WYPRAWA W ŚWIAT - opowieść ruchowa.doc

(32 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ DZIECI CZTEROLETNICH

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: „Wyprawa w świat” – opowieść ruchowa.

 

Cele:

·         poznawanie możliwości własnego ciała

·         doskonalenie umiejętności czworakowania

·         zachęcanie do samodzielnych rozwiązań ruchowych

Metody:

·         metoda opowieści ruchowej Thulina

·         czynne:

- zadań stawianych do wykonania

·         słowne:

- rozmowa

Formy:

·         zbiorowa

·         indywidualna

Środki dydaktyczne:

Obrazki przedstawiające różne wykonywane przez dzieci czynności (jazda na rowerze, oglądanie telewizji, jedzenie lodów, rysowanie, huśtanie się na huśtawce, gra w piłkę, zabawa klockami), magnetofon, płyta CD z odgłosami lasu i rzeki, piosenka „Ja jestem pieszy”.

Przebieg zajęć:

1. Co robią dzieci, żeby się nie nudzić – oglądanie obrazków.

Nauczycielka pokazuje dzieciom obrazki przedstawiające różne czynności (jazda na rowerze, oglądanie telewizji, jedzenie lodów, rysowanie, huśtanie się na huśtawce, gra w piłkę, zabawa klockami). Dzieci po kolei omawiają te obrazki.

2. „Wielka wyprawa w świat Tygryska” – opowieść ruchowa.

Tygrys wygrzewał się na słońcu i bardzo się nudził. Choć było gorąco, miał dość tej bezczynności, gdyż zawsze szukał okazji, by pobrykać. Położył się na plecach i przeciągnął się ( w leżeniu tyłem na przemian wyciąganie ramion i nóg). Pomyślał sobie „A gdybym tak wyruszył w świat? Tak to dobra myśl”. Następnie stanął na czterech łapach i zaczął je unosić po kolei (w klęku podpartym kolejne unoszenie prawej, lewej nogi, prawej, lewej ręki). Pobiegł na polanę, by  tam pobaraszkować: Przetaczał się po trawie (w leżeniu ramiona wyprostowane za głową i toczenie się w różne strony), wierzgał nogami jak dziki koń (w przysiadzie podpartym wyrzucanie nóg w tył i w górę). Brykał jeszcze na wiele tylko jemu znanych sposobów (swobodne, radosne ruchy), a potem pognał do lasu (bieg na czworakach). Po drodze musiał przeskoczyć wiele wywróconych drzew (skoki z rozbiegu). Gdy dotarł na miejsce, wspiął się na wysokie drzewo, aby zobaczyć jak wygląda dziś rzeka (ruchy naśladujące wspinanie się na drzewo). Rzeka płynęła w pobliżu, a ponieważ tego dnia było bardzo gorąco, chciał jak najprędzej wykąpać się (bieg na czworakach). Po drodze usłyszał hałas. Ponieważ nie wiedział, co on oznacza, chciał jak najciszej podkraść się do krzaków nad brzegiem (pełzanie). Wyglądając zza nich, zobaczył płynący statek, a nie chcąc być dostrzeżonym przez ludzi, odczekał aż zniknie on za zakrętem. Wskoczył do wody, by schłodzić swe rozgrzane ciało (naśladowanie pływania). Po wyjściu z wody pomyślał, że czas na popołudniową drzemkę. Znalazł zacienione miejsce i tam się ułożył (dzieci układają się wygodnie na podłodze). Zanim zasnął pomyślał sobie jeszcze „Ależ wielki jest ten świat, bardzo się zmęczyłem na tej wyprawie”. I natychmiast usnął.

3. Rozmowa z dziećmi na temat zabawy:

- Dokąd poszedł tygrysek?

-Co tam robił?

-Co zobaczył na rzece?

-Dlaczego chciał się wykąpać?

-Jak zakończyła się jego przygoda?

4. Ja jestem pieszy” – zabawa rytmiczna przy piosence.

Dzieci maszerują śpiewając piosenkę. Na sygnał zatrzymują się i wytupują rytm wybranych fragmentów piosenki oraz wyklaskują fragmenty refrenu.

5.Zakończenie zajęć – oglądanie książeczek z serii „Puchatek i przyjaciele”.

Nauczycielka dziękuje dzieciom za wspólną zabawę i proponuje przeglądanie przyniesionych książeczek z serii „Puchatek i przyjaciele”

                                                                                                                                           

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin