykorzystywana jest w obrzędach wielu plemion. Ale więźniom wolno było mieć w celi tylko Biblię. Równie ważny w obrzędach Indian tytoń zakazywany był przez strażników, rewidujących więźniów po każdej ceremonii. Częstą praktyką było też utrudnianie tubylczym więźniom kontaktów z duchowymi doradcami, co zdarza się tylko sporadycznie w przypadku wyznawców innych religii.

Większość Indian trafia do więzień z powodu przestępstw związanych z alkoholem i narkotykami. Znaczna część z nich z kolei to ludzie młodzi, którzy niezbyt wiele wiedzą o swoich religiach i kulturach. Ponieważ celem większości tubylczych obrzędów religijnych jest odbudowa harmonii, wiedza na te tematy może pomóc odmienić ich życie.

opracował Cień

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin