Buck Ilse - Gimnastyka izometryczna dla zdrowia i sylwetki.doc

(5858 KB) Pobierz

ISBN 83-              m

i zł 10.

nc Cei

107    róż-jprężaniu llse Buck przedstawia do wyboru nJzl'Cki  *ak nych   ćwiczeń    polegających    ria     jrawność, mięśni w bezruchu  oraz  radzi,  iQk sp cywiliza-łatwej     gimnastyce     zachować      n>nnie   ob-przeciwdziałać szkodliwym wptyworrJ  dla  or-cjif przywracać równowagę   jednosł:cji   zacho-ciążanym mięśniom, czerpać  ktfrzy^:j3Ć    pręż-ganizmu   z   nieprzyjemnych   syłucuig( w czasie wać    młodzieńczy    wygląd,    wzmaufa!ne. ność. Krótko mówiqc jak bez td^Wnie ilu-mierzonym sekundami, budzić sIW \\ Czytelnik W tej pogodnie napisanej i s^gej    piłkarze, słrowanej    książce   z   ćwiczenlamij  fizycznej, znajdzie  to,   co  astronauci,    sławnr olimpijczycy robią dla swej   tężYzn\

JO-0121-8




Il3£ *J?Qf'


GIMNASTYKA

?OMETRYCZNA


 


U.SE BUCK

Gimnastyka

izomełryczna

dla zdrowia i sylwetki

Ilustracje Rudolf Angerer

Posłowie dr Oswald Schwinger

Przełożył Zygmunt Rytel


 


Warszawa 1980

Państwowy Zakład W j        "u'»aw° «VOU owy nakład Wydawnictw Lekarskich


i:
Tyl,        'toału              r

"a,=sundyjnd SChlank ciVctch Isometrik"

©1973 by Verlag ^SWr & Scheriau, tflen              * 1980

© Cooyright f°r the   J'Hsh edition by

Pa,istwowy ZAlsiad Wy  awnictw LekarskicP. Warszawi

K°mentarP FTmZ MV

Adaptacja okładki Mak; ymilian Kalużny

Redaktor mgr Danttta '•oncettóczowo

Eedaktor techniczny n°ia Śmigielska
Kc              Anna WitkoW lVn

)rektor              Ka

,BN 8^-200-0121-B

^«STW^Y19^0AKŁAD  >DAWNICTW  LEKA^KICH

ARSZAY              ],

W              I. Nakład 36 00<>   ,  ooq    ^

otydanie I    ark> wyd. . 7f 225 egz;

^i^trkćż* 4              ,        rj> ark. druk.

)jętośc 4set   mat   kl   y   (i

im. nr 8

PtAŁOST(3CKIEZAKŁAl:V  GRAFICZNE
Cc              .—

ma zł 10


3


&


Od tłumacza

Nazwisko autorki tej książeczki znane jest powszeck-nie w Austrii, RFN i Szwajcarii wśród słuchaczy po­rannego programu radia wiedeńskiego, które codzien­nie nadaje parę minut gimnastyki izometrycznej. Tę audycję prowadzi od 1960 roku pani Ilse Buck.

Pani Buck nie ogranicza się do pracy w studio ra­diowym. To jedno z jej ubocznych zajęć. Od 1955 roku kieruje przede wszystkim prywatną szkołą gimnasty­ki oraz kursami dla kobiet w wieku od 16 do 60 lat.

Lekcje, całe kursy gimnastyki różnego rodzaju na­grywa na taśmy magnetofonowe, prowadzi seminaria dla ludzi czynnych zawodowo, którym tryb pracy i ży­cia narzuca konieczność stosowania właściwej gimna­styki wyrównawczej.

Na zlecenia dużych zakładów produkcyjnych i związ­ków zawodowych opracowuje ona programy ćwiczeń dla robotników przechodzących cd ciężkiej pracy fi­zycznej do obsługi mniej lub więcej zautomatyzowa­nych maszyn. Robotnikom, którzy wyrwani z dotych­czasowego trybu życia przygotowują się do pracy na innych stanowiskach, wielką trudność sprawia spędza­nie czasu w szkolnej ławce lub w audytorium, bez wy­siłku fizycznego, do jakiego ich organizmy przywykły od lat.

Miałem okazję i przyjemność poznać osobiście w Wiedniu panią Buck. Jest chodzącą wizytówką swoich systemów treningu mięśni. Przepracowana, zajęta od rana do wieczora tak bardzo, że z trudem znalazła tro-


chę czasu na spotkanie z tłumaczem, znosi codzienne napięcie i wysiłek znakomicie, a sylwetki może jej po­zazdrościć wiele młodych dziewcząt.

Można więc jej śmiało wierzyć, że 90 sekund tre­ningu izometryc^nego dziennie wystarczy, aby każdy z nas mógł utrzymać się w dobrej formie. Warto spró­bować.

Zygmunt Rytel


Przedmowa

Izometria — słowo to brzmi pra\yie jak pojęcie z dziedziny wyższej matematyki, określa tu jednak tylko pewien system treningu fizycznego. Wiem, że dla więk­szości z nas słowo „trening" kojarzy się ze zmęczeniem, poceniem i wysiłkiem, dlatego już z góry odstręcza.

Otóż w izometrii wygląda to zupełnie inaczej. Po­trzeba jedynie trochę konsekwencji i dobrej woli, a nie czasu, wysiłku czy wydatków. Ćwiczenia izometryczne można wykonywać prawie wszędzie i o każdej porze dnia — w łóżku, w łazience, w biurze, w fabryce, pod­czas zajęć domowych, w samochodzie, nawet u denty­sty, u fryzjera lub przy oglądaniu telewizji. Potrzeba na ćwiczenia najwyżej 90 sekund dziennie. To dopraw­dy niska cena za dobre samopoczucie! Trening izome-tryczny mięśni mogą wykonywać wszyscy, gdyż meto­da jest tak indywidualna i przystępna, że każdy może ją stosować, zarówno wnuczek, jak i dziadek.

Co to znaczy izometria? Słowo pochodzi z greki i o-znacza mniej więcej „równomierność". Mięsień wpraw­dzie napina się podczas ćwiczenia, lecz nie rozciąga. Metoda polega na następującej zasadzie: ćwiczymy mięsień tym intensywniej, im większy opór mu stawia­my; siła rośnie wraz z oporem. Jeśli na przykład bę­dziesz ręką naciskać nieruchomy przedmiot, napinając mocno mięśnie, wytrzymasz tak przez pewien czas i potem mięśnie rozluźnisz, to już wykonasz ćwiczenie. Widzisz, jakie to łatwe. Nie wystarczy jednak wyko­nać ćwiczenia jeden jedyny raz i nigdy więcej. Trzeba


 


JP


regularnie trenować przez jakiś czas, by osiągnąć za­dowalający wynik. Zdziwisz się, widząc po pewnym czasie, jak prężne są Twoje mięśnie, jakiej nabrały e-lastyczności i sprawności. Nieprzypadkowo lekarze i na­ukowcy całego świata zajmują się tą metodą. Izometria zdobyła stałe miejsce w programie treningu zawodni­ków olimpijskich i uprawia ją coraz więcej sportowców wyczynowych. Nawet amerykańscy kosmonauci mają w programie sprawnościowy trening izometryczny.

Izometrię zawdzięczamy właściwie pewnej żabie, któ­rej w latach dwudziestych badacze skrępowali jedną nogę. Po pewnym czasie stwierdzili ze zdumieniem, że noga ta jest lepiej rozwinięta od drugiej. Starając się uwolnić nogę, żaba naprężała mocno mięśnie i przez to je ćwiczyła. Późniejsze badania wykazały, że tak samo dzieje się u ludzi.

Na koniec chciałabym podać parę wskazówek istot­nych dla treningu izometrycznego.

Wykonuj każde ćwiczenie przy stuprocentowym na­kładzie siły.

Oddychaj spokojnie podczas ćwiczenia.

Każde ćwiczenie ma trwać sześć sekund.

Nie napinaj nigdy mięśni zrywami.

Opór przeciwstawiany mięśniom musi być tak duży, żeby wykluczał wszelki ruch.

Nie odkładaj do jutra decyzji rozpoczęcia treningu izometrycznego. Będziesz przecież o jeden dzień star­szy. Najlepiej zacznij ćwiczenia już dzisiaj.

Wiele przyjemności i dobrych wyników życzy Ci


Jf



W...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin