Kształtowanie w umysłach dzieci świadomości schematu.docx

(15 KB) Pobierz

 

SCENARIUSZ OPARTY O DOŚWIADCZENIA  E.GRUSZCZYK KOLCZYŃSKIEJ

 

 

ZAJĘCIA PRZEPROWADZONE W GRUPIE DZIECI 6 – LETNICH

 

EDUKACJA MATEMATYCZNA

 

 

TEMAT: Kształtowanie w umysłach dzieci świadomości schematu

                 własnego ciała.

 

CELE ZAJĘĆ:

-         rozwijanie zdolności do skupienia uwagi na gestach i mimice drugiego człowieka,

-         odczytywanie komunikatów podanych przy pomocy gestu, miny, wyrazu oczu,

-         wymiana komunikatów,

-         poznawanie schematu własnego ciała: oglądanie i nazywanie,

-         symetria i wzajemne podobieństwo,

-         wymiana serdecznych gestów i słów.

 

 

FORMA              – z całą grupą, indywidualna

METODY – słowna, czynna – działalność dzieci, oglądowa

CZAS TRWANIA: około 30 minut

PRZYBORY: tamburyno, lusterko dla każdego dziecka, karton, kredki,

                        flamastry.

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

1.     Przy dźwiękach tamburyna dzieci maszerują w różnych kierunkach, na głośny dźwięk dzieci  tworzą koło. Nauczycielka koncentruje uwagę dzieci na sobie.

-         To jest moja głowa ( gest obejmujący).

-         To są moje włosy ( dotyka je , głaszcze).

-         To moje uszy : tu jedno a tu drugie.

-         To moje czoło, a to brwi, odrobinę niżej są powieki, one nakrywają oczy.

-         To są policzki, a tu w środku nos.

-         Niżej są wargi: górna i dolna. Razem to są usta, tu broda, to moja twarz. To jestem ja.

Dzieci naśladują gesty nauczycielki. Razem z nią pokazują i nazywają części swego ciała: prawidłowe nazywanie.

 

2.     Nauczycielka skupia na sobie uwagę dzieci. Przykłada otwarte dłonie do twarzy tak aby podkreślić jej symetrię. Odsłania polowe i mówi:

-         Z jednej strony jest połowa czoła, oko, jeden policzek, połowa ust, polowa brody (jednocześnie wskazuje to wszystko gestem)

 

Odsłania drugą połowę twarzy i mówi:

-         Tu jest tak samo: polowa czoła, oko, policzek, połowa ust, połowa brody. Gestem podkreśla symetrię twarzy (przesuwa dłonią wzdłuż po linii nosa) i wyjaśnia:

-         Ta część twarzy jest bardzo podobna do tej części (gest) akcentuje symetrię i stwierdza:

-         Jedno czoło, dwoje brwi, dwie powieki, oczy takie same, jeden nos, policzki z obu stron, usta połowa z tej strony (gest); broda – tu połowa i tu połowa, uszy z obu stron poi jednym.

 

3.     Nauczycielka gra na pianinie, dzieci maszerują,  na sygnał tworzą pary i zatrzymują się.

-         Podajcie sobie ręce, stańcie twarzą do siebie. Poznajemy się wzajemnie. Dzieci z jednego rzędu dotykają i mówią – nazywają części ciała kolegi:

-         To jest Twoja głowa, to Twoje włosy – masz śliczne włosy , takie puszyste, to jest czoło , a to brwi, tu powieki, a pod nimi oczy. To są Twoje policzki, one mi się podobają. To jest Twój nos, to są wargi. To Twoja broda, a tutaj uszy. To jesteś Ty, lubię Cię.

Następnie zmiana  - dzieci z drugiego rzędu robią to samo.

 

4.     Marsz po obwodzie koła przy muzyce tamburyna.

Na sygnał dzieci biorą lusterka i siadają na dywanie.

Nauczycielka siada przed dziećmi i mówi:

-         Patrzcie do lusterka.

-         Jakiego koloru są Twoje oczy? (dzieci kolejno wypowiadają się)

-         Do czego podobne są Twoje oczy?

§        Niebieskie – do nieba

§        Brązowe – do kasztana

§        Zielone – jak kolor trawy

-         Jakie są Twoje włosy?

§        Długie , czarne

§        Jasne krótkie

§        Brązowe, kręcone

§        Jasne splecione w warkoczyki

Nauczycielka zwraca się do dzieci po imieniu i pyta tak aby wszystkie dzieci miały okazję powiedzieć, jakiego koloru mają oczy i jakie są ich włosy.

 

5.     Nauczycielka mówi: Odłóżcie lusterka na dywan i popatrzcie:

-         Jaką mam minę?

§        Radosną;

-         A jaką mam teraz?

§        Smutną

 

Po pokazaniu kilku min i grymasów nauczycielka zwraca się do dzieci:

-         Oglądamy teraz swoje miny w lusterkach.

-         Robimy minę radosną – „cieszę się” (dzieci robią minę i oglądają jej efekt w lusterku).

-         Robimy minę smutną – jest mi smutno, martwię się.

-         Pokazujemy teraz minę zdziwienia.

Na polecenie nauczycielki dzieci odkładają lusterka.

 

6.     Marsz dzieci dookoła sali – na sygnał ustawiają się parami. Podają sobie ręce siadają naprzeciw siebie. Każde dziecko z jednego rzędu zrobi minę, a drugie odgadnie jaka to jest mina

§        smutna:

§        wesoła:

§        zamyślenie:

§        zdziwienie:

Po jakimś czasie dzieci zamieniają się rolami.

 

7.     Nauczycielka mówi:

-         Wszyscy znacie już swoja twarz – zapraszam więc do narysowania jej. Narysujmy swoje portrety.

-         Czy wiecie co oznacza wyrażenie – słowo portret

Dzieci próbują wyjaśnić:

-         to jest głowa;

-         to jest zdjęcie głowy;

-         to jest twarz;

Nauczycielka uzupełnia :

W portrecie trzeba uwzględnić podobieństwa, trzeba pamiętać o kolorze oczu, włosów a także o długości włosów.

-         Dzieci przystępują do rysowania.

-         Nauczycielka podchodzi kolejno do każdego dziecka, rozmawia, wyjaśnia, zachęca.

-         Po wykonaniu, dzieci układają swoje autoportrety na dywanie – tworząc w ten sposób mini wystawę.

 

 

LITERATURA:

 

E.Gruszczyk-Kolczycka – „Edukacja matematyczna 6 – latków

Wychowanie w przedszkolu               NR.3/92

                                                                      NR.5/92

                                                                      NR.10/92                                                                     

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin