71.doc

(26 KB) Pobierz

Wyróżniane są różne typy zadań grupowych.

Porządne zadanie grupowe ma cechy tych poszczególnych zadań. Są to:

Zadania addytywne. w których wynik zależy od dodawania poszczególnych fragmentów zadania wykonanych przez poszczególnych członków grupy (zadania szkolne),     {inne profesor pomija}

Badania m. in. nad addytywnymi zadaniami pokazują, że kiedy wykonujemy zadanie pojawia się coś co zostało nazwane efektem Ringermanna. Ringermann to profesor francuski zajmujący się rolnictwem, którego zafascynowało to, że dwa konie ciągną wóz gorzej niż gdyby dodawać siły ciągnięcia tych koni kiedy każdy ciągnąłby jeden wóz. Ringermann postanowił przenieść to na ludzi i okazało się, że ludzie zachowują się podobnie jak konie. Im więcej jest osób do ciągnięcia tym spadek siły ciągnięcia jest coraz większy. Analizowano jakie są straty w zależności od liczby osób w wyniku czego okazało się, że przy 8 osobach strata sięga 50% w stosunku do sumowanej siły tych osób.

Straty związane z zadaniami grupowymi:

ok. 50% to straty motywacyjne (związane z obniżoną motywacją gdy w zadaniu uczestniczą inni)

ok. 50% to straty związane np. z przeszkadzamy sobie nawzajem. Nazywane przez niektórych stratami koordynacyjnymi - być może nie słusznie.

Normy grupowe:

Norma społeczna to przepis, który mówi o tym jak powinien lub jak nie powinien zachowywać się człowiek będąc członkiem społeczności, kultury czy grupy. Każdy z nas jest otoczony trzema rodzajami norm. Rodzaje:

Normy ogólnospołeczne, czasami przenoszone na teren konkretnych grup. Np. członek grupy powinien być lojalny wobec innych członków, wobec swojej społeczności. Gdy przekraczamy tę normę, mówimy o zdradzie. We wszystkich społeczeństwach, kulturach, grupach zdrada jest jedną z najgorszych rzeczy, a zdrajcy są w rozmaity sposób karani. Przykład: jak duży kłopot mają Polacy z oceną działań płk Kuklińskiego. Jest to niezwykle ważna norma gdyż decyduje o utrzymaniu się bądź nie przy życiu społeczeństwa, grupy. Liczne przykłady norm kulturowych np. całowanie kobiet w rękę, norma obecna już tylko w naszej kulturze, choć i tu zanika.

Normy, które pojawiają się zwykle w wyniku interakcji, szczególnie w małych społecznościach małych grupach. Są to normy charakterystyczne właśnie dla danej grupy.

Od norm społecznych i grupowych należy odróżnić role. Role to także przepisy, ale dotyczące tego jak powinien zachowywać się członek grupy, który zajmuje określoną pozycję. Np. o ile wszyscy powinniśmy nie zdradzać, to coś specjalnego obowiązuje lidera. Np. od lidera w zakresie statystyki, oczekuje się, że jeśli jest jakiś problem to on pomoże go rozwiązać. Np. zwracamy uwagę na to jak ubrani są prezydenci różnych krajów, ponieważ mamy jakiś obraz roli człowieka, który zajmuje określoną pozycję. Oczywiście zdarzają się przykłady skrajne. Są ludzie, którzy nie przestrzegają takich norm i to strasznie nas razi (minister Pałubicki, ubiera się w swetry tworząc w ten sposób znaczny dysonans na tle panów w ciemnych garniturach). Pewne wzorce, które odbiegają od normy związanej z rolą społeczną mogą stać się nową normą społeczną, np. inni także mogą zacząć chodzić w swetrach. W grupach przestępczych liderem nie musi być najsilniejszy, ale ten który ma najlepszy pomysł na „skok" i za to będzie szanowany, ale on musi ujawniać tę swoją wiedzę i umiejętności.

Funkcje norm na poziomie grupowym:

Normy pozwalają zachować identyczność grupy - tożsamość grupy. Np. nazwa grupy „Solideo" pozwala zachować identyczność grupy, mimo że ludzie w tej grupie mogą się zmieniać. Jest tak bardzo często w wielu organizacjach, że taka prosta norma decyduje o identyczności grupy, jej tożsamości.

Szereg norm grupowych pozwala utrzymać grupę przy życiu. Np. jeżeli normą grupową organizacji o nazwie Koło naukowe" jest przychodzenie na zebrania, a członkowie grupy nie przychodzą na zebrania to grupa przestaje istnieć. Inny przykład: grupa koszykarzy i trenowanie jako norma; jeśli nie będą stawiać się na treningach grupa rozpadnie się.

Psych.spol. 13-14 slrona4

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin